Korak ka velikoj promeni
OVA država bi mogla da uvede četvorodnevnu RADNU NEDELJU
Poljska vlada na čijem čelu se nalazi Donald Tusk saopštila je da će pre isteka svog mandata 2027. izmeniti Zakon o radu kako bi smanjila radno vreme u ovoj državi.
Trenutno su na stolu dve opcije – uvođenje četvorodnevne radne nedelje ili sedmosatnog radnog dana.
Kako stvari stoje, verovatno će kompanije same odlučivati da li će novi slobodni dan biti petak ili ponedeljak.
"Biće određeno da li je bolja opcija smanjenje prosečne radne nedelje sa 40 na 35 sati ili uvođenje četvorodnevne radne nedelje", izjavila je ministarka za porodicu, rad i socijalnu politiku Agnješka Đemjanovič-Bak, koja je jedna od glavnih pristalica ove promene. Ona je, takođe, dodala:
"Studije pokazuju da što duže radimo sve smo više pod stresom i umorniji. Još jedan sat proveden na poslu ne znači nužno još jedan sat efikasnosti.“
Kraće radne nedelje imaju više pristalica u Poljskoj nego sedmočasovni radni dani, pri čemu 70 odsto poslodavaca preferira četvorodnevnu radnu nedelju, prema istraživanju platforme "ClickMeeting".
Međutim, poljska vlada nije jedinstvena po pitanju ove revolucionarne promene jer pojedini ministri smatraju da četvorodnevna radna nedelja nije pravac u kom država treba da ide.
Kao glavni argument za uvođenje četvorodnevne radne nedelje ističe se da mlađe generacije više ne smatraju rad najosnovnijim delom života, već jednom od važnih sfera koja, po njima, mora biti kombinovana sa porodičnim životom i ličnim razvojem.
Prema podacima "Evrostata", Poljaci rade u proseku 40,5 sati nedeljno, što je najduže u Evropskoj uniji posle Grka. Prosek EU je 37,5 sati, a globalni prosek je 34,2 sata.
Međutim, koliko god ova ideja bila revolucionarna, sindikati žele više od toga.
Naime, oni žele da se plaćeni godišnji odmori predviđeni Zakonom o radu povećaju za devet dana, odnosno na 35 dana. Sindikat „Solidarnost“, koji je podneo predlog Ministarstvu za porodična, radna i socijalna pitanja, tvrdi da se godišnji odmor, kao i radno vreme, nisu menjali pola veka, iako su se svet i očekivanja radnika drastično promenili.