Sport
29.08.2016. 16:07
Milovan Jovanović

KAKO JE UMRO KALĆO: Berluskoni zapalio vatru i ugasio svetlo na kraju balade

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.net

Teško da će ikada više ijedna liga na svetu moći da okupi toliko znalaca na jednom mestu. To je uspelo sedmorici čarobnjaka koji su od Kalča proizveli nešto što je ceo svet zavoleo i zbog čega mnogima nije bilo teško da putuju sa kraja na kraj planete da bi uživo gledali Parmu, Romu, Lacio, Milan, Juve, Inter i Fiorentinu

Uzdrman brojnim optužbama i seks-skandalima, suočen sa dugovima i finansijskim problemima, bivši italijanski premijer, lider partije Forca Italija, medijski magnat i vlasnik Milana Silvio Berluskoni dugo je odolevao, ali na kraju ipak popustio i odlučio da Fudbalski klub "Milan" proda kineskom biznismenu Liu. Poznavaoci prilika u Italiji smatraju da je ovakva Berluskonijeva odluka usledila zbog sve lošijeg zdravstvenog stanja, kao i privatnih i poslovnih problema.

Poslednjih nekoliko godina Berluskoni je izgubio onu energiju, upornost, izdržljivost i britkost koje su ga krasile protekle tri decenije. Nije to više bio onaj Silvio pred kojim su drhtali i uzmicali mnogi u Evropi.

Ekspres.net
Izvor: Ekspres.netEkspres.net
Početak kraja: Mođi, bivši prvi operativac Juventusa, ključni akter afere koja je sahranila "kalćo"

Slom italijanskog fudbal počinje maja 2006. kada Italiju potresa najveći slučaj korupcije u istoriji italijanskog fudbala. Afera "Kalčopoli" je uzdrmala temelje italijanskog fudbala i verovatno zadala smrtonosni udarac Seriji A

Jednostavno, biologija je učinila svoje. Berluskoni je u protekle tri decenije od kluba koji je bio pred bankrotom napravio jedan od najvećih evropskih klubova i italijanskih brendova. Milan je postao najtrofejniji italijanski klub u Evropi sa osvojenih sedam trofeja Kupa ili Lige šampiona.

Poučen primerom svog komšije Masima Moratija, vlasnika Pirelija i Intera, koji je 2013. godine prodao klub indonežanskom biznismenu Eriku Tohiru, Berluskoni je posle dugih pregovora uradio isto. Razlika je u tome što su novi vlasnici roso-nera Kinezi. Tim činom stavljena je tačka na jednu epohu u kojoj se igrao najbolji i najzanimljiviji fudbal na svetu.

Slom italijanskog fudbal počinje maja 2006. godine kada Italiju potresa najveći slučaj korupcije u istoriji italijanskog fudbala. Afera "Kalčopoli" je uzdrmala temelje italijanskog fudbala i verovatno zadala smrtonosni udarac Seriji A. Italijanska policija je nakon prisluškivanih razgovora otkrila veliku mrežu nameštanja utakmica uz pomoć sudija u Seriji A i Seriji B. Snimljeni razgovori objavljeni su u novinama, a kao jedan od glavni učesnika optužen je direktor "stare dame" Lučano Mođi. Italijanski novinari dali su ime "Kalčopoli" kao ironičnu reakciju na "Tangentopoli" slučaj podmićivanja iz 90-ih godina.

Tužilac italijanske fudbalske federacije Stefano Palaci zahtevao je da klubovi Juventus, Milan, Fiorentina, Lacio i Ređina, koji su bili u centru skandala, budu izbačeni iz Serije A. Neumoljivi tužilac je tražio da Juventus bude izbačen do serije C1, da mu se oduzmu titule iz 2005. i 2006. i da mu se oduzme šest bodova, Fiorentina i Lacio bar do Serije B i da im se oduzme po 15 bodova, Ređina u Seriju Bi oduzimanje 15 bodova, a Milanu tri boda. Na kraju presude su glasile tako da je Juventus izbačen u Seriju B i oduzeti su mu dve titule i devet bodova, Milan je ostao u Seriji A, ali mu je oduzeto osam bodova, Fiorentini 15, Laciju tri i Ređini 15 bodova, ali su takođe ostali u elitnom takmičenju.

