Brejking
22.12.2018. 13:56
Tamara Marković Subota

KAŠĆELANA ČEKAJU TRI POSTUPKA, ALI I DVOJICA SVEDOKA

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Šef mafije koristio falsifikovani francuski pasoš, ali i originalni pasoš Kosova s lažnim imenom

Vođa kavačkog kriminalnog klana Slobodan Kašćelan (55) uhapšen je 12. decembra u Češkoj, kada je oko 30 naoružanih pripadnika specijalne jedinice upalo u iznajmljeni stan u kojem se krio duže od mesec dana. U momentu kada su specijalci probili vrata stana, Kašćelan je pokušao da pobegne, a zatim se, kako je saopštila tamošnja policija, opirao hapšenju.

„Češka policija uhapsila je muškarca mesec dana pošto je dobila informaciju da on može biti u našoj zemlji. Muškarac je, dok se krio, koristio niz lažnih identiteta i neprestano je menjao mesto boravka. Na teritoriji Češke je takođe koristio falsifikovane isprave", izjavila je Lenka Sikorova, portparolka češke policije, koja je objavila i video-snimak hapšenja Kašćelana.

Kašćelan je u Češkoj uhapšen po Interpolovoj poternici, koju je za njim raspisalo crnogorsko pravosuđe.
Podgorička kancelarija Interpola dan kasnije saopštila je da je Kašćelan uhapšen po informaciji koju je kolegama u Češkoj dala crnogorska policija.

- Uspešnom i efikasnom međunarodnom policijskom saradnjom službenika crnogorske Uprave policije i razmenom podataka sa inostranim partnerskim službama, na osnovu operativne informacije naše policije, u iznajmljenom stanu u Pragu u Češkoj uhapšen je S. K. (55) iz Kotora. On je uhapšen na osnovu međunarodne crvene poternice koja je raspisana od NCB Interpola Podgorica u februaru 2017. godine zbog više teških krivičnih dela - saopštila je podgorička kancelarija Interpola.

Slobodan Kašćelan se potražuje zbog pokušaja ubistva, stvaranja kriminalne organizacije i zelenašenja, a prema saopštenju podgoričke kancelarije Interpola, jasno je i gde se odbegli vođa kavačkog klana krio u poslednjih deset meseci.

- Svakodnevna saradnja u ovom slučaju ostvarena je s policijama Češke, Nemačke, Austrije, Francuske, Hrvatske, Slovenije, Švajcarske, Portugalije, Španije i Kosova. Te aktivnosti su rezultirale utvrđivanjem njegove tačne lokacije u Pragu, gde je i uhapšen - saopštila je podgorička kancelarija Interpola navodeći da se nastavlja komunikacija s nadležnim institucijama Češke oko određivanja ekstradicionog pritvora, a u cilju izručenja Kašćelana Crnoj Gori.
Kod Kašćelana je prilikom hapšenja policija pronašla dva pasoša - francuski i kosovski, oba na ime Slobodan Perić. Francuski pasoš je, kako je utvrđeno, falsifikovan, dok je kosovski izdat od lokalnih vlasti, zbog čega će biti pokrenuta istraga na utvrđivanju osoba koje su mu omogućile da dobije taj dokument.

 Pobjeda: Dogovorena predaja

Iako češka i crnogorska policija tvrde da je hapšenje „rezultat njihove aktivne potrage", podgorički mediji objavili su spekulaciju da je hapšenje vođe kavačkog klana izvedeno posle dugih pregovora s njim.

Podgorička „Pobjeda" objavila je da se Kašćelan sam predao.

- Kašćelan je postigao dogovor o predaji u momentu kada je bio siguran da nema dovoljno dokaza da je upravo on na čelu ozloglašenog klana - objavila je „Pobjeda" dovodeći u vezu akciju češke policije s nedavnim hapšenjem Jovice Vukotića, vođe suparničkog škaljarskog klana. Vukotić je uhapšen u Turskoj, a zatim je prebačen u Beograd, gde mu se sudi zbog korišćenja falsifikovanog pasoša.

- Kašćelan će negirati da ima bilo kakve veze s kavačkim klanom, kao što je to uradio i Jovica Vukotić - objavila je „Pobjeda".

Podgorički „Dan" navodi i da tamošnja policija ima dokaza za neka krivična dela protiv Kašćelana, ali da nema materijalnih dokaza da je on stvarno vođa kavačkog klana. Skrivanje Kašćelana, „Dan" je doveo i u vezu s pripadnicima klana Darka Šarića.

„Kašćelan nije živeo sam u Pragu, a osoba koja je živela s njim dan ranije je napustila stan. U trag Kašćelanu policija je ušla još pre pola godine, kada se krio u Beču, a pre mesec dana presretnut je njegov razgovor sa bliskim rođakom iz Austrije. U toku rada na ovom slučaju, utvrđeno je i da se Kašćelan ranije krio u Peći, gde je bio u štek-stanu s Mariom Miloševićem, koji je letos uhapšen u Prištini po crnogorskoj poternici koja je za njim raspisana zbog optužbi da je učestvovao u likvidaciji Radomira Đuričkovića. Milošević je, kao i Kašćelan, imao legalno izdati kosovski pasoš s lažnim imenom. Kašćelanu su u skrivanju pomagali pripadnici narko-klana čiji je vođa, prema sumnjama bezbednosnih službi, Pljevljak Darko Šarić, objavio je „Dan".

Podgorički mediji navode i da je u Češkoj protiv Kašćelana pokrenut postupak zbog falsifikovanog pasoša i da će izručenje Crnoj Gori zavisiti od ishoda tog postupka.

Interesantno je da je dva dana pre akcije u Pragu u Tivtu uhapšen Kašćelanov telohranitelj Srđan Jurišević (35), kod koga je pretresom stana pronađen pištolj za koji nije imao dozvolu.

Preživeo 15 metaka u Novom Sadu

Kašćelan je u žižu interesovanja bezbednosnih službi dospeo nakon što se 2014. godine, do tada jedinstveni škaljarski klan, zbog krađe 200 kilograma kokaina u Valensiji raspao na dve suprotstavljene grupacije: škaljarsku, koju je nastavio da vodi Jovica Vukotić, i kavačku, na čijem su se čelu našli Kašćelan i Radoje Zvicer. Sukob je doveo do najvećeg mafijaškog rata na Balkanu, u kojem je do sada ubijeno više od 30 ljudi, pripadnika klanova, ali nažalost i slučajnih žrtava.

I Kašćelan se u leto 2016. našao na meti suparničkog klana, kada je u njegov automobil „audi A6" pucano u Novom Sadu. U rafalnoj paljbi u kojoj je ispaljeno više od 15 hitaca jedan metak je Kašćelana pogodio u stomak. On je tada završio u bolnici, a nakon oporavka je otišao iz Srbije.

U žiži interesovanja Kašćelan se ponovo našao nekoliko meseci kasnije, kada se na „Jutjubu" pojavio video-snimak o kavačkom klanu sa imenima vođa, članova grupe, njihovom delovanju, odnosima... Na snimku su otkriveni detalji o kriminalnom delovanju klana, lažni identiteti pripadnika klana, kao i države u kojima se bave rasturanjem droge.

Poternica zbog pokušaja ubistva, zelenašenja i stvaranja kriminalne organizacije

Za Kašćelanom su crnogorske vlasti raspisale poternicu zbog krivičnih postupaka u kojima se tereti za pokušaj ubistva, stvaranje kriminalne organizacije i zelenašenja.

Kašćelan se, kako se navodi u optužnici, tereti da je krajem maja 2010. godine na području opština Kotor, Tivat i Budva organizovao kriminalnu organizaciju radi sticanja nezakonite dobiti te da je organizovao delovanje kriminalne organizacije uz primenu tačno određenih pravila i unutrašnje kontrole, pri čemu je svaki član kriminalne organizacije imao unapred određen zadatak i ulogu. Tereti se i da je formirao petnaestočlanu grupu koja se bavila iznudama, zelenašenjem, nedozvoljenim držanjem oružja i eksplozivnih materija, švercom droge, mitom i pranjem novca.
Crnogorske vlasti ga traže i zbog sumnje da je u Prčnju 2010. godine sa umišljajem pokušao da ubije Igora Markovića.

