IMA NADE ZA SRBIJU: Glasajte za studente!
Studenti iz pokreta "Dijalog", sastavljen od najboljih akademaca(prosek 9 i više), skuplja potpise i ide na izbore, žele da spreče da mladi i obrazovani ubuduće beže iz zemlje
U razgovoru za Ekspres.net, svom prvom intervjuu za medije, studenti Beogradskog univerziteta koji redovno studiraju na različitim fakultetima i svi imaju prosek preko 9,00, govore o tome kako su odlučili da se udruže i osnuju studentski pokret "Dijalog".
- Želimo da napravimo Srbiju iz koje mladi neće bežati, uglas ističu svoj glavni moto Stanko Debeljaković, Nikola Nikodinović, Stefan Lise, Sofija Milenković, Marko Pašić, Darko Golubović, Nikola Ignjatović i Doroteja Knežević, koji, ukoliko pređu cenzus i uđu u Parlament, biće prvi studentski pokret u istoriji parlamentarizma koji je imao svog predstavnika u poslaničkim klupama. I to ne samo u Srbiji, nego u celom svetu.
Svi lideri "Dijaloga" su redovni studenti beogradskog univerziteta, svi sa visokim prosekom i mogućnostima da dobiju stipendije na prestižnim evropskim i svetskim fakultetima, ali su uprkos tome odlučili da ostanu da studiraju i žive u Srbiji. I ne samo to, nego im je namera da menjanju sistem ne bi li za svoju i buduće generacije napravili državu iz koje mladi neće bežati i u kojoj će videti perspektivu.
Sad ćete imati za koga da glasate
- Sve je počelo na tribini "Kuda dalje" koja je pre par meseci održana u prostorijama UMS-a i srednje škole "Artmedia". Na tribini su učestvovali studenti i profesori sa raznih fakulteta i govorili smo o tome šta treba da se uradi kako bi se isplivalo iz apatije i zaustavio odlazak najpametnijih mladih ljudi iz zemlje - počinje priču Stanko Debeljaković, jedan od osnivača "Dijaloga", inače apsolvent na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Sofija Milenković
Sofija Milenković, studentkinja Fakulteta Političkih Nauka i njena koleginica sa Pravnog Doroteja Knežević takođe su bile u timu koji se nakon tribine okupio sa idejom da osnuju udruženje i započnu sa akcijama kojima bi ukazali na stvari u društvu i državi koje moraju da se menjaju kako bi se stvorio ambijent u kojem mladima primarni cilj neće biti: pobeći iz zemlje.
- Kada smo rekli šta planiramo podržali su nas i naši profesori. To nama mnogo znači jer smo sigurni da smo uradili ispravnu stvar kada smo odlučili da uzmemo stvar u svoje ruke i da se aktivno uključimo u politički život - kaže Milenkovićeva. Ona objašnjava da njihovi profesori, među kojima ima i dosta akademika, stoje uz njih kao logistička i stručna podrška.
Stanko Debeljaković, Nikola Nikodinović, Stefan Lise, Sofija Milenković, Marko Pašić, Darko Golubović, Nikola Ignjatović i Doroteja Knežević, FOTO Saša Džambić
- O mnogim stvarima se konsultujemo sa njima. Pomažu nam da stavimo na papir naše ideje i jasno formulišemo ciljeve i pravac našeg delovanja, ukazuju nam na propuste i greške, ali na kraju opet konačnu odluku donosimo mi. Sve se postiže razgovorima, razmenama mišljenja i iskustava, zato se i zovemo "Dijalog" - navodi Sofija.
Nikola Nikodinović,
Nikola Nikodinović je među najboljim studentima prve godine Pravnog Fakulteta i kaže da su nakon nekoliko akcija i performansa koje je pokret imao ispred Narodne Skupštine i u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu, a kojima su želeli da skrenu pažnju javnosti i odgovornima u političkom establišmentu na probleme odlaska mladih iz zemlje, shvatili da će stvari najbolje menjati direktnim učešćem u političkom životu zemlje.
-Odlučili smo da počnemo da prikupljamo potpise kako bismo izašli na izbore jer je svako od nas shvatio da većina studenata, među kojima i mi sami, nemaju opciju za koju bi glasali. Dvadeset godina se u Srbiji smenjuju iste političke garniture u koje su svi pomalo razočarani, ali opet glasaju jer nemaju alternativu. Mi želimo da budemo ta alternativa, da ispravimo greške koje su generacije naših roditelja pravile - objašnjava Nikodinović.
Povratak iz SAD u Srbiju
On kaže da je njihov kolega Nikola Ignjatović, postdiplomac Fakulteta Političkih Nauka u Beogradu "njihova ideologija" i motiv da se svi trude da takvi primeri ne budu izuzetak već da postanu praksa.
-Nikola Ignjatović je završio srednju školu u Hong Kongu, a studirao i usavršavao se na najboljim fakultetima u Americi, ali se vratio da ostane i živi u Srbiji. Kada promenimo sistem verujemo da će biti još mnogo ovakvih primera - ističe Nikodinović.
I sam Nikola Ignjatović kaže da je imao najbolje uslove i najbolje stipendije u inostranstvu ali se odlučio za život u gradu gde je rođen, gde su mu porodica i prijatelji.
Politika ne mora da bude prljav posao
Stanko Debeljakoviuć
Stanko koji će, kako kažu, biti njihov predstavnik u Parlamentu, ako sve bude u redu i izađu na izbore, siguran je da se neće promeniti "kada dođe na vlast".