Preporuka za čitanje
Topla limunada od vulkanske lave
Dejvid Nikols rođen je 1966. godine u Velikoj Britaniji.
Započeo je studije engleske književnosti i drame na Univerzitetu u Bristolu 1985. Nakon studija, kao stipendista otišao je na Američku muzičku i dramsku akademiju u Njujorku, a 1991. godine vratio se u London i posvetio se glumi.
Tri godine igrao je manje uloge u Kraljevskom nacionalnom teatru i u tom periodu počeo da čita scenarije za radio i televiziju, a potom prihvatio posao istraživača i odobravao scenarije za radio BBC. Kao scenarista, približio se pisanju.
Autor je romana ”Jedan dan“ po kome je snimljen istoimeni film. Roman je doživeo neverovatan međunarodni uspeh i dobio je brojne nagrade. Preveden je na četrdeset jezika.
Dvoje mladih, Deks i Em, imaju svoje veče u danu u kom završavaju koledž. I ne desi se među njima ništa. Ništa očigledno. Ali, nastane prijateljstvo, odnos kao posebni entitet, veza koja ih spaja u naredne dve decenije. Magnetizam, posebna privlačnost, prepoznavanje.
Ipak, ukoliko mislite da je ljubavna priča, melodrama, isključivo lako štivo u pitanju, nećete biti u pravu. Ukus ove literature nije sladunjav, on je sladak i opor. Kao život.
Čitalac posmatra kako će glavni junaci preuzeti odgovornost, sazrevati, ili to odbijati, migoljeći se na putu ka životnom žrvnju. Zapravo vidite celu generaciju kako zauvek gubi mlečne zube.
Vršnjake koji pokušavaju da se održe na površini između dobro plaćenih loših poslova i neplaćenih dobrih poslova, u kojima se ostvaruju veliki snovi i životna svrha.
Trnovit je put do cilja mnogima od njih. Neki od njih postaće izuzetni, poput letećih riba koje su naučile da lete uz vodopade, drugi će posrtati i propadati, mnogo puta.
Dok Em mora da radi, odmah nakon završetka školovanja, i to kao konobarica u meksičkom restoranu brze hrane, ne bi li platila račune i mesečnu rentu u sobi bez prozora u stanu koji deli sa bivšom cimerkom, Deks je bogataško dete, ne mora da juri za poslom, već bira da putuje svetom i očijuka sa lepim devojkama.
On sebi može da dozvoli finansijsku bezbrižnost koju roditelji plaćaju. Ali, i njegovi dani, baš kao i dani njegove prijateljice, dobijaju okove i tegove. Njihova eterična krila postaju olovna. Bilo da ne žele dugo da odrastu ili odrastaju preko noći, prisiljavajući sebe same.
Em prelazi naporan put od konobarice, nastavnice u školi koja vodi dramsku sekciju do spisateljice koja postaje poznata preko svojih tinejdž romana. Dekster od dobrog starta, karijere TV voditelja, kreće silaznom putanjom, biva degradiran, baulja po samom životnom talogu i naposletku ustaje posle pada.
Dok Deks doživljava porodičnu dramu, Em svim silama pokušava da opstane u Londonu, na bezbednom rastojanju od svoje porodice.
Putanje Deksa i Em povremeno se ukrštaju, viđaju se na venčanjima i babinama svoje generacije, u provodima, na žurkama i specijalnim putovanjima, upoznaju međusobne emotivne partnere i poslovno okruženje.
Među njima tinja neugasiva vatra, ali ne razgoreva se. Kao u “Alhemičaru“, oni će nakon dve decenije pronaći jedno drugo, iako su sve vreme jedno drugom pred očima i u mislima.
Vreme u romanu “Jedan dan“ teče linearno i kružno. Em i Dekster ponekad lete kroz vazduh, kroz blato i mulj, a ponekad kroz vatru.
Čitajući “Jedan dan“ shvatićete da ima dobrih i loših, srećnih i tužnih dana. Kao i u životu, oni se nasumice smenjuju. A njeni junaci ne znaju da je topla limunada kojoj se nadaju u budućnosti zapravo od vulkanske lave.