Biznis
27.06.2024. 15:00
Mihailo Paunović

"Srbija inovira"

Niš - centar za RAZVOJ I INOVACIJE

Tehnologija, IT sektor
Izvor: Shutterstock / Kitinut Jinapuck

IT industrija već godinama beleži najbrži rast od svih privrednih grana u Srbiji. Rast koji ju je doveo u poziciju da čini 10 odsto BDP-a Srbije i da se nalazi među četiri najveća izvozna sektora.

Samo u 2023. godini, prema podacima Narodne banke Srbije, vrednost njenog izvoza dostigla je skoro 3,5 milijardi evra, a kako je Ana Brnabić početkom godine istakla, projektovana vrednost izvoza IT sektora do 2027. godine iznosi čak 10 milijardi evra.

Međutim, u dinamičnom svetu tehnologije koji nam skoro na dnevnom nivou nudi nešto novo neophodno je konstantno se prilagođavati i pratiti trendove.

U skladu sa tim, kako bi postala još konkurentnija na globalnom tržištu i kako bi se stvorile nove mogućnosti za izvoz, Srbija mora da radi na transformaciji svoje tradicionalne ekonomije i da prati trendove.

Zbog toga je od izuzetne važnosti to što je Niš nedavno bio mesto susreta svih aktera inovacionog ekosistema.

Reč je o dvodnevnoj konferenciji, osmom Forumu naprednih tehnologija, kojim se Niš pozicionirao kao vodeći centar za razvoj i inovacije.

Baš kao što su i sami organizatori naveli, Forum naprednih tehnologija predstavlja važnu regionalnu i međunarodnu platformu koja omogućava ne samo povezivanje između obrazovnih i istraživačkih institucija, startapa i inovativnih kompanija, već i privlači širok spektar učesnika, uključuje investiture, tehnološke entuzijaste, regulatorna tela, nevladine organizacije i profesionalce iz industrije.

Bila je to prilika da se međusobno povežu startap zajednica, kompanije i privreda, ali i da se produbi diskusija o novim trendovima i izazovima u oblastima kao što su veštačka inteligencija, biotehnologija, informaciono-komunikacione tehnologije, , inteligentni transportni sistemi, umrežavanju naučnih parkova, 5G mreža

Forum organizovan u Nišu okupio je predstavnike velikih kompanija kao što su “Majkrosoft“, “Vajber“, “Kontinental“, “Filip Moris“, ali i znatan broj domaćih kompanija koje su bile u prilici da pokažu svoja dostignuća.

Sa više od 100 govornika, 11 panela, osam praktičnih radionica i više od 1000 posetilaca bio je ovo najveći forum do sada.

“Na niškom skupu učestvovao je trostruko veći broj zainteresovanih nego što je bilo planirano, njih više od 650 iz Srbije i svih zemalja u okruženju”, rekao je direktor NTP Niš Milan Ranđelović i dodao:

“Neočekivano za nas organizatore bio je dug spisak prijavljenih, ali i predavača iz Evrope. Raduje nas što je bilo mnogo predstavnika naučno-tehnoloških parkova svih balkanskih zemalja, što govori da je forum odgovorio nameni i da je NTP Niš na pravom putu da omogući mladima i privrednicima da se uključe u najnovije tehnologije. Ovim je stvorena osnova za naša nova dostignuća i organizovanje sličnih skupova u oblasti nauke.“

Na Forumu je učešće uzeo i projekat “Srbija inovira“, koji je kao domaćin panel diskusije na temu – Pokretači promena: Osnaživanje ekonomske budućnosti Srbije – predstavio potencijale domaćeg inovacionog ekosistema.

Profesor Vladan Ivanović sa Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu istakao je značaj ulaganja u tehnološki sektor u Srbiji, posebno naglašavajući njegov potencijal za ekonomski razvoj, navodi se u saopštenju projekta “Srbija inovira“.

Takođe, Aleksandra Popović je ispred projekta “Srbija inovira“ zaključila diskusiju naglašavajući važnost donatorske podrške za naš inovacioni ekosistem i istakla kako je podsticanje partnerstava i saradnje od ključnog značaja za tranziciju ka ekonomiji znanja, osiguravajući konkurentnu prednost na globalnom tržištu.

