Demanti
"Nijedan račun Elektrodistribucije Srbije nije blokiran"
Elektrodistribucija Srbije (EDS) negirala je navode koje su danas preneli pojedini mediji da ima blokirane račune zbog duga, ističući da nijedan račun EDS nije blokiran, niti delimično blokiran, te da na svim računima ima novca i da se svakodnevni promet odvija redovno i nesmetano.
"Besmislena je informacija da Narodna banke Srbije (NBS) nema podatke o blokiranim računima kompanije, kako tvrde neki poratali, jer se u registru NBS lako može proveriti da EDS nema evidentirane neizmirene obaveze u čak poslednjih pet godina", saopštio je EDS.
Ocenjeno je da "ovakvi lažni navodi samo unose paniku kod građana i nanose štetu poslovanju EDS, što je očigledno jedini cilj".
Podseća se da je NBS jedino referentno telo koje vodi registar računa i sve podatke i da može to i da potvrdi.
"EDS i 33 ogranka imaju više od stotinu računa na kojima se neprestano odvija promet i menja stanje, a poslovne banke ne ažuriraju u realnom vremenu stanje računa već to rade periodično. Zato postoji verovatnoća da neki od računa nekoliko minuta bude u minusu, a ne blokiran, ali to nije faktičko stanje", piše u saopštenju.
U prilogu saopštenja EDS je dodao i izveštaj NBS o pretraživanje dužnika u prinudnoj naplati, na današnji dan, u kome piše da ta kompanija nema evidentirane neizmirene obaveze u poslednjih pet godina.
Ranije danas pojedini portal su preneli da je EDS u minusu od 59,2 miliona evra, kao i da je blokirano 48 od 69 računa te kompanije.
Podaci o blokiranim računima objavljeni su u bazi čekpoint (checkpoint.rs), ali je navedeno da ih i dalje nema na sajtu NBS.
Portali su preneli i da se u toj bazi navodi da je do delimične blokade računa došlo zbog prinudne naplate, te da EDS ima zabeleženo 11 perioda delimičnih blokada u poslednjih sedam dana.
OGLASILA SE I NBS
Narodna banka Srbije (NBS) negirala je takođe informaciju da su računi Elektrodistribucije Srbije (EDS) bili u blokadi.
Podaci o blokiranim računima objavljeni su u bazi čekpoint (checkpoint.rs), ali je navedeno da ih i dalje nema na sajtu NBS.
"Baza "čekpoint" koja se navodi kao izvor informacije je privatna baza podataka koja ne podleže nikakvoj zakonskoj obavezi tačnosti ili ažurnosti podataka, a koja podrazumeva plaćanje pretplate. Ona samo prepisuje i prikuplja podatke, ali ih ne ažurira u realnom vremenu, nakon sprovedene prinudne naplate", navedeno je u saopštenju NBS.
Dodaje se da je za razliku od privatnih portala, Jedinstveni registar računa NBS jedini zvanični, merodavni i pravno relevantan izvor informacija o statusu računa u Srbiji.
Sve, kako je navedeno, promene statusa računa, uključujući blokade i deblokade, unose se u ovu bazu blagovremeno i u skladu sa propisima.
Za dužnika EDS, prinudna naplata se, kako se ističe, vrši na isti način kao i za druge dužnike i nema evidentirane dane blokade jer je prinudna naplata izvršena u istom danu prijema osnova.
"Tako je bilo i danas, te je poruka o blokadi poslata poslovnim bankama u 10.35, a poruka o deblokadi, nakon potvrđivanja naloga, u 11:33. Informacije o statusu računa su javno dostupne na servisu NBS i bilo koje zainteresovano lice mu može pristupiti besplatno", navela je NBS.
Istaknuto je da delimična blokada, kao izraz ili oblik blokade ne postoji u sprovođenju prinudne naplate.
"Ako se misli na deo blokiranih računa (48 od 69 računa) proces prinudne naplate podrazumeva i zakonski osnov, da se prinudna naplata vrši sa matičnog broja dužnika, odnosno svih računa koji podležu blokadi i ne može se sprovesti sa računa koji ne podležu blokadi", saopštila je NBS.