Svet
25.07.2023. 18:34
Beta

Ipak...

Bugarska promenila stav o slanju oružja Ukrajini

tenkovi, Ukrajina
Izvor: Shutterstock

Nakon skoro godinu i po dana rata u Ukrajini, Bugarska je promenila stav o slanju vojne pomoći i obećala zvaničnom Kijevu isporuku više od 100 oklopnih transportera.

Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža, reč je najverovatnije o modelu BTR-60, kakve aktivno koristi i ukrajinska vojska.

Vozila su proizvedena 60-ih i 70-ih godina prošlog veka i Bugarska ih je nabavila za potrebe Ministarstva unutrašnjih poslova.

U Vladinom predlogu koji su prihvatili parlamentarci navodi se da ta vozila više nisu potrebna Bugarskoj i da ih je moguće prebaciti u Ukrajinu, kako bi se pomoglo naporima te zemlje da "sačuva nezavisnost i teritorijalni integritet od nepravedne i ničim izazvane ruske agresije".

Poslanik liberalne bugarske Demokratske koalicije Ivajlo Mirčev izjavio je da se ta vozila odavno ne koriste i da su neka tehnički neispravna, ali da Bugarska očekuje da će donacija Ukrajini omogućiti pomoć Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i slanje zamenskih vozila.

"Naš cilj je da nakon slanja stotinjak oklopnih transportera Ukrajini dobijemo američku pomoć kako bi ojačali naše odbrambene kapacitete. Nadamo se da ponuda iz decembra prošle godine i dalje važi. Pregovori se nastavljaju", rekao je Mirčev.

Odluka je izazvala i određene kritike koje su stizale iz redova Socijalističke partije kao i rusofilskih nacionalista iz Partije preporoda.

"Ne mislim da možemo da pomognemo Ukrajini slanjem vojne opreme. Bilo bi bolje da budemo medijator u mirovnom procesu, jer smo zemlja koja ima specifične odnose sa obe strane", ocenio je potpredsednik parlamenta iz Socijalističke partije Kristijan Vigenin.

Mediji špekulišu da bi Bugarska potencijalno mogla da u zamenu za svoje BTR-ove dobije iz SAD oklopnjake M1117. Reč je o istom vozilu koje je Bugarska pre 15 godina nabavila za potrebe učešća svojih trupa u Avganistanu.

BTR-60 predstavlja kariku u razvoju sovjetskih oklopnih transportera točkaša, nastalu nakon BTR-152 a pre BTR-70. Proizvođen je u Sovjetskom savezu, kao i po licenci u Rumuniji, gde je iz fabrika izlazio pod nazivom TAB-71.

Sovjeti su ga proizvodili od 1959. do 1976. godine, dok je u Rumuniji poslednji primerak proizveden 1990. godine. Pretpostavlja se da je ukupno proizvedeno nešto manje od 27.000 komada.

Osim tri člana posade, u zavisnosti od verzije, BTR-60 može da preveze između sedam i 14 vojnika.

Naoružan je teškim mitraljezom KPVT u pokretnoj kupoli, kalibra 14,5 milimetara, i mitraljezom PKT, kalibra 7,62 milimetra.

Čeoni oklop pruža zaštitu od šrapnela i metaka kalibra 7,62 milimetara iz neposredne blizine a bočni i zadnji oklop štiti od metaka istog kalibra ispaljenih sa razdaljine veće od 100 metara.

Najavljena isporuka BTR-ova Ukrajini predstavlja presedan i u mnogome menja dosadašnji tok spoljne odbrambene politike Bugarske, koje je do sada izbegavala da javno šalje "tešku gvožđuriju" na istok.

Ipak, postoje određene indicije da je Bugarska i ranije slala određenu vojnu pomoć za Ukrajinu, pre svega municiju, ali da to nije činjeno direktno, već preko posrednika.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

"Teško je predvideti konkretan datum ulaska Ukrajine u NATO"
nato, ukrajina

Nemački ministar odbrane

22.07.2023. 21:15

"Teško je predvideti konkretan datum ulaska Ukrajine u NATO"

Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus upozorio je tokom posete Pragu da Ukrajini ne bi pomoglo da dobije konkretan zvanični datum ulaska u NATO, ali je ukazao je da je Kijev partner alijanse posle nedavnog samita u Viljnusu i bez formalnog članstva, kao i da za garancije bezbednosti bolje funkcionišu bilateralni sporazumi.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
26°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve