Amerika, Kina i Rusija
Slobodna trgovina je možda dovela do drugog Hladnog rata
SAD su se našle u novom Hladnom ratu sa Kinom i nečemu malo toplijem sa Rusijom. Međutim, prelazak Amerike na protekcionizam i preveliko oslanjanje na sprovođenje ekonomskih sankcija su možda loši potezi.
Posle Drugog svetskog rata, SAD su stvorile NATO i saveze na Pacifiku, gajile slobodnu trgovinu među saveznicima kroz GATT, EU i druge regionalne aranžmane i izgladnjivale sovjetski blok kontrolom izvoza.
Staljinističko centralno planiranje i autarkija stvorili su umiruće ekonomije. Samo zbog svoje veličine Sovjetski Savez je imao resurse da stvori probleme širom sveta.
U međuvremenu, američka ekonomija bila je dovoljno velika da osigura ceo međunarodni sistem. Podržala je vojsku adekvatnu za vođenje ratova preko oba velika okeana i ponudila saveznicima značajno tržište za razvoj svoje industrije.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Sjedinjene Države i EU su nastojale da integrišu Rusiju i Kinu u komercijalni sistem Zapada. Pretpostavljali su da će ekonomska integracija podstaći demokratske reforme, ali avaj.
Evropa je postala tragično zavisna od ruskog prirodnog gasa, dok su Rusija i Kina iskoristile pristup zapadnim tržištima i komercijalnoj tehnologiji kako bi stvorile modernije ekonomije.
Sada se svet našao u poziciji da se dve najveće pretnje američkoj hegemoniji izdižu ogromnom brzinom, a čini se da je do toga došlo baš potezima američke vlasti u prethodnih nekoliko decenija.