Značaj inovacija nije samo u tome što jačaju IT industriju, već i u tome što nude odgovor na pitanje da li domaći IT sektor može da pomogne domaćoj tradicionalnoj privredi da postane konkurentnija na međunarodnom tržištu.

Da Vlada Srbije ulaže u naučni i inovacioni ekosistem države istakla je Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Ona je napomenula da se radi na tome da infrastruktura, koja će biti dostupna naučnicima i inovatorima, bude dostojna rezultata koje Srbija želi da ostvari u ovim oblastima.

Ona je na osmom Forumu naprednih tehnologija u Naučno-tehnološkom parku Niš rekla da su se sa tim planovima odlično poklopili i projekti i programi koje Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija sprovodi.

“Svi instituti koji će biti deo BIO4 Kampusa uključili su se u proces transformacije koji se sprovodi pod okriljem SAIGE projekta i već daje rezultate. Nećemo da čekamo, uveliko radimo na tome da pripremimo naučnu zajednicu da bude spremna da postane deo infrastrukture kakva je BIO4 Kampus kada kroz dve godine prostor bude spreman za useljavanje“, rekla je Begović, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Jedan od onih koji je podelio svoja iskustva o tome kako njihove kompanije prelaze od ideje do implementacije inovacija i kako taj proces može da utiče na celokupnu privredu bio je Milan Simić iz kompanije “Nortal“ (kompanija poznata po znatnom udelu u digitalizaciji Estonije).

“Zahtevi naših klijenata jesu takvi da moramo da radimo na najnovijim tehnologijama. Na primer, dobili smo zahtev za kreiranje AI platforme “Tark“ u trenutku kada se desio tehnološki skok sa generativnom veštačkom inteligencijom, pa smo i pre nego što su se uopšte pojavili prvi praktični primeri za različite industrije u ovoj oblasti morali brzo da izađemo na crtu trendovima. Kroz taj proces mnogo smo učili o problemima koje treba da rešimo“, rekao je Milan Simić.

Ono što je pre nekoliko godina bilo u domenu naučne fantastike, sada je glavni trend u tehnološkom svetu. Reč je, naravno, o veštačkoj inteligenciji u čiji razvoj veliki igrači ulažu milijarde evra.

Važnost razvoja veštačke inteligencije prepoznala je i Srbija koja je još početkom tekuće godine najavila da će do 2026. godine uložiti 100 miliona evra u razvoj. Takođe, tada je navedeno da će fokus biti na pružanju olakšica kompanijama koje planiraju da primene nove tehnologije, što bi za posledicu moglo da ima skretanje pažnje pojedinih IT kompanija sa stranih na domaće partnere i traženje poslovnih prilika na ovdašnjem tržištu.

Veštačka inteligencija bila je nezaobilazna tema Foruma, a o njoj je govorio direktor ”Majkrosofta“ u Srbiji Milan Gospić, a o budućnosti veštačke inteligencije i autonomnih vozila pričao je Ninoslav Jovanov iz kompanije ”Kontinental“.

“Naša je ideja da Niš postane regionalni naučni i centar naprednih tehnologija, a kako je ovaj forum bio posvećen veštačkoj inteligenciji – od autonomnih vozila do sporta – može se zaključiti da smo na pravom putu naprednih tehnologija i inovacija“, istakla je ministarka Jelena Begović.

Na forumu su učestvovali i predstavnici kompanije “Vajber“, među kojima je bio i Nikolaos Sirios, menadžer u prodaji.

“Naša kompanija kao vodeća aplikacija u razmeni poruka i informacija, ponosna je što duže vreme sarađuje sa Ministarstvom za nauku i tehnologiju te inovacionom zajednicom Srbije i zaista smo ponosni na sve do sada zajedno ostvareno. Ta saradnja doprinela je da izgradimo dinamičan ekosistem i na ovom planu ostvareno je mnogo koristi za privredu, kao i za građane Srbije“, rekao je Sirios.

Da li će IT balon pući?

Bajka o savršenom poslu

programer, IT sektor, kompjuteri

Bajka o savršenom poslu

24.06.2023. 14:55

Da li će IT balon pući?

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
22°C
30.06.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Euro 2024

Vidi sve

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve