Društvo
25.09.2018. 13:28
R.E./Južne Vesti

SKINUO RADIJATORE, A RAČUNI I DALJE STIŽU: Nišlija pokrenuo međjunarodnu parnicu protiv "Toplane"

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Radomir Simonović jos pre 8 godina, tačnije avgusta 2014. godine razmontirao je sve radijatore u svom stanu i obavestio nadležne iz Toplane o jednostranom raskidu ugovora, ali na njegovu adresu i dalje stižu računi za grejanje, pa je ovaj Nišlija sada dužan skoro 400.000 dinara.

Nadležni iz Toplane kažu da Simonović nikada nije raskinuo ugovor, pa smatraju da je i dalje on njihov korisnikom dok se "nekim drugim postupkom drugačije ne konstatuje".

Ovaj slučaj je završio na međunarodnom sudu jer je Radomir morao da sam pokrene postupak, jer su  Toplane pokušali da mu u nekoliko navrata nekoliko preko izvršitelja naplate "dugovanje".

Kako pišu Južne vesti, Simonović je od Toplane zahtevao raskid ugovora još u februaru 2014. godine, ali pošto je bio odbijen on ih je nakon 6 meseci, u avgustu obavestio o jednostranom raskidu ugovora i sam otkačio radijatore.
Po Zakonu o obligacionim odnosima i Zakonu o zaštiti potrošača, Simonović je smatrao da mu pripada pravo da raskine ugovor sa Toplanom.

Pozivajući se na gradsku Odluku o načinu snabdevanja toplotnom energijom, Toplana je i dalje slala račune, a kada se dug nagomilao poslali su i izvršitelje, što je i prouzrokovalu parnicu.
Glavni dokaz ovog Nišlije na sudu je bio izveštaj veštaka da su radijatori skinuti i da se ne greje na Toplanu.

"Prvi izvršitelj me teretio za 130.000 dinara. Uložio sam prigovor, te smo ušli u parnicu. Na sudu sam rekao da imam dokaze da nisam korisnik i to su dokazi sudskog veštaka, pa i Toplanine komisije koju su slali " - objašnjava Simonović.

Radomir dodaje da je epilog ovog sudskog postupka bio to da mu je dug umanjen za oko 50 %. Kaže i da ga čeka još nekoliko procesa zbog toga što je Toplana tražila naplatu preko izvršitelja, a da on sa druge strane vodi postupak protiv Toplane pred sudom u Strazburu, jer mu nije bilo omogućeno da raskine ugovor, pišu Južne Vesti.

"S tim predmetom sam na Strazburu, čak me je odbila i Ustavna komisija. Svi se pozivaju na gradsku odluku, maltene nije važno što imamo stav veštaka" - navodi Simonović.

Nišlija bezuvetno trvdi da ne želi da plaća račune koji su mu stigli nakon što je isključio radijatore, već smatra da ne treba da plati uslugu koju ne koristi.

Iz Toplane naglašavaju da Simonović nikada nije raskinuo ugovor

Kako su iz Niške Toplane naglasili Simonoviću nikada nije raskinut ugovor o snabdevanju, ali kažu da je podneo pismeni zahtev. Međutim, bio je odbijen.

"Na pomenuto Rešenje, koristeći pouku o pravnom leku, korisnik je uputio žalbu drugostepenom organu, što je u tom slučaju bilo Gradsko veće. I od Gradskog veća je dobio Rešenje o odbijanju žalbe, tako da što se tiče pozitivnih zakonskih propisa, on je i dalje naš korisnik i tako će da ostane dokle god se nekim drugim postupkom (sudskim ili redovnim u skladu sa novom odlukom) to drugačije ne konstatuje"- navodi direktor Toplane Predrag Milačić.

Udruženje pokreta slobodnih stanara: Vlast pritiska pravosuđe da presuđuje u korist Toplane
Saša Kostić, predsednik Udruženja pokreta slobodnih stanara, koje se već godinama bori za bolje daljinsko grejanje u Nišu, između ostalog i da građani imaju pravo da raskinu ugovor i da ne budu u obavezi da išta plaćaju Toplani.
"Gradska Odluka o načinu snabdevanja toplotnom enegrijom korisnicima priznaje pravo da se isključe, ali je to nemoguća misija, s obzirom na to koliko uslova treba da ispune." rekao je Kostić.

Kostić je jedan od građana koji se privremeno isključio, što znači da i dalje ima obavezu da plaća deo fiksnog dela Toplani, kao i naknadu za održavanje instalacija. Ipak, njegov slučaj je, kaže, na Ustavnom sudu i stanari se i dalje bore protiv ovakvih uslova za isključenje s Toplane.

Kostić dodaje da zapravo nema razlike između privremenog i trajnog isključenja, te da očekuju da po presudi u njegovom slučaju, rešavaju stvari i po pitanjima drugih bivših korisnika, pišu Južne Vesti.

"U samom Zakonu o energetici navedeno je ukoliko korisnik ne plati račun 3 meseca, Toplana je dužna da isključi snabdevanje. Sada upravo oni ne poštuju taj zakon. Zakon o zaštiti potrošača decidirano pruža mogućnost jednostranog raskida ugovora ukoliko ste nezadovoljni njihovom uslugom i o tome ih treba obavestiti. Međutim, pošto je nama vlast takva kakva je i vrši pritisak na pravosuđe, pravosuđe u tim slučajevima donosi rešenje u korist Toplane" - kaže Kostić.

Ispostavilo se da se oni koji su "požurili" i skinuli se sami sa mreže, sada spore zbog dugovanja.

"Ti ljudi dolaze u situaciju da im se gomilaju mesečni računi, oni smatraju raskidom ugovora svojevoljno bez sudskog rešenja i onda dolazi do izvršenja" - kaže Kostić.
.
Prošle godine, prema podacima Toplane, ni jedan korisnik nije uspeo da raskine ugovor jer nije ispunio sve uslove. Takođe i iz Ministarstva energetike je ranije rečeno da korisnicima mora da se omogući da se greju i na drugi način, ali niška vlast nikada nije suštinski odustala od ovakvog uslovljavanja građana, navode iz Južnih Vesti.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
16°C
26.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve