NBA PREGLED: Može li Golden stejt protiv Sparsa bez Karija?
Plej of se zahuktava; Voriorsi, gle čuda, bolje igraju bez najboljeg igrača. San Antonio gazi iako najveća zvezda, Bobi Marjanović, igra ispod cenzusa. Klivlend zasad klimavo, ali ubedljivo
Zagrevanje je prošlo, trku nastavljaju samo oni najjači. Prva faza NBA plej ofa samo je potvrdila ono što smo već znali, Voriorsi, San Antonio i Klivlend su timovi koji će odlučivati o tituli, ostali će pokušati da ih što više namuče na tom putu. Ali, krenimo redom...
Vladajući kraljevi iz Friska, iako su usred serije sa Hjustonom izgubili najboljeg igrača, lagano su preskočili Bradonju Hardena i njegove Rakete. Kada je sekund pre poluvremena četvrte utakmice, pri nerešenom rezultatu i na 2:1 u seriji za Voriorse, Stef Kari ostao na parketu raskrečenih nogu, držeći se za bolno koleno, neki su pomislili da je tu kraj priče o "back to back" tituli.
Igrale se delije: Grin i Tompson
Kad Karija nema, ratnici kolo vode!
Ali, tako nisu mislili Tompson, Iguadala, Grin i ostali "ratnici". Drugi iz tandema "splash brothersa" uzeo je štafetu u svoje ruke i predvodio tim do ubedljive pobede, bolje reći odvaljivanja Hjustona. Dalje je sve bilo stvar rutine, a izgleda da će i serija sa Portlandom, bar sudeći po uvodnom meču, biti odrađivanje posla. Tek sad se vidi kako je dugačka klupa i dalekovida strategija menadžmenta Voriorsa, jer i bez prve zvezde igraju - neki kaži i bolje nego sa njom. Primera radi, zamislite Klivlend bez Lebrona. Šta, ne možete?
E, onda vidite razliku između Voriorsa i svih drugih ekipa. Jer, oni umesto da kukaju, preko noći izmisle Šona Livingstona, inače beka/krilo po vokaciji, koji zauzme Karijevo mesto i postane drugi strelac tima, i to kao plejmejker. Ali, to i nije tako teško u ekipi gde je svako pomalo plej i u kojoj je najbolji asistent (7,3) krilni centar Drejmond Grin (?!).
Treba reći da su šampioni, osim Karija(privremeno), od sledeće sezone ostali i bez Luka Voltona, prvog pomoćnika Stiva Kera i čoveka koji je više od pola sezone vodio ekipu. Sin "Velikog Bila" vraća se u susedni LA, gde će sledeće godine pokušati da Lejkerse, u kojima je proveo 9 sezona kao igrač, vrati na stare staze slave. Eto prilike da se od Golden stejta oprosti sa titulom.
San Antonio: Smena generacija uspešno završena
A na tom će im putu najveća prepreka izgleda biti dinosaurus među ekipama, San Antonio, koji igra bolje nego ikada. U prvom krugu poslali su Grizlije natrag u zimsku jazbinu a da ovi nisu stigli ni da liznu plej-of med, sa brutalnih 4:0. Kavai Lenard i Lamarkus Oldridž u potpunosti su preuzeli košgeterski učinak od veterana, Parkera, Dankana i Đinobilija, i čini se da su Sparsi već ove godine uspešno završili ono čega su se njihovi fanovi najviše pribojavali - smenu generacija.
Prva utakmica polufinala Zapada protiv Oklahome bila je pravi pokazatelj snage "mamuza". Kad zveri poput Vestbruka i Durenta svedete na ukupno 30 poena, i naterate ih da šutiraju mizernih 39-11 iz igre, onda to znači da ste odigrali odbranu u stilu Bad boysa iz Detroita s kraja osamdesetih. Podjednako efikasnu, a ni blizu tako nasilnu.
Kad na sve ovo dodate činjenicu da napopularniji igrač Sparsa provodi na terenu svega nekoliko minuta po utakmici, dobijate pravu sliku o kapacitetima ekipe iz Teksasa. Naravno, mislimo na Bobija Marjanovića, koga "ludi Srbin" Greg Popović koristi tek toliko da bi pred kraj već dobijene utakmice izmamio ovacije pune sale u San Antoniju. A Bobi mu uzvraća tako što svoje minute maksimalno koristi, tako da je i dalje jedan od MVP po minutu provedenom u igri. Sledeća sezona će, svi veruju, biti njegova velika šansa. Do tada, skuplja simpatije auditorijuma, koji, opšti je zaključak američkih komentatora, nikada nije video čoveka tolike visine i tako solidnog šuta.
Klivlend spao na pet igrača, ali "svipovao" Detroit
Treći favorit za titulu, Klivlend sa Lebronom Džejmsom, za sada ide po planu, mada... Naizgled laka serija (4:0)sa Pistonsima zapravo uopšte nije bila onakva kako krajnji rezultat govori. Da je Dettroit dobio već dobijen prvi meč u Klivlendu, ko zna, možda bi ovih dana gledali majstoricu. Ali da se manemo šbb-kbb...
Ono što je neobično jeste da je protiv "klipova" Kajri Irvin, a ne King Džejms, bio prvi strelac tima. Ali, ono što treba da zabrine Kavse uočava se letimičnim pogledom na statistiku; igraju petorica, maksimalno šestorica igrača, ovi ostali istrče malo drugu četvrtinu i - to je to. Šampert i Mozgov, koji su imali ozbiljne role u prošlogodišnjem plej ofu, prosto su nestali sa horizonta, a jedini igrač sa klupe koji ima kakav-takav učinak je Australijanac Delavedova.
Vrlo solidna Atlanta, koja je preskočila Boston (4:2) pre svega kvalitetnom timskom igrom, bez posebnog isticanja pojedinaca, biće u polufinalu prava provera za ovogodišnje domete Klivlenda.
Toronto reptors = Demar DeRozan
Toronto je jutros u majstorici dobio Indijanu, što je možda bio i najveći okršaj prve runde, susret najizjednačenijih protivnika, ne po poziciji koju su zauzimali u kosturu, već po kvalitetu timova. I ovaj put se pokazalo da kad DeRozan ima svoje veče - Reptorsi pobeđuju. Na kraju je njegov okršaj sa fenomenalnim Polom Džordžom odlučio seriju.
O daljim dometima jedine kanadske ekipe u NBA ipak će odlučivati inspiracija preostalih aduta iz prvog jurišnog odreda, pre svega Laurija i Valančijunasa, koji za sada pružaju partije po principu toplo-hladno. U susret im ide Majami sa ubitačnim bekovskim duetom Vejd-Dragić i solidnom unutrašnjom linijom predvođenom Hasanom Vajtsajdom. I, što nije bez značaja, naoružani sa više iskustva nego što su ga u proteklim godinama nakupili Reptorsi. Čeka nas, bez dileme, zanimljiva serija čiji pobednik, ako sve bude po PS-u, ide na noge Klivlendu.
Mada, imam neki osećaj da u ovogodišnjem NBA plej ofu neće sve ići po PS i u skladu sa očekivanjima. Da li sam u pravu, saznaćemo vrlo brzo.
Do sledećeg pregleda...
if (document.currentScript) {