INFODEMIJA: Kako se lažne informacije šire brže od koronavirusa
Svetska zdravstvena organizacija apelovala je na tehnološke kompanije da preduzmu žestoke mere u borbi protiv lažnih vesti o koronavirusu.
Predstavnik SZO je otputovao u Silicijumsku dolinu kako bi direktno razgovarao sa tehnološkim firmama o širenju lažnih informacija. SZO je označio širenje lažnih vesti kao "infodemija". Više od 1.000 ljudi je umrlo kao posledica epidemije koja je počela u centralnoj Kini, ali se proširila širom sveta.
Endru Petison, menadžer za digitalna poslovna rešenja, za SZO je rekao da se lažne informacije "šire brže od virusa".
Povezane vesti - Novi skok u broju zaraženih
Jedna od dezinformacija je da se virus proširio jedenjem supe od šišmiša, druga da se može izlečiti belim lukom
Petison je u četvrtak stigao na sastanak tehnoloških kompanija koji se održao u sedištu kompanije Facebook. Ostale kompanije koje su prisustvovale su Google, Apple, Airbnb, Lift, Uber i Salesforce. Ranije nedelje, održao je razgovore sa Amazonom, u sedištu giganta za e-trgovinu u Sijetlu.
Otkako je izbijanje koronavirusa označeno kao hitno stanje u javnom zdravstvu, knjige o bolesti - za koje je Petison rekao da nisu "zasnovane na nauci" - prodaju se na internetu. SZO je zabrinuta i kada korisnici pretražuju termin koronavirusa na Amazonu, pojavljuju se izlistane maske za lice i sredstva za pojačavanje vitamina C. Vitamin C je naveden kao jedan od lažnih lekova za koronavirus.
Kompanije za društvene medije već su preduzele neke korake da uklone lažne tvrdnje i promovišu aktuelne informacije. Facebook, Twitter, Youtube i TikTok već usmeravaju korisnike koji pretražuju koronavirus na web lokacije SZO ili lokalnih zdravstvenih organizacija.
U međuvremenu, ljudima koji pretražuju na Google-ovim pretraživačima prikazuju se vesti i saveti za bezbednost.
Petison je rekao da je ovo prilika za kompanije da preispitaju kako se bave dezinformacijama.