Kolaps eko-sistema
Amazonija je ugrožena
Naučnici upozoravaju da se Amazonija suočava sa ozbiljnim izazovima koji bi mogli dovesti do masovnog kolapsa eko-sistema već do 2050. godine.
Ova oblast, koja je dom za više od 10 odsto svetskog biodiverziteta, igra ključnu ulogu u stabilizaciji globalne klime skladištenjem velike količine ugljen-dioksida koji doprinosi globalnom zagrevanju.
Novo istraživanje, objavljeno u prestižnom časopisu "Nejčer", proučava niz faktora koji vrše pritisak na ovu oblast, uključujući krčenje šuma, suše, požare i rastuće temperature.
Naučnici su zabrinuti da bi kombinacija ovih faktora mogla dovesti do takozvanog tipping point-a, tačke nakon koje bi eko-sistem Amazonije mogao preći u stanje nepovratnih promena.
Prema procenama istraživača, između 10 i 47 odsto Amazonije moglo bi biti izloženo stresu do 2050. godine, što bi izazvalo široke promene u eko-sistemu. Postoji bojazan da će ovo dovesti do prestanka apsorpcije ugljenika ili čak do oslobađanja već skladištenog ugljenika u atmosferu, što bi dalje pojačalo efekte globalnog zagrevanja.
Istraživači ističu da bi posledice mogle biti veoma raznolike - dok bi neka područja mogla postati suvlja i samim tim preći u savansko stanje, druga bi mogla postati proređena ili degradirana šuma. Ovi efekti već se primećuju u nekim delovima Amazonije, gde su suše i požari uzrokovali značajne promene u eko-sistemu.
Ovo upozorenje dolazi posle nedavnih ekstremnih vremenskih uslova u Amazoniji, uključujući brutalne suše koje su izazvale sušenje reka, uništenje useva i širenje požara. Naučnici ističu da je sudbina Amazonije globalna briga i da je neophodno hitno preduzimanje akcija kako bi se zaustavio dalji gubitak šuma i ekološki kolaps ove ključne regije.