Biznis
04.10.2022. 11:15
Mihailo Paunović

Tržište nekretnina

Rentiranje stanova u Beogradu: Kad stranci odu, da li će cene ostati?

Beograd
Izvor: Shutterstock

"Kada sam odlučio da emigriram iz Moskve i dođem u Beograd, nadao sam se da ću ovde naći neki bolji i mirniji život. Međutim, već nakon pola sata gledanja stanova u oglasima shvatio sam da mobilizacija možda i nije najgora stvar koja može da mi se desi“, kaže Juri Petrov.

Izjava je deo vesti koju je objavio "Njuz.net“. Dakle, lažna je. Međutim, kao i većina satiričnih vesti koje objavljuje "Njuz.net“, i ova je pogodila u centar mete. Izmamila je još jedan kiseli osmeh. Makar kod onih koji su ovih dana češljali oglase i koji su shvatili da je život u iznajmljenom stanu u Beogradu postao viša matematika. Odlazak iz roditeljskog doma može da pričeka...

Poremećaj tržišta nekretnina u Srbiji, pre svega u Beogradu, poslednjih meseci pogodio je gotovo sve kategorije društva. One koji su zainteresovani za kupovinu, one koji bi da iznajme stan, ali i one koji već žive u iznajmljenom stanu. Srećni su oni koji nisu dobili neprijatan poziv stanodavaca kojim im saopštava da je primoran da podigne kiriju.

Šta je dovelo do ovakvog stanja na tržištu nekretnina?

Ova polemika vodi se već duže vreme i najčešći odgovor je da su "krivi“ Rusi i Ukrajinci koji su, bežeći od rata i mobilizacije, utehu pronašli u našoj prestonici. Da shvatite da ih u Beogradu ima više nego inače, dovoljna je jedna šetnja "Knezom“. Sve češće možete čuti jezik sličan našem u ugostiteljskim objektima i radnjama u centru grada. Koliko ih je, niko ne ume precizno da kaže jer pristižu svakodnevno.

Poslednju, "preciznu“ informaciju nedavno je saopštila Ana Brnabić koja je rekla da je od početka ruske invazije na Ukrajinu u Srbiju stiglo više od 12.000 Rusa. Verovatno ih je mnogo više, a tek će pristizati.

I ne morate da budete posebno stručni da biste došli do ovakvog zaključka, dovoljno je samo da pratite vesti.

Novi talas Rusa koji utočište pronalazi u srpskoj prestonici usledio je nakon što je Moskva nedavno proglasila delimičnu mobilizaciju. Pošto je Beograd, pored Istanbula, od februara, jedina neprekinuta vazdušna veza Rusije sa Evropom, oni koji beže od rata nemaju mnogo izbora.

O tome da li je dolazak Rusa i Ukrajinaca uticao na poremećaj tržišta nekretnina u Beogradu razgovarali smo sa Vladimirom Vukićevićem, direktorom "Vest propertisa“.

"Definitivno je došlo do poremećaja na tržištu. Dešava se da vlasnici dižu i do 50 odsto cenu u odnosnu na ranije dobijenu kiriju. Ali kada govorimo o Rusima treba razlikovati nekoliko kategorija. Imamo one što su došli trbuhom za kruhom, odnosno koji su pobegli, a imamo i one koji su došli zbog preseljenja kompanije u kojoj rade“, kaže Vukićević, a potom objašnjava da je dolazak stranih državljana samo jedan od faktora koji je uticao na ovakvo stanje na tržištu nekretnina:

"Međutim, kada govorimo o poremećaju tržišta nekretnina, moramo da istaknemo da se splet raznih okolnosti namestio. Inflacija je prisutna, evro se drži veštački... Postkovid period, rat... Ima tu dosta faktora. Sve to daje jedan miks koji je vrlo zabrinjavajući jer se postavlja pitanje dokle i gde je kraj. A kraja nema“, smatra sagovornik "Ekspresa“.
 

Kada govorimo o tržištu nekretnina, sve se na kraju svodi na odnos ponude i potražnje. Vukićević ističe u razgovoru da je pre dolaska Rusa ponuda apsolutno mogla da odgovori potražnji.

