Svet
17.05.2025. 22:05
R. E.

Razloga je nekoliko

Brojni gradovi u SAD tonu, a NAJBRŽE Njujork, Čikago...

Amerika, Njujork
Izvor: Shutterstock

Nedavna studija otkrila je da svih 28 najnaseljenijih gradova u SAD polako tone zbog različitih faktora, uključujući urbanizaciju, iscrpljivanje podzemnih voda i podizanje nivoa mora.

Istraživači su koristili satelitske radarske snimke kako bi analizirali vertikalno kretanje tla između 2015. i 2021. godine i otkrili da je u 25 od 28 gradova najmanje 65 odsto urbanog područja zahvaćeno ovim fenomenom.

Među gradovima koji najbrže tonu su Njujork, Čikago, Hjuston, Dalas, Fort Vort, Kolumbus, Sijetl i Denver, gde se tlo spušta za više od dva milimetra godišnje. Stručnjaci upozoravaju da je subsistencija često zanemaren problem u poređenju sa globalnim porastom nivoa mora, ali da igra ključnu ulogu u promenama koje se dešavaju u urbanim sredinama. Ovaj fenomen zahteva hitne mere kako bi se smanjili dugoročni rizici za stanovništvo i infrastrukturu.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
few clouds
10°C
18.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve