Nova studija
Mozak čoveka i mozak papagaja imaju jednu važnu sličnost - pogađate o čemu je reč?
Razumevanje načina na koji se stvara govor u mozgu papagaja moglo bi da pomogne da se razjasni šta ide po zlu u određenim poremećajima komunikacije kod ljudi.
Do sada su papagaji jedine životinje za koje se zna da imaju centre za proizvodnju govora slične onima kao kod ljudi, a način na koji mozak papagaja vrste budžigar omogućava ovaj dar izuzetno je sličan ljudskom govoru, pokazali su rezultati studije objavljene u časopisu "Nature".
Budžigari (Melopsittacus undulatus) imaju tropske boje i veoma su pametni. Ovi papagaji su posebno društveni i brbljivi, što ih čini zanimljivim predmetima istraživanja za proučavanje govora.
Majkl Long, naučnik iz medicinskog centra Langon helt u Njujorku, i njegov kolega Zetian Jang pratili su ponašanje pojedinačnih nervnih ćelija u mozgu četiri od ovih ptica dok su cvrkutale. Aktivnost ovih ćelija, smeštenih u delu mozga koji se zove prednji arkopalijum, povezana je sa zvucima koje ptice ispuštaju, otkrili su oni.
Long poredi ovu neuronsku organizaciju sa tastaturom koja može da proizvede niz zvukova - suglasnike, samoglasnike, visoke i niske tonove. Papagaj je "sposoban da generiše proizvoljne zvuke u svom univerzumu samo svirajući ovu vokalnu klavijaturu", rekao je Long.
Sve u svemu, ovaj fleksibilni sistem ima organizaciju nalik ljudskoj. Sličnosti između ljudskog i mozga papagaja, neuronski govoreći, pokazuju da ove dve vrste rešavaju probleme na sličan način, preneo je sajt Science News.