Crveno upozorenje
Nova erupcija vulkana Etna (FOTO)
Aerodrom u Kataniji, na Siciliji, bio je zatvoren tokom dana zbog erupcije vulkana Etna, najvećeg aktivnog vulkana u Evropi, i pepela koji se nalazi u vazdušnom prostoru.
"Pista je neupotrebljiva zbog velike padavine vulkanskog pepela. Kao posledica toga dolasci i odlasci su suspendovani", saopštila je kompanija koja upravlja tim italijanskim aerodromom.
Letovi su posle višečasovne obustave ponovo uspostavljeni.
Poslednjih dana iz centralnog kratera vulkana Etna, visokog 3.324 metra, izbacuje se lava i izlaze oblaci pepela koji utiču na aerodrom u Kataniji, koja se nalazi ispod.
Stubovi pepela dostigli su visinu od četiri i po kilometra, saopštio je Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju (INGV) na mreži Iks.
Fotografije objavljene preko društvenih mreža pokazuju ulice u centru Katanije prekrivene debelim slojem crnog pepela, što je usporilo saobraćaj.
Italijanske vlasti izdale su crveno upozorenje za još jedan vulkan, Stromboli koji se nalazi na istoimenom ostrvu u Tirenskom moru u okviru takozvanih Liparskih ostrva, severno od Sicilije. Erupcija tog vulkana izazvala je velike oblake pepela.
Taj vulkan čiji vrh se nalazi na 920 metara jedan je od retkih na svetu koji ima gotovo stlnu aktivnost.
Milioni putnika svake godine prođu međunarodnim aerodromu Katanije, koji opslužuje istočni deo Sicilije, jedne od najpopularnijih turističkih destinacija u Italiji.