Život
16.11.2024. 02:15
R. E.

Švajcarski naučnici

Nova metoda koja smanjuje korišćenje životinja u eksperimentima

1
Izvor: Shutterstock

Istraživači na švajcarskom Federalnom institutu za tehnologiju (ETH) razvili su novu metodu istraživanja koji omogućava da se u biomedicinskim analizama koristi manje miševa u eksperimentima.

Nova metoda koristi automatizovanu bihevioralnu analizu uz pomoć veštačke inteligencije i alata za prepoznavanje slika, tako što se analiziraju snimci miševa koji učestvuju u eksperimentima, prenosi Svisinfo.

Analiza životinjskog ponašanja često podrazumeva ručni rad u laboratoriji koji traje danima, kažu sa instituta ETH, i ističu da su vodeća laboratorijska istraživanja prešla na naprednije bihevioralne analize.

Novom metodom omogućeno je da se uoče suptilne razlike u ponašanju životinjskih jedinki, a da rezultati ostanu pouzdani, čime se takođe smanjuje broj životinja potrebnih za istraživanja.

Koristeći tu metodu, švajcarski tim je do sada uspeo da sazna kako miševi reaguju na stres i određene vrste lekova u životinjskim eksperimentima ali i zaključili da akutni i hronični stres dovodi do promena ponašanja miševa.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
scattered clouds
18°C
19.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve