Sport
03.04.2025. 20:15
Beta

Kersti Koventri

Gospodarica olimpijskih krugova: Žena načelu MOK-a posle 130 godina

1
Izvor: EPA / AARON UFUMELI

Na opšte iznenađenje svetske javnosti, ministarka sporta i omladine Zimbabvea Kersti Koventri izabrana je za predsednicu Međunarodnog olimpijskog komiteta. Višestruka svetska šampiona i rekorderka, kao i dvostruka olimpijska pobednica u plivanju, na prestižnoj funkciji zameniće Nemca Tomasa Baha koji je na čelu MOK-a od 2013. godine.

„Mlada devojka koja je počela da pliva u Zimbabveu pre toliko mnogo godina nikada nije mogla ni da sanja ovaj momenat“, izgovorila je ne krijući uzbuđenje, ali i lično iznenađenje, neposredno posle izbora Kersti Li Koventri Sjuard.

Funkciju predsednika MOK-a Kersti Koventri obavljaće u narednih osam godina. Na dužnost stupa 24. juna 2025. godine.

Da li je ovaj, uprkos svemu, iznenađujući izbor „bele dame sa Crnog kontinenta“ u varijanti odstupanje od uobičajene prakse i generalno duboko ukorenjene tradicije bio prethodno projektovan ili je puka slučajnost tek će se videti.

U završnoj trci za najmoćniju ličnost svetskog sporta startovalo je sedam kandidata ‒ šest muškaraca i jedna žena. Osim Koventrijeve, kandidati za mesto predsednika bili su Sebastijan Kou (predsednik IAAF-a), David Lapartijan (predsednik Međunarodne biciklističke federacije), Huan Antonio Samaran mlađi (potpredsednik MOK-a od 2022. godine), Fejsal al-Husein (princ Jordana, član MOK-a od 2010. godine), Morinari Vatanabe (predsednik Međunarodne gimnastičke federacije) i Johan Elijas (predsednik Međunarodne skijaške i snoubord federacije).

1
Izvor: KEYSTONE / LAURENT GILLIERON

U preliminarnim prognozama legendarni britanski atletičar Sebastijan Kou bio je prvi favorit. Huan Antonio Samaran mlađi na listi favorita bio je drugi. Međutim, već u prvom krugu dogodilo se čudo: Koventrijeva je osvojila neverovatnih 49 glasova, Kou samo osam.

Osim što je u 130 godina postojanja MOK-a prva žena na njegovom čelu, Kersti je istovremeno i prva na vrhu MOK-a sa područja Afrike. Dosadašnji predsednici bili su isključivo iz Evrope (8) i Amerike (1). S obzirom na to da joj je tek 41. godina, takođe je i najmlađa predsednica MOK-a ikada. Član MOK-a je od 2013. godine.

Njena sportska biografija više je nego impresivna i u tom delu nijedan od prethodnika, predsednika MOK-a, nije joj ravan. Rođena je i odrasla u Harareu, Rodeziji (od 1980. Zimbabve). Tu je završila je osnovnu i srednju školu da bi pet narednih godina provela na Univerzitetu Obern u Alabami (SAD) gde je stekla diplomu iz biznisa u hotelijerstvu. Kao student bila je kapiten plivačkog tima, kao i dobitnik vrlo vredne nagrade ‒ NCAA plivačica 2005. godine. Posle koledž karijere preselila se sa trenerom u Ostin, Teksas. Izvesno vreme živela je i u Johanesburgu.

Sa sedam pojedinačnih olimpijskih medalja osvojenih na Igrama 2004. i 2008, od kojih su dve zlatne, Kersti Koventri je najbolja olimpijka Zimbabvea. Na otvaranju i jednih i drugih Igara nosila je u svečanom defileu zastavu svoje zemlje.

Osvojila je i tri svetske titule na dugim stazama, pobedivši na 100 i 200 m leđno 2005. i u svojoj specijalnoj disciplini, 200 m leđno 2009. Na Svetskom prvenstvu na kratkim stazama 2008. trijumfovala je u četiri discipline.

Tri puta bila je sportista godine Zimbabvea i pet puta afrički plivač godine. Posle uspeha na OI 2004. gradonačelnica Atine Dora Bakojani proglasila je Kersti Koventri počasnim građaninom grčke prestonice.

Od 2018. godine zvanično je ministarka sporta, omladine, umetnosti i rekreacije Zimbabvea.

Neposredno posle izbora za predsednika MOK-a, iz izvora bliskih poraženima, čulo se da je „glasanje bilo potpuno netransparentno“ i da sve oko izbora desetog predsednika MOK-a nije bilo regularno. Sumnju je podgrejalo saznanje da je jedan od najvećih akcionara kompanije zadužene za brojanje glasova, Ser Mijang, inače član MOK-a, i ranije bio proglašavan krivim za „muljanje“.

Ruku na srce, gospodin Mijang nije jedini iz redova članova MOK-a na koga se u prošlim vremenima upiralo prstom kada su u pitanju nečasne radnje. Bilo ih je na sramotu MOK-a i olimpizma i te kako mnogo.

Možda je to i bilo razlog da se brojni svetski mediji, najviše zapadni, pozabave „crnim mrljama“ u karijeri i životu Kersti Koventri. Da li slučajno?

Podsetili su i da je na čelo MOK-a „izabrana žena koja je optuživana za otimanje zemlje, odnosno ministarka u zemlji u kojoj vladaju represija i strah“. Takođe i da je gospođa Koventri blisko povezana sa vladom Zimbabvea optuženom za korupciju i izborne prevare.

1
Izvor: ANSA / ETTORE FERRARI

Bolje upućeni kao dokaz izrečenom izneli su i tvrdnju da je gospođa Koventri 2020. bila optužena za nezakonito prisvajanje zemljišta koje je prethodno pripadalo Robertu Žuvaou, sestriću nekadašnjeg predsednika Zimbabvea Mugabea. Isti mediji su istina naveli i da su ove optužbe kasnije odbačene.

Bilo je i drugih optužbi na adresu najuspešnije afričke olimpijke. Pokret za demokratske promene Zimbabvea obratio se ne tako davno sa zahtevom za isključenje Koventrijeve iz MOK-a zbog navodne umešanosti u „brutalizaciju i stalno zlostavljanje Zimbabveanaca i široka kršenja ljudskih prava od strane vlade“.

Vatru raspiruje i priča da se gospođa Koventri nije proslavila ni kao ministarka sporta. Izabrana je 2018. kada je predsednik postao Emerson Mnangagva. Posle prve četiri godine reizabrana je na istu funkciju uprkos tome što je 2022. i zvanično proglašena „najgorom ministarkom u Zimbabveu“. Ugled ministarke sporta posebno je narušila zbog sukoba sa Fudbalskim savezom Zimbabvea.

Postoje i oni, bar tako tvrde svetski mediji, koji su više nego zadovoljni izborom gospođe Koventri na najvažniju funkciju u MOK-u. Ne slučajno prstom se upire u Rusiju koja, navodno, ima izuzetno prisne odnose sa Zimbabveom i njenim predsednikom, čovekom čije je jasno ubeđenje da je njegova zemlja „jedna od retkih u južnom delu Afrike koja se smatra antizapadnom“.

Sudeći prema aktuelnim zbivanjima, sasvim je izvesno i da jeste. Na globalnom nivou, odnosno geopolitičkoj sceni, ovakav stav se međutim danas skupo plaća. Zimbabve, najpismenija država Afrike, zvanično je i dalje pod sankcijama EU i SAD zbog, kako se navodi, „pljačkanja državnih resursa, brojnih otmica, fizičkog zlostavljanja i vansudskih pogubljenja, korupcije i kršenja ljudskih prava“.

Biće Kersti Koventri na velikom iskušenju. Jedan od problema s kojima će se suočiti na startu biće zapravo konačno rešavanje pitanje učešća ruskih sportista pod ruskom zastavom na Olimpijskim igrama. Nije vreme za prognoze, ali jeste za podsećanje da je jednu od prvih čestitki Koventri dobila od ruskog predsednika Vladimira Putina.

Krucijalni zadatak Koventrijeve biće i uspostavljanje jasnih pravila takmičenja transrodnih sportista. Bolje upućeni tvrde da je upravo ova tema zapravo led na kome bi se nova predsednica MOK-a mogla lako okliznuti.

Trenutno MOK dozvoljava transrodnim sportistima da se takmiče na Igrama. Da li će Koventrijeva ostati verna ovoj odluci ili će se osloniti na odluke svakog pojedinačnog sportskog saveza, tek će se saznati. Svi, međutim, znaju da je Svetska vaterpolo i plivačka federacija još ranije zabranila transrodnim sportistima da se takmiče u ženskim kategorijama. Istu odluku donela je i Svetska atletska federacija na čijem je čelu Sebastijan Kou, kao i britanska biciklistička federacija koja je stavila veto na učešće transrodnih sportista u ženskoj konkurenciji.

Dodatni problem za Koventrijevu javlja se i zbog odluke SAD iz februara, odnosno Donalda Trampa koji je zabranio transrodnim sportistima da se uopšte takmiče. Analitičari ukazuju i na to da će odnos MOK-a sa američkim predsednikom Donaldom Trampom takođe biti od ključnog značaja. Uostalom, zar u jednoj od pristupnih beseda Tramp nije izjavio da će podstaći MOK da promeni pravila u vezi sa transrodnim sportistima pre Olimpijskih igara u Los Anđelesu 2028.

Koventrijevu neće, međutim, dočekati samo problemi. Ima u svemu i pozitivnih stvari. Ona preuzima funkciju u trenutku kad se MOK može pohvaliti izuzetnim finansijskim bilansima. Trenutno MOK ima 7,3 milijardi dolara prihoda od medijskih prava, sponzorstava i drugih prihoda, kao i 6,2 milijarde dolara u ugovorima za period od 2029. do 2032. godine. Koventrijeva će uskoro potpisati i produženje ugovora na prava NBC Univerzala za tri milijarde dolara na ime pokrivanje troškova OI u SAD do 2036. godine

Tamo gde je kasa puna i mir vlada. Uprkos svemu, ni u ovom času na treba prikrivati istinu da su Olimpijske igre od kako postoje na neki način slika sveta u ogledalu podeljenog na države i nacije u konstantnom nadmetanju. Kao takve, idealne su za kanalisanje više ili manje suptilnih političkih poruka, a takođe su i veoma efikasne i kao diplomatsko, odnosno političko sredstvo. Da li će i u ovoj i ovakvoj stvarnosti Kersti Koventri plivati šampionski ‒ teško je predvideti. Ono što svet od nje očekuje jeste da kao bivša sportistkinja radi na promovisanju sporta i fer-pleja, kao i vrednosti međusobnog poštovanja i prijateljstva.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
1°C
08.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve