Znali od 2022?
Vlada Francuske prikrila ilegalni tretman flaširane vode Nestle
Vlada predsednika Francuske Emanuela Makrona prikrila je odluke o ilegalnom tretmanu mineralne vode, čime se bavio gigant prehrambene industrije "Nestle", uključujući svetski poznati brend "Perije", saopštila je danas istražna komisija Senata.
Izveštaj analizira godine postupanja kompanije "Nestle" da bi izbegla bakterijsko ili hemijsko zagađenje vode koju ona označava kao "prirodnu mineralnu vodu" ili "izvorsku vodu" brendova "Kontreks", "Vitel" i "Hepar". Takvi tretmani su zabranjeni francuskim i evropskim propisima.
Izveštaj je zaključio da je francuska vlada prikrila tu "ilegalnu praksu".
Propis EU zahteva da se prirodna mineralna voda ne sme podvrgavati bilo kakvoj dezinfekciji ili tretmanu koji bi mogao da izmeni njene karakteristike.
Francuski mediji su prošle godine izveštavali o zabranjenim tretmanima.
Izveštaj Senata je naveo "namernu strategiju" prikrivanja od prvog sastanka Vlade o tom pitanju u oktobru 2021. Mesecima kasnije, vlasti su se složile sa planom Nestle da zabranjene tretmane zameni mikrofiltriranjem.
Prošle godine je ta švajcarska kompanija javno priznala da je koristila tretmane mineralnih voda i pristala da plati kaznu od dva miliona evra, da bi izbegla sudski postupak.
Istražna komisija je razgovarala s više od 120 zvaničnika upućenih u taj problem, a samo jedna osoba je odbila razgovor: Aleksis Koler, tadašnji generalni sekretar Jelisejske predsedničke palate, za koga se navodi da je nekoliko puta razgovarao sa rukovodiocima Nestlea.
Komisija je zaključila "da je Predsedništvo Republike barem od 2022. godine znalo da Nestle godinama vara".
Upitan u februaru o skandalu, Makron je rekao da "nije bio upoznat sa tim stvarima... nema dogovora ni sa kim".
Aleksandar Uizil, izvestilac komisije, rekao je da je francuska agencija za kontrolu prevara procenila da jer ukupan iznos prevare veći od tri milijarde evra.
Prirodna mineralna voda se prodaje za oko 100 do 400 puta skuplje od vode iz slavine, rekao je on, osuđujući "obmanjivanje potrošača".
Uizil je opisao fabriku Nestlea na jugu Francuske, koju je komisija posetila, rekavši da se "ilegalni tretman vode sporovodio u prostorijama skrivenim iza plakara".
U izveštaju se navodi da Nestle tvrdi da bi, ako Vlada ne odobri neku vrstu tretmana ili mikrofiltracije vode, njeni pogoni morali da se zatvore zbog kontaminacije izvorske vode bakterijama poput ešerihije koli, koje mogu izazvati bolesti i smrt.