Svet
19.01.2023. 01:05
Beta

222 zlatne putne isprave

Kome je Kipar ukinuo pasoše i zbog čega

Kipar, zastava
Izvor: Shutterstock

Vlada Kipra oduzela je državljanstvo od 222 bogata investitora i članova njihovih porodica, što je u sklopu napora da se popravi reputacija te države narušena programom ulaganja novca za pasoše, za koji je istragom otkriveno da su državljanstva nezakonito data u stotinama slučajeva.

Zamenica portparola Vlade, Njovi Parisinu, rekla je da ta brojka uključuje 63 investitora i 159 njihovih rođaka, uključujući supružnike, decu i roditelje.

Tokom 13-godišnjeg trajanja, taj nekada unosan, a sada nefunkcionalan program, više puta je prekršio pravila i davao kiparske pasoše nepodobnim investitorima. Neki su navodno počinili krivična i druga krivična dela a ipak su postali državljani te sredozemne mediteranske ostrvske države.

Bujica optužbi za korupciju usledila je posle TV-izveštaja 2020. godine, snimljenog skrivenom kamerom, koji je navodno pokazao predsednika Parlamenta i moćnog poslanika kakoi tvrde da bi mogli da zaobiđu pravila da bi dali državljanstvo jednom fiktivnom kineskom investitoru koji je navodno osuđen za prevaru u svojoj zemlji.

Kiparska vlada oštro je negirala bilo kakvu korupciju, ali je priznala "greške, rupe u propisu i previde" u načinu vođenja programa. Kada je to odjeknulo među drugim članicama Evropske unije, Vlada je odlučia da ga obustavi pogram "zlatnih pasoša".

Taj pasoški program je doneo više od devet milijardi evra Kipru za opooravak od finansijske krize 2013. godine koja ga je dovela na ivicu bankrota i izazvala zatvaranje tamošnje banke, druge po veličini.

Program se pokazao posebno privlačnim stranim investitorima jer im je dobijanje pasoša Kipra omogućilo pristup celoj EU. Na stotine pasoša izdate su bogatim Rusima.

Nezavisna komisija koja je istraživala program utvrdila je da je radio "s prazninama i propustima, bez pravnog okvira i skoro bez ikakvih pravila".

Ta četvoročlana komisija je saopštila da je više od polovine od 6.779 izdatih pasoša možda nepropisno dodeljeno zavisnim licima investitora ili najvišim rukovodiocima kompanija jer nije bilo zakona koji dozvoljavaju takve slučajeve. Trećina preostalog broja pasoša je dodeljena investitorima koji nisu ispunili sve tražene kriterijume, navodi se u saopštenju.

Komisija je preporučila oduzimanje državljanstva u 85 slučajeva u kojima su podnosioci zahteva možda počinili čak i krivična ili druga dela da bi se domogli kiparskog pasoša.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
10°C
08.10.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve