Rešnje problema
Naučnici razvili ŽIVU PLASTIKU koja se samouništava nakon upotrebe
Naučnici su nedavno napravili revolucionarno otkriće u borbi protiv zagađenja plastikom – razvili su “živu plastiku“ koja se samouništava nakon što je bačena.
Ovaj novi materijal ima sposobnost da se raspadne u roku od mesec dana u procesu kompostiranja, što je znatno brže u poređenju sa tradicionalnim plastikama kojima je potrebno do 55 dana da se razgrade pod istim uslovima.
Ova tehnologija inspirisana je otkrićem proteina koji prirodno razgrađuju plastiku, otkriven 2016. godine u reciklažnom postrojenju u Japanu.
Od tada, naučnici su identifikovali nekoliko vrsta bakterija koje proizvode enzime sposobne da jedu plastiku, što je poslužilo kao osnova za razvoj sintetičkih verzija ovih proteina, koji su još efikasniji u razgradnji otpada.
Tim istraživača iz Kineske akademije nauka (CAS), predvođen sintetičkim biologom Čenvang Tangom, uspeo je da ugradi bakterijske spore u strukturu plastike. Iako su enzimi često nestabilni, istraživači su genetski modifikovali bakteriju Bacillus subtilis, koja je otporna na visoke temperature i pritiske, kako bi proizvodila enzim koji razgrađuje PCL plastiku.
Rezultati su pokazali da se nova plastika potpuno razgrađuje u roku od nedelju dana.
Testovi su takođe pokazali da bakterijske spore mogu preživeti visoke temperature potrebne za proizvodnju drugih vrsta plastike, uključujući PET plastiku, koja se koristi za flaše i druge proizvode. To otvara mogućnost za široku primenu “žive plastike“ u raznim industrijama, uključujući proizvodnju ambalaže.
Iako je ova studija još u fazi dokaza koncepta, rezultati su obećavajući i ukazuju na mogućnost razvoja održivih, biorazgradivih materijala koji bi mogli znatno smanjiti zagađenje plastikom. S obzirom na to da je proizvodnja plastike u poslednje dve decenije udvostručena, ovakve inovacije su od suštinskog značaja za očuvanje životne sredine.
Ova studija objavljena je u časopisu “Nature Chemical Biology“.