U sklopu istrage u kojoj se Kašćelan navodi kao vođa kavačkog klana Specijalno državno tužilaštvo protiv njega je pokrenulo i finansijsku istragu kojom bi trebalo da se ispita poreklo njegove imovine. Tužilaštvo ispituje poreklo nepokretne imovine koju Kašćelan ima u Kotoru, Cetinju, Tivtu i Budvi.

Istovremeno, po nalogu Specijalnog tužilaštva proverava se i eventualna Kašćelanovu umešanost u ubistvo „škaljaraca": Dalibora Đurića u zatvoru, Gorana Radomana u Beogradu i Gorana Đuričkovića, zeta fudbalske legende Vladimira Petrovića Pižona, u Budvi.

Ključni svedok optužio Kašćelana kao vođu klana

Jedan od ključnih svedoka protiv Kašćelana je Kotoranin Ilija Dedović, koji je na suđenju u novembru prošle godine priznao da je bio član kavačkog klana, kao i da je bio zadužen da prati kretanje policije, inspektora i pripadnika škaljarskog klana. On je na suđenju naveo da ga je u klan uveo Srđan Jurišević, Kašćelanov telohranitelj, i da mu je prvi zadatak bio da obezbeđuje zgradu kod Plagente, da pazi da neko ne zapali automobil i da javi ako primeti sumnjivu osobu. Za ovaj posao, Milan Knežević, jedan od istaknutijih pripadnika klana, plaćao mu je 400 evra mesečno.

- Knežević mi je posle mesec dana dao 2.500 evra da kupim „pežo 206", koji mi je služio da pravim krugove po gradu i javim mu ako primetim Cucu i Mesara, članove škaljarskog klana. Trebalo je i da mu javim ako se pojave braća Jovan i Igor Vukotić, Goran Stančić, Marko Martinović, Ljubo Krivokapić, Balša... Taj automobil sam kasnije po Kneževićevom naređenju za 200 evra prodao policajcu Bujisiću - svedočio je Dedović.

On je na sudu rekao i da je često po naređenju išao da ukrupni 10.000-20.000 evra, koji su bili u sitnim apoenima, i da mu je Knežević objasnio da to čini jer im je tako lakše da novac prebace preko granice.

Dedović je rekao i da je u novembru 2015. otišao u kuću Slobe Kašćelana, koji mu je dao „27.000 ili 37.000 evra da odnese Kneževiću". U decembru je bila obrnuta situacija, pa je Kašćelanu od Kneževića odneo 30.000 evra.

- I kod Kašćelana sam išao da ukrupnim novac, barem jedno 10-15 puta po 10.000 do 15.000 evra. Jedno pet puta me je zvala i Milka, Slobova sestra, da ukrupnim novac, i to kada on nije bio tu. Jednom je ispao problem kada je nestalo 2.000 evra. Milka je rekla da će sve reći Slobu. I kada je on došao, pozvao me je da dođem kod njega i počeo je da me udara. Jurišević je pokušao da me odbrani, ali je Slobo tada krenuo na njega - kazao je optuženi Dedović navodeći da zna da je vođa te grupe bio Kašćelan jer je svima naređivao šta treba da rade.

- Kada je mene Slobo izudarao, to sam rekao Milanu, a on mi je kazao da ne može ništa da uradi jer je Slobo glavni - svedočio je Dedović.

Priznanje unajmljenog ubice iz JAR

U postupku protiv Kašćelana okosnica bi mogao da bude i postupak koji je vođen protiv dvojice optuženih za planiranje ubistva Gorana Đuričkovića 2015. godine. Đuričković, inače poznati budvanski ugostitelj i zet nekadašnjeg fudbalera i trenera Crvene zvezde Vladimira Petrovića Pižona, smatran je bosom budvanskog klana, koji je bio u bliskim vezama s vođama škaljarskog klana. Ubijen je 27. oktobra te godine hicima iz snajpera ispaljenim sa zidina Starog grada, nakon što je iz bašte svog lokala „Old Fisherman" izašao na budvansko šetalište. Za ubistvo Đuričkovića osumnjičen je Srđan Popović iz Banjaluke, koji je uhapšen u Austriji.

Pet meseci pre ubistva slučajnom akcijom saobraćajne policije u Kotoru osujećena je tada planirana likvidacija Đuričkovića. Naime, policija je 25. maja 2015. u Kotoru slučajno uhapsila Južnoafrikanca Gregorija Majkla Ferarisa iz Johanezburga i Cetinjanina Aleksandra Markovića, protiv kojih je zatim Specijalno tužilaštvo podiglo optužnicu.
Uhapšeni Feraris u istrazi je priznao da je bio angažovan za ubistvo Đuričkovića, kao i da je tu likvidaciju, kao i dva meseca ranije izvršeno ubistvo njegovog kuma Saše Markovića, organizovao „Kotoranin koji živi u tamošnjem Starom gradu".

Feraris je posle hapšenja ispričao i da ga je Aleksandar Marković angažovao da ubije Đuričkovića jer je ovaj sa ekipom ukrao 200 kilograma kokaina u Španiji. Kazao je da je u Crnu Goru ušao mimo graničnog prelaza, da ga je Aleksandar Marković sačekao i kazao mu da mu je zadatak da ubije vlasnika restorana „The Old Fisherman Pub" u Budvi. Objasnio je da će nakon te likvidacije „otpočeti rat sa svima koji su uključeni u poslove sa drogom u Crnoj Gori". Feraris je u istrazi ispričao i da mu je Marković pokazao Đuričkovića i njegov lokal, ali da mu je pokazao i osobu koja je naručila ubistvo. Marković je Ferarisu, kako je tvrdio, rekao i da je taj muškarac vođa crnogorske mafije i da je prethodno organizovao ubistvo u kojem je greškom ubijen Đuričkovićev kum.

- U Nikšiću smo kupili motor kojim je trebalo da pobegnem posle izvršene likvidacije. Ja sam motor vozio ka Kotoru, a Aleksandar Marković je ispred mene vozio automobil. U jednom momentu se Marković zaustavio pored puta. Ja sam ostavio motor i ušao u njegovo vozilo. Iza nas je tada stao srebrni automobil u kojem su bile dve osobe. Vođa crnogorske mafije je izašao iz tog automobila i seo na motor. Zapazio sam da je mršave građe, visok oko 180 centimetara i da ima crnu kosu. Marković mi je rekao i da je rođen u Starom gradu u Kotoru i da potiče iz jedne od najbogatijih porodica - pričao je Feraris policiji i tužiocu. On je rekao i da je Aleksandar Marković preko šefa mafije obezbedio lažna lična dokumenta, oružje, vozila i iznajmljene stanove. Za ubistvo Đuričkovića, Feraris je tvrdio da mu je ponuđeno 50.000 evra, a da je zatim ta brojka povećana na 70.000 evra. Feraris je tvrdio i da je šef mafije tražio da se, osim Đuričkovića, ubije i četvoročlana porodica s dvoje maloletne dece.
Likvidaciju te porodice, prema tvrdnjama Ferarisa, trebalo je da izvrše dvojica specijalnih egzekutora koji su obučavani u Americi. Međutim, na suđenju je Feraris negirao ceo iskaz u istrazi, uz tvrdnju da je izjavu potpisao pod pritiskom policijskih inspektora koji su mu navodno pretili da bez toga nikada neće napustiti Crnu Goru. Obojica su osuđeni na zatvorske kazne. Feraris na pet, a Marković na šest godina zatvora. Posle hapšenja Kašćelana, tužilaštvo će ponovo razgovarati s Ferarisom kako bi se razotkrio identitet „vođe mafije", koji je naručio ubistvo Đuričkovića.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
6°C
20.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve