Scena
08.04.2024. 07:20
R.E

Legende

Možda niste znali: MOMO KAPOR - od najgoreg đaka do najtiražnijeg pisca

Momo Kapor
Izvor: Ekspres

Književnik i slikar, ali i novinar i boem, Momo Kapor rođen je 8. aprila 1937. godine u Sarajevu.

Odrastao je bez roditelja - tokom Drugog svetskog rata u bombardovanju su mu poginule i majka i baka, a otac je uhapšen i odveden u Nirnberg. Odgajila ga je bakina sestra, a kada se rat završio preselio se sa ocem u Beograd.  

Danas slavljen kao veliki umetnik, Momo Kapor je bio veoma loš đak. Izbačen je iz Treće muške gimnazije u Beogradu, nakon čega ga je otac vratio u Sarajevo, u Prvu mušku gimnaziju - gde je sedeo u istoj klupi u kojoj je nekada sedeo i Ivo Andrić.

Kako sam piše u svom autobiografskom delu "Ispovesti" - bio je najgori đak u čitavoj gimnaziji, toliko loš da su ga u sedmom razredu opet izbacili iz škole i zabranili mu da narednih godinu pohađa bilo koju školu na prostoru cele tadašnje Jugoslavije.

Novinarstvom je počeo da se bavi kao gimnazijalac u Sarajevu, u listu "Naši dani", a krajem 60-ih počeo je da piše za najznačajnije beogradske listove i magazine. 

Veliku popularnost stiče tekstovima Beleške jedne Ane, koje izlaze u časopisu "Bazar".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @momo_kapor

Momo Kapor je bio umetnik podjednako talentovan i za slikarstvo i za književnost, poput Đure Jakšića i Miće Popovića, ali je široj javnosti ipak bio poznatiji zahvaljujući svojim pisanim delima, s obzirom na to da je jedno vreme bio najtiražniji pisac Jugoslavije.

Kao slikar, više je izlagao u inostranstvu, a samo nekoliko puta u domovini.

Autor je i velikog broja dokumentarnih filmova i televizijskih emisija, a po njegovim scenarijima snimljeno je nekoliko dugometražnih filmova.

Neka od njegovih najpoznatijih dela su romani "Provincijalac", "Ada", "Zoe", "Od sedam do tri", "Zelena čoja Montenegra", "Poslednji let za Sarajevo", "Hronika izgubljenog grada", "Beleške jedne Ane", "Hej, nisam ti to pričala".

Njegova dela su prevedena na francuski, nemački, poljski, češki, bugarski, madjarski, slovenački i švedski jezik.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @momo_kapor

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @momo_kapor

 

Preminuo je 3. marta 2010. godine, u Beogradu, a nakon njegove smrti porodica je osnovala Fond "Momo Kapor".

Takođe, ustanovljena je nagrada "Momo Kapor“ koja se svake godine dodeljuje naizmenično za doprinose u književnosti i likovnoj umetnosti, na dan rođenja Mome Kapora u Svečanoj sali Skupštine grada Beograda.

Koji roman Mome Kapora vam je nadraži? Pišite nam u komentarima.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
mist
9°C
17.09.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve