Napeto u SAD
Bitka republikanaca i demokrata počela je u Teksasu
Teksasu je uspelo ono što je malo ko mogao da predvidi, a to je da u jeku rata u Ukrajini i sukoba između Izraela i Hamasa bude centralna tema svetskih medija...
Sve zbog (ne)očekivanog spora između republikanske vlasti guvernera Grega Abota u Teksasu i administracije Džozefa Bajdena, predsednika SAD.
Problem je nastao kada je nacionalna garda Teksasa ignorisala odluku Vrhovnog suda kojom je odobreno ukidanje ograde od žice, već je nastavila izgradnju ograde duž granice sa Meksikom.
Abot je kritikovao Bajdena zbog nesprovođenja zakona o imigraciji i istakao ustavno ovlašćenje koje država ima da se brani od invazije jer se talas migranata koji pristižu na granicu nastavio. Koliko je Teksas odlučan u svojoj nameri govori to da je odbio da pusti agente federalne granične službe da priđu Šelbi parku, području na granici te savezne države i Meksika kroz koje ulaze ilegalni imigranti.
Prema zvaničnim podacima, u decembru 2023. godine policija je registrovala više od 300.000 ilegalnih prelazaka granice, što se smatra rekordnim brojem u jednom mesecu.
Abot u svojoj odluci nije usamljen jer ga podržava dvadeset pet republikanskih guvernera koji ističu pravo Teksasa da se brani od ilegalnih migranata.
“Predsednik Bajden i njegova administracija ostavili su Amerikance i našu zemlju potpuno ranjivim na besprimernu ilegalnu imigraciju koja se širi preko južne granice. Umesto da podržava vladavinu zakona i obezbeđuje granicu, Bajdenova administracija tužila je Teksas zbog jačanja zaštite američkih građana od istorijskog nivoa ilegalnih imigranata, smrtonosnih droga poput fentanila i terorista koji ulaze u našu zemlju“, navode guverneri ističući da su solidarni sa guvernerom Abotom i da podržavaju svaku strategiju uključujući i postavljanje ograda od žilet žice.
“Delimično to činimo zato što Bajdenova administracija odbija da primeni zakone o imigraciji koji su već na snazi i nezakonito dozvoljava masovno uslovno puštanje migranata koji su ilegalno ušli u našu zemlju širom Amerike“, navode guverneri u otvorenom pismu.
Mnogi politički analitičari krizu u Teksasu vide kao još jedan vid političke bitke između republikanaca i demokrata, kroz prizmu predstojećih predsedničkih izbora, jer nije nikakva tajna da Abot direktno podržava Trampa.
U zavisnosti od toga koja će strana izaći kao pobednik teksaskog obračuna, znaćemo i koji će kandidat dobiti vetar u leđa u izbornoj trci.
Da je sukob u Teksasu deo mnogo šire priče potvrđuje i to da se napetost na granici dešava u trenutku kada demokrate i republikanci u Kongresu pokušavaju da se dogovore oko zakona koji će obuhvatiti i pomoć za Ukrajinu i Izrael i sredstva za dodatnu zaštitu granice, na čemu insistiraju republikanci.
Iako se činilo da je dogovor na pomolu, stvar bi mogla da propadne jer neki republikanci, uključujući i bivšeg predsednika Donalda Trampa koji u pregovorima ne učestvuje, smatraju da nije učinjeno dovoljno da se južna granica SAD zaštiti.