Sukob
Tiktok uzvraća udarac
Čak ni nedavni susret i srdačno rukovanje Entonija Blinkena sa Si Đinpingom nisu uspeli da zamaskiraju napete američko-kineske odnose. O tome svedoči i sukob Tiktoka i SAD, koji je nedavno dobio novo poglavlje.
Naime, poznata društvena mreža i njena matična firma “Bajtdens“ tužile su SAD zbog zakona kojim bi se zabranila ova popularna platforma na američkom tržištu ukoliko ne bude prodata drugoj kompaniji.
Moguće je da će tužba koja je nedavno podneta otvoriti dugotrajnu pravnu bitku o budućnosti Tiktoka u Americi.
Tiktok u tužbi kaže da treba da bude zaštićen prema Prvom amandmanu Ustava SAD kojim se garantuje sloboda izražavanja i traži presudu o tome da taj zakon krši ustav.
“Kongres SAD preduzeo je korak bez presedana o izričitom izdvajanju slučaja Tiktoka i njegovoj zabrani kao živog onlajn foruma za zaštitu govora i izražavanja kojeg koristi 170 miliona Amerikanaca da bi ostvarili, delili i gledali video-snimke preko interneta“, napisala je kompanija “Bajtdens“ u tužbi i dodaje:
“Prvi put u istoriji Kongres je doneo zakon koji podvrgava jednu jedinu, imenovanu platformu preko koje se govori, trajnoj zabrani na celoj teritoriji zemlje, kojim se zabranjuje svakom Amerikancu da učestvuje u jedinstvenoj onlajn zajednici od više od milijardu ljudi širom sveta“, piše dalje u tužbi.
Podsećanja radi, kontroverzni zakon zahteva od kompanije “Bajtdens“ da proda Tiktok u roku od devet meseci, s mogućim produženjem od tri meseca. Međutim, “Bajtdens“ je istakao da ne planira da proda popularnu platformu.
Međutim, kada bi kompanija čak i htela da proda Tiktok, morala bi da dobije odobrenje Pekinga koji se ranije usprotivio prodaji ove društvene mreže.
Cela priča oko ukidanja Tiktoka u SAD vrti se oko zabrinutosti američkih zvaničnika i policije da bi kineske vlasti mogle da primoraju “Bajtdens“ da im preda podatke američkih korisnika, ili da utiču na javno mnjenje manipulišući algoritmom koji video-snimke šalje na naloge korisnika.
Sa druge strane, protivnici kontroverznog zakona koji je potpisao Džo Bajden tvrde da bi zlonamerne strane mogle lako da dobiju podatke o Amerikancima i na druge načine, naglašavajući da američka vlada nije objavila dokaze da Tiktok podatke američkih korisnika deli sa kineskim vlastima.