Istorija "čarobne kutije"
Da li znate koliko već dugo gledamo televiziju?
Džon Logi Berd, škotski inženjer, je pre 97 godina - 26. januara 1926, na tavanu u Londonu okupio čak 50 naučnika kojima je pokazao svoj novi izum – televizor. Od tada, ova tehnologija se razvijala velikom brzinom i ubrzo postala kraljica medijskog sveta.
Nakon toga, 1927 godine, Berd je uspeo da prenese televizijski signal između Londona i Glazgova preko telefonskih linija. Tada je osnovana Berdova kompanija za razvoj televizora (Baird Television Development Company - BTDC).
Godinu dana kasnije izveo je prvi uspešan transatlantski televizijski prenos između Londona i Njujorka, i prvi prenos na brod koji se nalazio na sred Atlantskog okeana. On je takođe napravio i prvu demonstraciju televizije u boji.
BBC je koristio njegovu tehnologiju od 1929. do 1937. Tada su se na televiziji gledali prenosi važnih događanja, obraćanja političara i zvaničnika. Berdovu mehaničku tehnologiju zamenila je elektronska inovacija u televiziji koju je predstavila kompanija Marconi-EMI.
Televizija je zauvek promenila život ljudi i njihov pogled na svet. Imala je elemente za prenos informacija koje dotadašnje tehnologije nisu imale - pokretnu sliku i zvuk. Ma koliko se štampa i radio trudili da idu u korak sa njom, televizija se iz godine u godinu svojim razvojem udaljavala od tih medija.
U drugoj polovini dvadesetog veka televizija postaje apsolutno dominantan medij, a sve što je vredelo pažnje moralo je biti na TV-u. Rokenrol ne bi bio ono što jeste da nije bilo televizije, s obzirom na to da su muzičari mnoge fanove prikupili svojim TV nastupima.
Savremeno doba donelo je oponenta televiziji - internet, ali i dalje postoji nešto posebno u užitku gledanja TV prenosa.
Da li se slažete?