Sport
09.06.2024. 14:30
Zoran Šećerov

U fokusu

Nije fudbal samo reprezentacija - KOLIKO JE CRNO u fudbalskoj Srbiji

fudbaleri srbije fss
Izvor: FSS

U fudbalskoj Srbiji toliko je toga crnog da ni eventualni uspeh reprezentacije na predstojećem Evropskom prvenstvu ne bi smeo da prikrije brojne promašaje.

Birao je minulih dana Piksi, ali birali su i Piksija. Na trećoj redovnoj sednici Skupštine FSS-a Draganu Stojkoviću je na predlog Izvršnog odbora jednoglasno poverena funkcija selektora do 2026. uz obrazloženje da je “jedan od retkih koji su odveli reprezentaciju na Svetsko i Evropsko prvenstvo“. U istom obrazloženju javnosti je saopšteno da nije zaboravljeno ni to da je sa Draganom Stojkovićem srpska reprezentacija izborila plasman u A diviziju Lige nacija.

Nije suvišno podsetiti da sve do dolaska Piksija fudbalska reprezentacija Srbije nikada nije imala selektora koji je na toj poziciji, u kontinuitetu, ostao duže od tri godine. Od 2006. Piksi je 12. stručnjak sa zvanjem selektora u srpskom fudbalu.

U jednom trenutku Piksi je poželeo da bude i više od selektora. Nije nikakva tajna da je neformalno kadrirao i zapravo odlučivao o svemu pre svega u sportskom sektoru FSS-a, što je mnogima u FSS-u, ali i fudbalskoj javnosti i onima oko nje i te kako smetalo. Dobro upućeni tvrdili su da Piksijeva nije bila poslednja samo kod izbora trenera od kadetske pa sve do mlade reprezentacije, već i u mnogim drugim stvarima.

Svojevremeno se ozbiljno uključio i u izbor novog predsednika FSS-a. Lobirao je navodno za Nenada Bjekovića i bio apriori protiv kandidature Branislava Nedimovića. U ovoj priči i javnost je bila protiv tadašnjeg ministra poljoprivrede i na kraju je da bi sve ovce bile na broju i vuk sit za novog predsednika FSS-a izabran najbolji srpski fudbaler svih vremena Dragan Džajić pošto se iz trke povukao Nemanja Vidić.

Nije nebitno ni to da je Piksi uprkos ostvarenjima reprezentacije imao i opoziciju. Nikada nije demantovano, ali uveliko se pričalo da su uticajni ljudi iz fudbalskih krugova preko svojih igrača remetili atmosferu unutar najbolje srpske selekcije što se odrazilo i na rezultate na SP-u u Kataru. Ne bi bilo iznenađujuće ako se sutra možda obelodani da se gore ispričano i zaista događalo. Fudbalska Srbija je ipak fudbalska Srbija. Licemerna i neiskrena.

Ponovni Piksijev izbor odnosno produženje ugovora pratile su i neke nesuglasice. U jednom momentu parafiranje ovog dokumenta bilo je navodno stopirano. Zašto, zvanično nikad nije saopšteno, ali se nezvanično pričalo kako postoji više razloga zašto je to tako. Jedan su rezultati i bled utisak iz kvalifikacionih mečeva za EP i još više nimalo obećavajuća igra reprezentacije s početka godine protiv Rusije (0:4) i Kipra (1:0) pa su se čak pominjali i kandidati koji bi ga nasledili. Drugi, neuporedivo logičniji, bio je taj što Piksi nije želeo da potpiše aneks ugovora po kome će produženi mandat trajati koliko je osnovnim ugovorom predviđeno samo ukoliko srpska reprezentacija prođe grupnu fazu predstojećeg kontinentalnog prvenstva u Nemačkoj. Selektor je opet insistirao da ukoliko dođe do eventualnog raskida, tj. ako Srbija ne obezbedi plasman u osminu finala EŠ-a, njemu pripadne obeštećenje u visini od milion evra.

Čaršija kao čaršija, raspredala je i dalje. Glasno se pričalo da je sve, misli se na produženje ugovora, stopirao potpredsednik FSS-a Branislav Nedimović s kojim selektor nije u dobrim odnosima od prvog dana zajedničke saradnje. Da sukob dva visoka zvaničnika FSS-a nije baš tako naivan na neki način potvrđuje i podatak da Nedimović, čovek od poverenja čija su ovlašćenja značajnija od ostalih članova FSS-a, nije bio uz reprezentaciju ne nekim poslednjim gostovanjima. Takođe potpredsednik FSS-a, zabeleženo je u medijima, nije prisustvovao ni svečanosti prilikom dodele “Zlatne lopte“ Draganu Stojkoviću za rezultate ostvarene u 2023. Ono što je najčudnije, potpredsednik neće putovati ni kao član zvanične delegacije na predstojeći šampionat Evrope.

Skupštini održanoj u Staroj Pazovi prisustvovala su 63 delegata od 81 koliko ih ukupno ima. Među odsutnima bio je i Nedimović. Neki mediji objavili su da su sa sednice fudbalske vlade izostali i neki drugi na ovaj ili onaj način bitni ljudi. Konkretno potpredsednici Janoš Žemberi i Branko Zečević, kao i član Vladimir Petrović Pižon. Moguće je opravdano.

Bez obzira na to šta ko mislio, da li se slagao ili je bio protiv, Piksi je dobio novi mandat.

“Produžetak saradnje sa selektorom Stojkovićem u skladu je sa željama i ambicijama Fudbalskog saveza Srbije da naša A reprezentacija i u narednom periodu nastavi sa uspesima što se odnosi i na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj“, zvaničan je stav FSS-a.

Da se svi nemiri u fudbalskoj organizaciji stišaju i ne remeti atmosfera uoči važnog takmičenja navodno je najzaslužniji predsednik Dragan Džajić. On je mudro hendlujući niz stvari stavio i tačku na slovo i u pregovorima sa Piksijem.

“On je predsednik, on pregovara, to je njegov posao“, pojasnio je nejasno u medijima Branislav Nedimović.

Nije ovo prvi put da Dragan Džajić, tvrde izvori iz FSS-a, gasi vatru u kući fudbala. Da je na Terazijama 35 samo “figura bez ovlašćenja“, kako neki tvrde, zasigurno nije. Ali i nije neko ko bez konsultacije donosi važne odluke, odnosno neko ko svaki svoj razgovor ili uspešno obavljen pregovarački posao oglašava na sva zvona. A da mu je u godinama kada to možda nije želeo bačen u ruku vruć krompir, narod priča ne zato što je hteo, već što je morao, sigurno jeste. Ili možda i nije tako. Na sednici Skupštine FSS-a čulo se šta o Srbiji misli UEFA.

“Oduševljeni smo što je strategija UEFA inspirisala i novu četvorogodišnju strategiju FS Srbije. Strategija je prekretnica za srpski fudbal i daje jasnu viziju i ambiciozne ciljeve za naredne četiri godine. Jedan od ključnih prioriteta vaše nove strategije je poboljšanje fudbalske infrastrukture, i to s pravom. Impresivno je videti velike investicije koje se ulažu u nove stadione širom vaše zemlje, uz zadivljujući projekat izgradnje nacionalnog stadiona u Beogradu. To će nesumnjivo dati srpskom fudbalu ogroman podsticaj. Povrh svega, administracija FSS-a treba da se preseli u novu fantastičnu poslovnu zgradu, koja će nesumnjivo biti jedna od najboljih u Evropi! Srpski fudbal je daleko odmakao poslednjih godina. Važne reforme upravljanja, koje su dovele do novog statuta i regulative u skladu sa standardima UEFA i FIFA, kao i izbor novog rukovodstva, obezbedile su preko potrebnu stabilnost srpskom fudbalu za dalji procvat“, istakao je predstavnik UEFA Luka Nikola.

Još samo kad bi sve ovo bila istina. Jer, činjenica je da fudbal u Srbiji, uprkos velikim investicijama države u infrastrukturu, što je iz fudbalske perspektive za svaku pohvalu, korača unazad. Pogotovo klupski. U nokdaunu je i još mnogo toga drugog. Istina, moguće je i zaista da sutra neće biti tako jer Srbija, misli se na fudbalsku, dobija i novo velelepno zdanje FSS-a, takozvani Administrativni centar koji se nalazi prekoputa Palate Srbija.

“Posle izgradnje SC FSS-a u Staroj Pazovi, kome su najviše kumovali tadašnji predsednik Tomislav Karadžić i generalni sekretar Zoran Laković, Administrativni centar FSS-a biće ’životno delo’ aktuelnog rukovodstva sa predsednikom Draganom Džajićem i generalnim sekretarom Jovanom Šurbatovićem na čelu“, stoji na sajtu FSS-a.

Na sreću, “spomenike“ Slaviše Kokeze niko nije pomenuo. Takođe ni neke promašaje Tomislava Karadžića. Koliki su troškovi SC FSS-a u Staroj Pazovi javnost ne zna. Takođe, ne zna se ni koliko je isplativ. Ali, saznaće se.

sergej vlahovic
Izvor: FSS

Na Skupštini je usvojena i Strategija razvoja fudbala u Srbiji za period 2024–2028. koja nosi naziv “Možemo bolje“. Da li su tvorci ovog slogana mislili na sebe ili generalno na fudbal, još se ne zna.

“Nije mi poznato o kakvoj se strategiji razvoja fudbala u Srbiji radi niti je članovima Skupštine FSS-a dostavljen bilo kakav materijal u vezi sa navedenim“, konstatovao je na Skupštini FSS-a Mirko Poledica, jedan od delegata.

Poledica očigledno nije čitao, jer nije dobio da pročita, neke stvari. Da jeste, znao bi da je jedna od stavki Strategije Superliga Srbije sa 12 klubova. Takođe, i da je se uprkos strategijskom opredeljenju zapravo sve ovo samo još jedna srpska fudbalska iluzija, kako su to neki mediji protumačili prisećajući se ne tako davnih vremena kad se slična priča povela.

Ipak, stavka o Superligi sa 12 klubova naznačena je kao jedan od najvažnijih strategijskih zadataka za poboljšanje kvaliteta u najkvalitetnijoj ligi Srbije. Ta i takva liga, opet prema strateškom opredeljenju, trebalo je da startuje od 2006. godine, ali je na drugoj strani stvarnost potkrepljena istinom da će se do daljeg igrati u formatu sa 16 klubova, odnosno da skraćenja neće biti jer je za sve ovo “potrebno dugo planiranje, priprema i realizacija“.

Jedan od komentara u medijima na ovu temu glasio je: “Sve je to, po svemu sudeći, bio još jedan probni balon, koji je ubrzo pukao, jer tako nešto mnogima ne odgovara. Iz ličnih razloga.“

Mirko Poledica iz Nezavisnog sindikata fudbalera je takođe pred delegatima Skupštine govorio i ono što drugi nisu hteli.

“Podnosim predlog za raspravu o neregularnostima na domaćim terenima. Nadam se da ćemo pričati detaljnije na sednici o ovome. Država u kojoj imaju četiri prijave od UEFA u poslednjih mesec dana mora da razmišlja u kojem pravcu ide njen fudbal.“

Posle dvadesetominutne diskusije predlog je odbijen. Za raspravu, uz predlagača Mirka Poledicu, bili su Nemanja Vidić i Dragoljub Vukadinović. Svi ostali glasali su protiv. Zaključak bi mogao da glasi: u srpskom fudbalu neregularnosti ne postoje. Ili je možda bolje podsetiti se na onu čuvenu rečenicu Tomislava Karadžića koji je u vreme svog mandata a u ovakvim prilikama izgovarao:

“Ovaj šampionat bio je regularniji od prethodnog.“

Ko shvati ‒ svatiće. Možda je zato bolje gledati u budućnost tim pre što je prošlost jezivo opterećujuća. Nedavno se u medijima pojavio i tekst koji zaslužuje malo pažnje. Posle naslova “Javor je ispao i u Superligi Srbije sledeće sezone igraće Tekstilac iz Odžaka“, sledilo je i pojašnjenje.

“Klub iz Odžaka je preskočio dva ranga za dve sezone i igraće prvi put u elitnom društvu, ali pitanje pod kojim okolnostima. Skoro je izvesno da će startovati sa minus bodovima, zbog sumnjivih utakmica u aktuelnoj sezoni.“

Isto ime, Tekstilac, pominjalo se i zimus. Konkretno u februaru kada je novobeogradski Radnički kažnjen oduzimanjem šest bodova zbog nameštanja utakmice sa Tekstilcem (0:5). Pričalo se i pisalo da će se Disciplinska komisija FSS-a baviti i utakmicama Tekstilac ‒ Mladost GAT, Tekstilac ‒ OFK Vršac, GFK Dubočica ‒ Mladost GAT i GFK Dubočica ‒ OFK Vršac.

Sumnjivih utakmica i rezultata bilo je još. Osim prvoligaša, UEFA je imala posla i sa srpskim superligašima. Sumnjiv meč bio je onaj iz 37. kola između Javora i Železničara. Ali, samo sumnjiv.

Suđenje je, međutim, i bez sumnje bilo očajno, neki klubovi kazuju i katastrofalno. Žalbi i primedbi bilo je bezbroj. Sve su uglavnom “bačene niz reku“.

Krovna organizacija gotovo ništa nije uradila ni kada je struka u pitanju. Treneri su se menjali i pre i posle ručka. Među njima je i stručnjak koji je doručkovao kao trener Mladosti, a večerao kao šef struke pančevačkog Železničara.

Bilo je i pitanja koliko srpski treneri zaista znaju. Zvezda je i minule sezone potvrdila dominaciju. Šampion je sezonu završio sa +66 u odnosu na broj datih i primljenih golova. Plus je u konačnom skoru imalo još pet klubova. Svi ostali su priču završili u minusu. Da li zato što su napadači bili toliko dobri ili odbrane očajne pokazaće naknadne analize.

O tome koliko je pet srpskih predstavnika prošle godine primilo i dalo golova odnosno osvojilo bodova u Evropi bolje je ne pričati. Dovoljno je to što su imali skor od jedne pobede, dva remija i neverovatnih 25 poraza. Na evropskim utakmicama naših timova, ali i reprezentativnim mečevima mlađih kategorija pokazalo se da gotovo svi posle 60 minuta lagano umiru na terenu. Poslednji primer je od juče. Zbog nedostatka vazduha u plućima, i nesporno talentovani, ali za veća iskušenja loše pripremljeni kadeti Srbije platili su ceh u polufinalu Prvenstva Evrope.

Ono što se dogodilo nedavno takođe ne služi na čast srpskom fudbalu. Saznalo se da vicešampion Srbije, čitaj Partizan, prema odluci FIFA, neće moći će računa na pojačanja pre 2026. Razlog su neka dugovanja prema fudbalerima i kako se vidi dug je loš drug. Partizanu se zbog sličnih stvari “sudilo“ i pre ovoga, ali koga, naravno u Partizanu, briga što se loš glas daleko čuje.

Oglasili su se oštrim saopštenjem i navijači Partizana. Prstom su pokazali na predsednika Milorada Vučelića i generalnog sekretara Miloša Vazuru.

“Naša borba za slobodan Partizan traje već više od dvadeset godina. FK Partizan je otet i, ne samo to, obezglavljen, osramoćen, doveden je na najniže grane od svog postojanja. Ono što je preostalo nije više Partizan kakav znamo i pamtimo. To je poligon za kriminalne radnje, podaničko delovanje i izlog beščašća.

Godinama smo ukazivali na očigledan privredni kriminal, protivpravno bogaćenje pojedinaca i neshvatljivu bahatost i neprihvatanje odgovornosti za katastrofalno stanje u klubu. Na početku prošle godine, u mirnom protestu kod Terazijske česme, jasno smo izneli zahteve ispred šireg fronta navijača Partizana i odabrali mirni bojkot utakmica na domaćem terenu, kao jedan vid protesta“, deo je nedavnog zvaničnog saopštenja onih koji vole Partizan kao oči svoje.

U progon nesposobnih uključili su se i neki bivši asovi “crno-belih“ apelujući za spas kluba upisanog i u anale ne samo srpskog, već i evropskog fudbala.

Ima još puno toga zarad čega se srpski fudbal kao sport bruka pred sobom i drugima.

Ali, sve ovo i još puno čega drugog naravno treba što pre zaboraviti tim pre što je pred nacionalnim ljubimcem novi izazov.

Šampionat Evrope samo što nije počeo. Među učesnicima je i Srbija. Prvi put kao samostalna država. To zna samo Srbija. S obzirom na to da je Srbija prigrabila tekovine Jugoslavije, oni drugi barataju podatkom da se srpski fudbal posle duge 24 godine čekanja vraća na evropsku scenu.

Sve ovo je naravno manje bitno od podataka da je srpski nacionalni tim posle plasmana na EURO 2024. vezao dva plasmana na dva najveća takmičenja. “Orlovi“ su pre dve godine bili učesnici Svetskog prvenstva, sada imaju priliku i da na kontinentalnom pokažu šta znaju. U Kataru se 2022. nisu proslavili.

Sve ekipe koje su se kvalifikovale za EŠ u Nemačkoj startuju od nule. Svi imaju iste šanse. Idemo korak po korak. Učinićemo sve da taj prvi korak napravimo uspešno, a to je da se kvalifikujemo za drugi krug“, saopštio je selektor srpskim novinarima.

Ne treba sumnjati u izgovoreno. Uostalom, kakav bi to selektor bio da ne zrači optimizmom. Sličnu rečenicu izgovorio je i pred odlazak u Katar. Tada Srbija nije stigla do druge runde. Nije srpski nacionalni tim briljirao ni posle toga. Srbija se uz blede partije i te kako mučila u kvalifikacijama, ali je uprkos svemu uspela da izbori plasman na EP. Uz dosta sreće.

“U Kataru smo primili osam golova. Ako pogledate Srbiju sada posle dve godine, nismo se popravili u tom aspektu i to je još problem“, govorio je nedavno u engleskim medijima Nemanja Vidić.

Na drugoj strani Piksi o lošim stvarima ili uočenim slabostima u kvalifikacionim mečevima nije govorio. Bar ne javno. Da je sve ipak na pravi način skenirao dokaz su i reči koje je nedavno izgovorio pred srpskom “sedmom silom“.

“Tražiću od igrača maksimalan fokus i koncentraciju. Radićemo u ovom periodu dosta defanzivnih taktičkih stvari, a obratićemo pažnju i na fizičku spremnost. Moraćemo i na fizičkom planu da odgovorimo na sve izazove. Uradićemo sve da ekipa bude spremna.“

Za EŠ u Nemačkoj izabrao je one za koje veruje da mogu. I drugi bi srpski selektori, a njih je nekoliko miliona, verovatno istim igračima ukazali poverenje. Drugih, boljih, zapravo nema.

“Mislim da je u ovom trenutku to najbolje što Srbija ima. Doneo sam odluku. Na kraju krajeva, ovde sam da donosim odluke, a ne da činim usluge nekome. Dobro sam razmislio i zadovoljan sam sa ovom grupom od 26 igrača.“

aleksandar mitrovic
Izvor: EPA / TOMS KALNINS

Sa šireg spiska izbrisao je devetoricu. Ali nije i trojicu, što je mnoge iznenadilo, koji su minule sezone igrali u srpskim klubovima, TSC-u i Crvenoj zvezdi (Mijailović, Spajić, Stojić). Ostali su srpski internacionalci iz Torina, Majorke, Čelsija, Fjorentine, Salcburga, Verdera, moskovskog Spartaka, Fenerbahčea, PAOK-a, Al Hilala, Juventusa, Fulama, Panatinaikosa, Hetafea, AEK-a, Udinezea, Selte, Spartaka Prag i Milana. Upitan, selektor je prokomentarisao i spisak:

Niko nije na spisku zato što ima lepu frizuru ili mi je brat od tetke, već zato što je pokazao određeni kvalitet“, pojasnio je srpskim novinarima selektor Stojković.

Piksijevi izabranici na teren će 16. juna u 21 čas. Na stadionu u Gelzenkirhenu, pre početka meča, sviraće se himne Srbije i Engleske. Četiri dana kasnije, ali u Minhenu, Srbiju čeka mali balkanski derbi protiv Slovenije (15). U trećoj utakmici grupe, 25. juna (21) takođe u najvećem gradu Bavarske, rival srpskoj reprezentaciji biće nacionalni tim Danske.

U prvoj pripremnoj utakmici za predstojeći EŠ Srbija je odmerila snage s Austrijom. Kako je počelo ‒ dobro se završilo. Sve viđeno bilo je već viđeno. Opet je škripalo tamo gde već dugo škripi. U prevodu, Srbija i dalje lako prima golove, a teško ih daje. Zašto, Piksi je uz rečenicu “to je za analizu“ pojasnio na konferenciji za medije odmah posle utakmice:

“Mi smo krenuli sa četvoricom u poslednjoj liniji, ali opet me je nešto uverilo da nije to to. Da moramo da visoko pritisnemo protivnika i da ga napadnemo. Ne zaboravimo da smo u prvom poluvremenu imali baš dobre šanse. Nismo ih iskoristili, ali neka ih iskoristimo u Nemačkoj.“

Čudno je da selektor još nije načisto da li da igra sa trojicom ili četvoricom u zadnjoj liniji. Prvo je bio apriori protiv kvarteta da bi onda, valjda pod pritiskom javnosti, i tu mogućnost u postavci igre prihvatio. Protiv Austrije nije štimalo, za tri minuta primljena su dva gola. Najkatastrofalniji je bio eksperiment sa Spajićem, koji zapravo nije ni znao šta igra. Jasno je bilo i to da Srbija teško parira kad je protivnik agresivan, da teško odgovara na presing rivala, da njeni igrači u duelu nemaju potrebnu čvrstinu. Valjda će se do duela sa Englezima, Slovencima i Dancima neke stvari popraviti. Uostalom, zar posle Beča selektor Stojković nije naciji poslao utešnu poruku u kojoj su reči biće bolje u Nemačkoj posebno apostrofirane.

Selektor protiv Austrijanaca samo četvoricu od startnih 11 nije menjao. Treba sačekati, ali posle Beča utisak je da je jedan trio sa klupe darovao srpskoj reprezentaciji posebnu energiju i zanimljivu kreaciju. Misli se na Lazara Samardžića, Ivana Ilića i Veljka Birmančevića. Ovaj poslednji igra sezonu života, ukoliko mu Piksi “uđe u glavu“ mogao bi baš u njemu da ima džokera na Evropskom šampionatu.

Uoči duela sa Englezima, engleski fudbalski magazin “Four Four Two“ napravio je rang-listu selektora reprezentacija koje su se plasirale na EURO 2024. Na toj listi naš selektor Piksi Stojković rangiran je kao 24, dakle ubedljivo poslednji.

U Kataru njegova reprezentacija nije bila poslednja. U konkurenciji 32 zemlje učesnice, zahvaljujući onom remiju sa Kameruncima (3:3), srpska reprezentacija je u konačnom plasmanu bila 29. Da li će se nešto slično dogoditi i na Euru 2024. u Nemačkoj?

Ostaje i pitanje da li je onaj TV sport srpske reprezentacije koji se danima emitovao na malim ekranima slučajno podvučen muzikom iz “Otpisanih“. Aluzija na prvu loptu je sportski neprimerena osim ako autor svega nije želeo da poruči svima da je fudbalska reprezentacija Srbije najjača kad je rival potceni. Austrijanci su nas ispoštovali i pobedili 2:1, Englezi su u prvoj pripremnoj utakmici u mrežu BiH upisali tri laka komada, Slovenija je pobedila Jermeniju... Srbija je uhvatila ritam u kontinuitetu odlaska na velika takmičenja i to je dobro. Ono što ne bi bilo pozitivno jeste mogućnost da se o svemu piše i kao kontinuitetu bez rezultata.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Vučelić napustio čelo FK Partizan
1

Promene u Humskoj

30.08.2023. 12:56

Vučelić napustio čelo FK Partizan

Milorad Vučelić podneo je ostavku na funkciju predsednika Fudbalskog kluba Partizan na kojoj se nalazio od 2016. godine.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
2°C
11.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve