Diplomate u Briselu
EU i Britanija otvorili put ka sporazumu o ponovnom pokretanju odnosa
Pregovarači Evropske unije i Velike Britanije otvorili su put ka sporazumu za ponovo pokretanje njihovih odnosa, u okviru današnjeg samita u Londonu, prvog od Bregzita, saopštile su diplomate u Briselu.
Posle poslednjih usaglašavanja rano jutros pregovarači su se složili oko tri teksta namenjenih da ponovo pokrenu odnose između EU i Velike Britanije koji su bili na mrtvoj tački od Bregzita 2020. godine, a među njima je sporazum oko partnerstva u odbrani i bezbednosti.
Nekoliko tačaka još se rešavaju, kažu diplomate, među kojima pravo na ribarenje. Neke zemlje EU među kojima i Francuska žele da zadrže aktuelni status kvo što je duže moguće, a po njemu se dozvoljava evropskim ribarima pristup britanskim vodama.
Prema nacrtu dogovorenog tekst status kvo će biti održan narednih 12 godina, do 30. juna 2038, što je tri puta više nego što su predlagali Britanci na početku pregovora, rekle su diplomate.
S druge strane Britanci će moći lakše da izvoze svoje proizvode ka evropskom tržištu, zahvaljujući uzajamnom priznavanju fitosanitarnih normi.
Međutim pitanje mobilnositi mladih Evropljana, posebno studenata, ka Velikoj Britaniji odloženo je za kasnije pregovore.
O pitanju migracija koje je vrlo osetljivo za Britaniju preuzete su obaveze da se radi zajedno ka jačanju saradnje radi smanjenja priliva migranata preko Lamanša, rekle su diplomate.
Velika Britanija i Evropska unija danas u Londonu održavaju samit, pet godina posle Bregzita, u cilju postavljanja temelja za bliži odnos, posebno u pitanjima odbrane.
Britanski premijer Kir Starmer (Keir), koji je obećao da će "resetovati" saradnju sa EU kada je stupio na dužnost prošlog jula, dočekuje predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen (von der Leyen) i predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu (Costa).
Taj samit je prilika za lidera laburista da konkretizuje svoju želju za zbližavanjem sa Briselom i da se prekine tenzija između EU i prethodne konzervativne vlade povezane sa Bregzitom, koji se dogodio 31. januara 2020. godine.
Od tada, rat koji je Rusija pokrenula u Ukrajini i rizik od američkog povlačenja s evropskog kontinenta ojačali su vezu Londona i Brisela u njihovoj želji da učvrste saradnju u oblasti odbrane.
Pored odbrane, laburistička vlada, koja nastoji da podstakne trgovinu otežanu birokratijom izazvanom Bregzitom, navela je da je otvorena za dinamično usklađivanje sa standardima EU za hranu i poljoprivredne proizvode.