Revolucionarno otkriće
Naučnici imaju novi uvid kako mozak funkcioniše
U revolucionarnom otkriću, naučnici su stvorili prvu potpunu šemu povezanosti svih neurona u mozgu odrasle muve, zajedno sa 50 miliona veza između njih.
Ovaj proboj označava značajan napredak u nauci i pruža nove uvide u to kako mozak funkcioniše.
Ovaj projekat realizovan je zahvaljujući “Flajvajer“ konzorcijumu, međunarodnoj saradnji naučnika iz MRC laboratorije molekularne biologije u Kembridžu, Prinston univerziteta, Univerziteta Vermont i Univerziteta Kembridž.
Istraživanje, objavljeno u časopisu “Nejčer“ predstavlja prvu kompletnu mapu svih 139.255 neurona u mozgu muve, koja je poznata po svojoj sposobnosti hodanja i vida.
Do sada su istraživanja obuhvatala manje sisteme, kao što su larve voćnih muva sa 3016 neurona.
Međutim, ovo novo istraživanje otvara vrata za razumevanje složenijeg mozga.
Nalazi donose dragocene informacije o strukturi i funkciji mozga, što može biti ključno za dalje istraživanje u neuronauci. Doktor Gregori Džefris, jedan od autora studije, ističe: “Ako želimo da razumemo kako mozak funkcioniše, potrebno je da shvatimo kako se svi neuroni povezuju i omogućavaju razmišljanje.“
Da bi došli do ovog rezultata, naučnici su morali da iseku ceo mozak muve, manji od milimetra, na 7000 tankih slojeva.
Ovi slojevi su zatim skenirani pomoću visoko precizne elektronske mikroskopije da bi se identifikovalo oko 140.000 neurona i 50 miliona veza između njih.
Analiza ovako velike količine podataka omogućena je zahvaljujući mašinskom učenju.
Iako je ovo istraživanje donelo značajna saznanja, naučnici ističu da je put ka razumevanju funkcionisanja mozga tek na početku.
U budućnosti će se istraživati razlike u strukturi neurona između muških i ženskih muva, što bi moglo dodatno obogatiti znanje o ovoj oblasti.