Kalifornija
Tužba u ime naroda protiv naftnih kompanija
Glavni tužilac države Kalifornije Rob Bonta podneo je u ime naroda tužbu protiv pet najvećih svetskih naftnih kompanija, tvrdeći da su decenijama obmanjivale javnost o rizicima fosilnih goriva koja se sada povezuju sa klimatskim promenama, a koje uzrokuju oluje i šumske požare.
Tužba je pokrenuta protiv kompanija “Ekson mobajl“, “Šel“, BP, “Konoko Filips“ i “Ševron“. Američki institut za naftu API takođe je optuženi u postupku.
U podnesku na 135 stranica tvrdi se da su kompanije znale barem od 1960-ih da će izgaranje fosilnih goriva zagrejati planetu i promeniti klimu, ali su u javnim izjavama i marketingom umanjile pretnju. Takođe, navedeno je da su naučnici zaposleni u kompanijama znali još 1950-ih da će klimatski uticaji biti katastrofalni i da postoji samo uzak vremenski okvir u kojem zajednice i vlade mogu odgovoriti.
“Rukovodioci naftnih i gasnih kompanija već decenijama su znali da bi oslanjanje na fosilna goriva moglo uzrokovati ove katastrofalne rezultate, ali su potisnuli tu informaciju aktivnim plasiranjem dezinformacija o toj temi“, navodi se u podnesku.
Pravni postupak usledio je nakon desetina tužbi koje su poslednjih godina podnele države, gradovi i okruzi širom Sjedinjenih Država protiv industrije fosilnih goriva, dok se kalifornijska tužba ocenjuje kao jedan od najznačajnijih pravnih izazova s kojima se ta industrija suočava, pišu svetski mediji.
U tužbi se navodi da su naftne kompanije uništile prirodne resurse i prekršile zakone o lažnom oglašavanju i odgovornosti za proizvode… Navodi se i da su naftne kompanije promovisale određene vrste benzina kao ekološki prihvatljive i da su odustale od svojih obaveza smanjenja emisija.
Iz API-ja su osudili tužbu navodeći da o klimatskoj politici treba raspravljati u Kongresu, a ne pred sudovima, dok su slične stavove izneli i predstavnici “Ševrona“ i “Šela“.