"Sada se, međutim, taj balans apsolutno promenio. Jer mi sada imamo povećanu potražnju, ali nemamo adekvatne stanove na tržištu. Tu je sada najugroženija kategorija jeftinih, srednjih stanova kojih prosto nema toliko. Za neke kategorije, pre svega studente i mlade bračne parove koji su živeli u stanovima od 250 do 300 evra, to je danas naučna fantastika. Teoretski je jednostavno nemoguće naći stan za taj novac u gradu i to je užasavajuće.“

Postavlja se pitanje da li je za ovakvo stanje na tržištu nekretnina dovoljno okriviti samo jednu stranu, odnosno novac sa Istoka.

S dolaskom Rusa i Ukrajinaca počela je pomama velikog broja stanodavaca u većini gradova Srbije, pre svega za novcem koji su doneli sa sobom. Oni koji poseduju nekretnine za izdavanje na građane ove dve države gledaju kao na ljude koji su platežno sposobni i kojima nije teško da izdvoje 500 do 800 evra za mesečnu rentu. Zbog toga dižu kirije i za 50 odsto. S jedne strane, legitiman način da se dođe do dodatne zarade i dopuni novčanik, ali sa druge, koliko god da ih je došlo, u Beogradu ne žive samo Rusi.

Oni jesu prisutni, kao i njihov novac, ali cenu rentiranja na kraju diktiraju isključivo stanodavci. Njihov stav da je važno iskoristiti momenat utiče najviše na obične građane, studente, mlade bračne parove... Pobeglima od rata Beograd i Srbija su uglavnom usputna stanica, pitanje je šta će se desiti sa tržištem kada oni odu. Da li će cene ostati?

U medijima smo ovih dana, na osnovu izjava ljudi iz agencija za nekretnine, mogli da pročitamo da je postalo gotovo nemoguće pronaći garsonjeru u Beogradu za manje od 200 evra mesečno. Cena jednosobnih i dvosobnih stanova je takođe velika ukoliko je posmatramo iz ugla prosečne zarade u Srbiji. A prosečna zarada (bruto) u Srbiji obračunata za jul ove godine iznosila je 100.937 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 73.114 dinara, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Još važniji podatak je da je medijalna neto zarada iznosila 56.000 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih imalo zaradu od tog iznosa.

Dvosobne stanove za manje od 300 evra moguće je naći uglavnom u Kaluđerici, na Petlovom brdu, Altini i sličnim udaljenim naseljima, dok oni bliže centru koštaju znatno više.

Prema saznanjima našeg sagovornika, Rusi uglavnom iznajmljuju stanove i to na period od godinu dana, koliko će sigurno ostati, dok manja grupa njih kupuje stanove. Kada je reč o lokacijama koje su im najzanimljivije, Vukićević ističe da se i to promenilo od kada je rat počeo.

"Pre rata je važilo pravilo da Rusi idu na Novi Beograd jer je tamo bila ruska osnovna škola. Uglavnom to važi za sve strance, Nemce, Francuze, diplomate... Svi traže nekretnine blizu škola zbog same logistike. Ali s obzirom na to da trenutno govorimo o raznim kategorijama Rusa koji su došli, nijednu lokaciju ne bih izdvojio.“
 

Dolazak Rusa uticao je na još jednu kategoriju, a to je iznajmljivanje poslovnog prostora. Prema podacima Agencije za privredne registre, od 24. februara do 20. jula u Srbiji je registrovano 459 privrednih društava sa ruskim ili većinski ruskim vlasništvom. Pored njih se i 1061 osoba iz Rusije registrovala kao preduzetnik.

Vukićević ističe da problem sa iznajmljivanjem poslovnog prostora u Beogradu prati iznajmljivanje stanova.

"Toliki je manjak poslovnih prostora u Beogradu danas. Skoro da ne možete da ga pronađete. Veliki broj ruskih kompanija je došao ovde i oni su razlog tog manjka. Možda su neki to fiktivno otvarali zbog novca, ali neka je 10 odsto otvoreno zaista, pa je to opet velika promena na tržištu.“

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Zavisnici od betona i cigli
beograd

Opsednuti nekretninama

21.07.2021. 09:05

Zavisnici od betona i cigli

Odnos građana Srbije prema nekretninama, na osnovu svega što ukazuje da je u najmanju ruku diskutabilan, mogao bi se nazvati gotovo opsesijom.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
7°C
25.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve