Vlada Srbije
Usvojen plan za izgradnju naftovoda od Mađarske do Novog Sada
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada dužine 113 kilometara, objavila je eKapija.
Naftovod Srbija-Mađarska bi trebalo da bude izgrađen do 2028. godine, a procenjena vrednost projekta je 157 miliona evra za srpsku deonicu naftovoda.
Prostorni plan obuhvata delove teritorija gradova i opština Novi Sad, Kanjiža, Senta, Ada, Bečej i Žabalj.
Planom su utvrđene osnove organizacije, uređenja, korišćenja i zaštite infrastrukturnog koridora naftovoda, a sadrži i elemente detaljne regulacije koji omogućavaju njegovo direktno sprovođenje.
Najveći deo trase prolazi kroz poljoprivredno zemljište, izvan urbanih zona, uz ukrštanja sa rekama, putevima i železnicama.
Prostorni plan obuhvata 4.535 hektara. Čelični naftovod, sa maksimalnim radnim pritiskom od 70 bara, biće podzeman duž cele trase i protezaće se ukupno 113 kilometara.
Projekat izgradnje naftovoda, kako se navodi, rezultat je saradnje Srbije i Mađarske, formalizovane potpisivanjem Memoranduma o razumevanju između ministara rudarstva i energetike Srbije i spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske u junu 2023. godine.
Cilj projekta je unapređenje energetske sigurnosti Srbije i diversifikacija pravaca snabdevanja sirovom naftom, piše eKapija.
Nosilac izrade Prostornog plana je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, dok sredstva za njegovu realizaciju obezbeđuje kompanija "Transnafta" Pančevo.
Maksimalni kapacitet naftovoda je usaglašen sa nominalnim obimom prerade sirove nafte u Rafineriji Pančevo, koji iznosi 4,8 miliona tona godišnje i sa maksimalnom količinom koju Mađarska može isporučiti Srbiji, odnosno 5,5 miliona tona godišnje, i to u uslovima kontinualnog transporta odgovara protoku od oko 725 kubnih metara na čas.
"Preliminarnim hidrauličkim proračunom utvrđeno je da je za pun kapacitet transporta od pumpne stanice Alđo do terminala Transnafta AD Pančevo potreban maksimalni radni pritisak od 70 bara. Konkretni uslovi rada u cevovodu (protok i pritisak) zavisiće od trenutnih potreba Srbije za sirovom naftom, kao i od dostupnih količina domaće nafte i one koja stiže putem naftovoda JANAF", piše eKapija.
Kako portal podseća, priča o povezivanju Srbije na ruski naftovod Družba započela je 2022. godine, nakon najave prekida isporuka ruske nafte naftovodom Janaf po usvajanju osmog paketa sankcija Evropske unije u kom zemlje zapadnog Balkana nisu izuzete iz zabrane uvoza sirove nafte iz Rusije morskim putem.
Ministarstvo rudarstva i energetike je tada, kako se navodi, saopštilo da sagledava sve mogućnosti da obezbedi diverzifikaciju i u oblasti snabdevanja sirovom naftom.
Odluka o gradnji naftovoda od Alđa u Mađarskoj do Novog Sada usvojena je u proleće 2023. na 13. zasedanju Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju Srbije i Mađarske, a u izvedbi mađarskog MOL-a i srpske Transnafte, zatim je potpisan i državni Memorandum o razumevanju o izgradnji naftovoda, podseća eKapija.