Život
04.11.2022. 02:45
R.E

Tutankamonova grobnica

Kada je Dolina kraljeva otkrila svoje blago

Tutankamon, Faraon, Grobnica, Mumija
Izvor: Shutterstock

Pre tačno 100 godina, 4. novembra 1922. godine, britanski arheolog Hauard Karter otkrio je grobnicu egipatskog faraona Tutankamona. U grobnici je pronađeno i mnoštvo dragocenosti koje se nalaze u muzeju u Kairu.

Početkom dvadesetog veka, Hauard Karter, britanski arheolog i egiptolog, posvetio je više godina istraživanju i iskopavanju Doline kraljeva. Ponestajalo mu je sredstava, ali je bio ubeđen da ima još puno toga da otkrije na ovom mestu punom kraljevskih grobnica.

Poslao je zahtev za finansiranje još jedne godine iskopavanaja svom finansijeru, petom grofu od Karnavona, koji je zahtev odobrio.

Nedugo nakon toga, početkom novembra 1922, Karter je otkrio prvi od 12 stepenika koji vode do grobnice Tutankamona. Pozvao je svog finansijera da mu se pridruži u otvranju grobnice, a kada su pogledali unutra, čekalo ih je pravo istorijsko bogatstvo.

Karter je tom prilikom rekao: "U početku nisam video ništa, jer je vruć vazduh iz grobnice oslabio plamen sveće, ali kada se razišao, detalji odaje koju smo otvorili su postali jasni. Čudne životinje, statue i zlato koje je pokrivalo svaki deo grobnice."
 

Telo faraona je bilo smešteno ne u jedan, već u tri sarkofaga, dva spoljašnja napravljena od drveta i ukrašena zlatom i dragim kamenjem, kao i unutrašnji, potpuno izrađen od zlata, u kojem se nalazilo telo faraona.

Ova grobnica je bila jedno od najvažnijih arheoloških otkrića u Egiptu, a pored toga je i najbolje očuvana grobnica jednog faraona. Činjenica da je Dolina kraljeva kompleks grobova koji je pravljen bez velelepnih piramida na površini, već zakopan pod zemljom kako bi se zaštitio od lopova, je verovatno imalo veliki uticaj na to da je Tutankamonova grobnica ostala tako dobro očuvana. 

Samim tim, ova grobnica je pružila do tada najbolji pogled u istoriju egipatsih faraona i kulturu u Egiptu milenijumima udaljenu od modernog doba.

Pored toga, fascinantno je da su svi artefakti pronađeni u grobnici ostali u Egiptu, uprkos do tada uspostavljenoj tradiciji da se odnose u Britaniju, odakle su dolazili arheolozi i njihovi finansijeri, piše Nacionalna Geografija. I dan danas ovi artefakti se nalaze u muzeju u Kairu, a i samu grobnicu je moguće posetiti u okviru kompleksa grobnica u Dolini Kraljeva.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Nov arheološki park s bareljefima starim 2.700 godina
bareljef

Irak

19.10.2022. 08:28

Nov arheološki park s bareljefima starim 2.700 godina

Vlasti Autonomnog Kurdistana - pokrajine na severu Iraka, otkrile su prvu fazu novog arheološkog parka sa ostacima bareljefa starih 2.700 godina na zidovima irigacionih kanala iz Asirijske epohe.
Close
Vremenska prognoza
light intensity drizzle
12°C
06.10.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve