APDEJTUJTE SVOJU APLIKACIJU: WhatsApp na meti izraelskih špijuna
WhatsApp je priznao da je njihova aplikacija iskorišćena kako bi na mobilne telefone korisnika bio instaliran špijunski softver, naravno bez njihovog znanja, piše Forbes.
Ovim probojem u njihov bezbednosni sistem pogođeni su i korisnici androida, kao i korisnici ajfona, na čije je telefone instaliran program koji je navodno kreirala izraelska NSO grupa. Reč je, inače, o firmi koja proizvodi tehnologiju koja vladinim agencijama pomaže u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala.
Pomenuti špijunski softver je, inače, do telefona dolazio kroz klasične govorne pozive, i instalirao se na aparat bez obzira na to da li je osoba koja je pozvana odgovorila na poziv ili nije odgovorila.
Najpoznatiji proizvod NSO-a, "Pegasus", može, na primer, da uključi mikrofon i kameru mobilnog telefona, da sakuplja podatke o lokaciji i pregleda elektronsku poštu i poruke, a u prošlosti je korišten za praćenje aktivista za ljudska prava na Bliskom Istoku.
foto: shutterstock
Iz WhatsAppa saopštili su u ponedeljak kasno uveče da su njihovi stručnjaci uklonili grešku koja je omogućila ovaj hakerski napad.
Povezane vesti - Više o tome koja je poslovna tajna WhatsApp pročitajte ovde.
U kompaniji su, naime još početkom maja uočili slabost koja je omogućavala instalaciju špijunskog softvera putem govornih poziva.
Ipak u izjavi u vezi softverske greške nisu spomenuli NSO, ali rekli su kako je napad "imao sva obeležja privatne kompanije poznate po saradnji s vladama u proizvodnji softvera koji navodno preuzima funkcije operativnog sistema mobilnog telefona".
Tokom prošle godine i Fejsbuk se susreo sa mnogobrojnim bezbednosnim problemima, ali je ovaj slučaj, u kojem je aplikacija za skupljanje podataka koju koristi jedna vlada, targetirala aplikaciju
WhatsApp, ipak nešto drugo.
WhatsApp je vodeća Fejsbukova aplikacija za razmenu poruka i naveliko je hvaljena zbog njene potpune enkripcije (zaštite) kako poruka, tako i govornih poziva. Upravo zbog toga postala je
standardna platforma za komunikaciju među vladinim i bezbednosnim zvaničnicima širom sveta.
Koliko je osoba obuhvaćeno ovim napadao nije poznato, ali je portparol kompanije za "Fajnenšenal tajms", koji je i "provalio" celu priču, rekao da "govoriti o desetinama pogođenih korisnika ne bi bilo
netačno".