Vanzemaljski let
Raketa koja bi mogla da promeni putovanja u svemir
NASA je nedavno uložila 725.000 dolara u novi raketni sistem koji bi mogao da reši jednu od ključnih prepreka za slanje ljudi na Mars ‒ vreme putovanja.
Trenutno, putovanje do “Crvene planete“ i nazad traje gotovo dve godine koristeći postojeću tehnologiju.
Za astronaute, ovoliko vreme provedeno u svemirskom letu nosi sa sobom velike zdravstvene rizike, uključujući visok nivo solarne i kosmičke radijacije, štetne efekte niže gravitacije i dug period izolacije.
Kosmička radijacija je posebno zabrinjavajuća, s obzirom na to da su astronauti koji provedu samo šest meseci u svemiru izloženi radijaciji ekvivalentnoj otprilike 1000 rendgenskih snimaka grudnog koša, što povećava rizik od različitih zdravstvenih problema, prema podacima NASA-e.
Troj Hau, predsednik kompanije “Hau industris“, izjavio je da je skraćivanje trajanja putovanja ključno za smanjenje izloženosti radijaciji i drugim štetnim efektima po zdravlje.
Zato je njegova kompanija udružila snage sa NASA-om u razvoju novog raketnog sistema nazvanog “Pulsed Plasma Rocket“ (PPR) koji bi mogao da smanji put do Marsa na svega dva meseca.
Ova tehnologija, prema rečima NASA-e, ima potencijal da revolucionizuje istraživanje svemira i može jednog dana odvesti ljude i dalje od Marsa.
PPR je pogonski sistem koji koristi pulse superzagrejane plazme za generisanje visoke potisne sile veoma efikasno.
Prednost PPR-a je u tome što može učiniti da svemirski brod ide izuzetno brzo, generišući 10.000 njutna potiska pri specifičnom impulsu od 5000 sekundi. To znači da bi svemirski brod opremljen PPR-om, sa četiri do šest putnika, mogao putovati brzinom od oko 100.000 milja na sat.
Iako će proći još nekoliko decenija pre nego što PPR postane operativan za svemirska putovanja, Hau se nada da će ova tehnologija značajno proširiti granice ljudskog istraživanja svemira.