Svi ljubitelji fudbala sa nostalgijom se sećaju čuvenog Kalča, odnosno Serije A.
To je bila liga glamura, prestiža, sjaja, liga u bliskom dodiru sa politikom i mafijom. Svaka utakmica je bila praznik, publika je hrlila na stadione da bi gledala svoje ljubimce. Niko nije bio siguran u pobedu, sve je bilo neizvesno. Svaki fudbaler je tada maštao o tome da zaigra u Seriji A. Govorilo se da ko nije igrao u Kalču kao da nije ni igrao fudbal. Slično je bilo i sa trenerima, samo najbolji od najboljih su vodili klubove u Seriji A. Imena poput Arigo Saki, Marčelo Lipi, Đovani Trapatoni, Karlos Bjanki, Karlo Macone, Zdenjek Zeman, Fabio Kapelo, Karlo Anćeloti, Sven Goran Erikson, Alberto Malezani, Ektor Kuper, Vujadin Boškov... davala su posebnu aromu specijalitetu zvanom Kalčo! Fudbal se tada nije gledao zbog kladionica i tiketa već isključivo zbog lepote, umetnosti i majstorija na terenu.

Naravno, najlepše voditeljke, novinarke, manekenke, glumice i pevačice bile su nezaobilazan i sastavni deo celog tog spektakla. Ne postoji niko iz tog vremena ko se ne seća čuvene Rafaele Kare i njene legendarne pesme "A far l'amore comincia tu", koja se nedeljom u 15h slušala svuda gde se fudbal gledao.

Zajedno sa još šestoricom magova - Masimom Moratijem, Đanijem Anelijem, Vitoriom Ceki Gorijem, Frankom Sensijem, Kalistom Tancijem i Serđom Kranjotijem - Silvio Berluskoni je tvorac najjače, najbolje, najkontroverznije, najgledanije lige koju je svet video. Sedmorica veličanstvenih ispisala su najlepše stranice istorije evropskog fudbalskog klupskog takmičenja. Oni su pomerili granice mogućeg, promenili su i unapredili najvažniju sporednu stvar na svetu. Fudbal je uz njih evoluirao, osim sporta postao je i ogroman biznis, zabava, mašina za pravljenje novca i najpopularniji sport na svetu.

AC MilanAnjeli i Sensi su umrli, Serđo Kranjoti, Ceki Gori i Tanci završiliu zatvoru, a Berluskoni i Morati su kapitulirali pred cunamijem novokomponovanih biznismena sa Istoka

Svaki od velikih šefova bio je pre svega Italijan, fudbalski fanatik, zaljubljenik, navijač svog kluba od malih nogu. Svaki od njih trošio je stotine miliona lira, maraka, evra, dolara svog novca za dovođenje najvećih fudbalskih zvezda. Nisu štedeli, nisu žalili, nisu kalkulisali, nisu se obazirali, jedino im je bilo važno da njihov tim bude skuplji, bolji i uspešniji od rivala.

Bez razmišljanja su trošili stotine miliona lira, maraka, evra, dolara svog novca za dovođenje najvećih fudbalskih zvezda.To je bila stvar ponosa, tradicije, prkosa, inata, sujete. Sve je bilo lično, sa puno emocija. Svi oni su fudbal voleli, znali, razumeli, osećali i u toj igri uživali. Na kraju, kako to obično biva, i sagoreli.

Anjeli i Franko Sensi su umrli, Serđo Kranjoti, Ceki Gori i Kalisto Tanci završili su u zatvoru, a Morati i Berluskoni su kapitulirali pred cunamijem novokomponovanih biznismena sa Dalekog istoka.

Teško da će ikada više ijedna liga na svetu moći da okupi toliko znalaca na jednom mestu. To je uspelo sedmorici čarobnjaka koji su od Kalča proizveli nešto što je ceo svet zavoleo i zbog čega mnogima nije bilo teško da putuju sa kraja na kraj planete da bi uživo gledali Parmu, Romu, Lacio, Milan, Juve, Inter i Fiorentinu.

Danas se sve promenilo, ništa više nije isto. Nema više harizmatičnih vlasnika koji su spremni da ulažu svoj novac a da pritom sve reskiraju. Nema više onih kojima ljubav i strast prema fudbalu teku venama, koji se raduju kada pobeđuju i tuguju kada gube. Novi vlasnici i nove gazde to ne osećaju, njih to ne zanima, jedino što ih interesuje jesu profit i zarada. Zato ne treba nikog da čude amimične face ruskih, kineskih, arapskih i američkih gazda koje izgledaju potpuno isto i kad vode i kad gube 3:0.d.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(s);

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
12°C
19.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve