Kontroverzni projekat
Skupština Crne Gore u utorak o sporazumima sa UAE o Velikoj plaži u Ulcinju
Poslanici crnogorskog parlamenta ipak će se u utorak izjasniti o dva sporazuma Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) - Sporazuma o ekonomskoj saradnji i Sporazuma o saradnji u turizmu i razvoju nekretnina - čime se otvara put za veliki kontroverzni projekat ulaganja u zaleđu Velike plaže u Ulcinju, od strane arapskog investitora Mohameda Alabara, koji je izazvao oštre kritike u javnosti.
Trebalo je da se poslanici o tome izjasne tokom noći na plenumu, nakon što je po hitnom postupku uvršćeno u dnevni red. Ipak, pred zoru su odlučili da se sednica nastavi u utorak.
Premijer Milojko Spajić je saopštio na skupštinskom odboru za ekonomiju da će se svi morati navići na brzinu te da Sporazum predstavlja ogroman potencijal za investicije kroz sporazume, da ne može da garantuje, ali da kroz njih u Crnu Goru može biti uloženo i više od 35 milijardi evra.
Istakao je da je sporazum transparentan i objavljen javno, ali da na odborima nije čuo nijedan argument koji bi mogao da uvaži.
Predsednik opštine Ulcinj Genci Nimanbegu je kazao da su greške premijera kolosalne.
"Ugroziće sve nas. Sve mi liči na paf-paf sistem. Ja ne prihvatam takav sistem", kazao je Nimanbegu.
"Predstavlja se to kao projekat u Egiptu. Premijer stalno govori o deset miliona noćenja u Ulcinju. Cela Crna Gora danas u toku godine ima oko sedam miliona noćenja", kazao je Nimanbegu.
Priča o ulaganju arapskog kapitala počela je sa zakupom plaža na Velikoj plaži u Ulcinju. Reč je o kompaniji Igl Hils (Eagle Hills), koja je dala 11. marta najbolju ponudu za četvorogodišnji zakup devet od 19 kupališta na ulcinjskoj Velikoj plaži.
Vlasnik te kompanije, arapski investitor Mohamed Alabar kazao je gostujući noćas na vodećim crnogrskim televizijama da je u Crnoj Gori video veliki potencijal za razvoj, pre svega ekonomski.
Kazao je da nikada nije razmišljao o uzimanju svih 13 kilometara obale Velike plaže.
"Mislim da se još uvek nije desilo, nema još uvek projekta. Ja nemam trenutno nikakve projekte u Crnoj Gori, ali ideja da se nešto uradi je veoma uzbudljiva. Ja želim da čujem šta vlada želi, šta ljudi žele. Komuniciram sa zajednicom i na taj način vodim svoj biznis", istakao je Alabar.
Govoreći o dilemi da li je plan da uloži 35 milijardi evra u projekat, Alabar je rekao da je ekonomski uticaj višestruk.
"Projekat koji vredi stotine miliona evra, njegov uticaj na ekonomiju je trostruk. Premijer je komentarisao da ukoliko postoje investicije u, na primer Veliku plažu, tokom godina može se, prema mojim procenama, vratiti preko 40 milijardi", istakao je Alabar.
Opština Ulcinj je snažno protiv sporazuma, a u tom gradu je održano nekoliko protestnih skupova sa kojih je poručeno da Velika plaža nije na prodaju i da nije reč o pustinji da bi se gradio novi Dubai.
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović je upozorio da je taj dogovor protivustavan i protivzakonit i pozvao nadležne organe da sprovedu istragu.
Nevladina organizacija za borbu protiv korupcije MANS ocenila je da se sporazumom suspenduje deo crnogorskih zakona, da se posao dogovoren sa Alabarom unapredi, te da se time 'širom otvaraju vrata za pranje novca'.
Sporazumom se predviđa da vlada Emirata i investitori iz te zemlje biraju mesto ulaganja u Crnoj Gori. Ne bi morali da brinu o konkurenciji, jer se crnogorski zakoni o tenderima ne bi odnosili na investitore iz ove zemlje.
Crnogorska vlada se takođe obavezala da će pripremiti plansku dokumentaciju u skladu sa željama investitora i na sebe će preuzeti i troškove eksproprijacije zemljišta i izgradnje infrastrukture za odabrane projekte. Ministarstvo finansija nema procenu koliko bi to moglo da košta.
"U ovom trenutku nije moguće uraditi procenu fiskalnog uticaja, jer nije poznata lokacija i ona će biti određena samim ugovorom sa investitorom". Kako navode, dodatna izdvajanja za primenu sporazuma nisu planirana ovogdišnjim budžetom, ni Fiskalnom strategijom za period 2024 - 2027.
Sporazum je potpisao krajem marta premijer Milojko Spajić sa zvaničnicima Emirata.