Svet
11.07.2023. 20:35
Beta-AP

Kako bi bio usvojen

Vlada Velike Britanije ublažila odredbe zakona o ilegalnoj migraciji

Boris Džonson
Izvor: Shutterstock

Vlada Velike Britanije ublažila je delove svog kontroverznog imigracionog zakona da bi mogao da bude izglasan u parlamentu.

Zakon o ilegalnoj migraciji, kada bude usvojen, zahtevaće od zvaničnika da pritvaraju i deportuju ljude koji malim čamcima prelaze preko Lamanša u Britaniju.

Konzervativna vlada je obećala da će "zaustaviti čamce" što se odnosi na pretrpane gumenjake i druga mala plovila koja prelaze iz severne Francuske i prevoze migrante koji se nadaju da će se nastaniti u Velikoj Britaniji.

Više od 45.000 ljudi stiglo je u Britaniju u 2022. godini prešavši na ovaj način Lamanš.

Predlog zakona odobrio je Donji dom, gde vladajući konzervativci imaju većinu, ali se suočava sa protivljenjem u neizabranom Domu lordova, koji ima ovlašćenje da daje amandmane, ali ne i da blokira zakon.

Lordovi su predlog zakona vratili u Donji dom sa 20 amandmana kojima su uklonjene neke od njegovih najstrožih mera.

Vlada je napravila neke ustupke protivnicima, izbacivši klauzulu po kojoj bi se deportacija primenila na ljude koji su stigli čak i pre nego što je zakon stupio na snagu. Vladajuća većina je takođe smanjila vreme koje maloletnici bez pratnje mogu da budu u imigracionom pritvoru sa 28 na osam dana.

Ali ministri žele da Donji dom poništi većinu izmena lordova pre nego što se predlog zakona vrati u gornji dom. Ministar za imigraciju Robert Dženrik rekao je da bi lordovi trebalo da "ponovo razmisle" i da poštuju volju izabranih poslanika.

Zakon zabranjuje zahteve za azil svima koji nedozvoljenim putem stignu u Veliku Britaniju, primoravajući zvaničnike da pritvore i potom deportuju izbeglice i migrante "u njihovu matičnu zemlju ili sigurnu treću zemlju", kao što je Ruanda. Kada budu deportovani, biće im zabranjen ponovni ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo.

Britanska vlada kaže da će zakon odvratiti ljude od opasnih putovanja preko Lamanša i razbiti kriminalne grupe koje organizuju putovanja. 

Kritičari kažu da bi zakon pogodio većinu izbeglica i žrtava modernog ropstva koji bi bili bez načina da zatraže azil u Britaniji i prekršio međunarodne obaveze Ujedinjenog Kraljevstva o ljudskim pravima.

Čak i ako bude usvojen, plan deportacije se suočava sa ozbiljnim preprekama. Velika Britanija i Ruanda su prošle godine potpisale sporazum o trajnom slanju tražilaca azila iz Britanije u tu istočnoafričku zemlju, ali je prošlog meseca Apelacioni sud presudio da je taj sporazum nezakonit. Vlada planira da uloži žalbu Vrhovnom sudu Ujedinjenog Kraljevstva.

Portparol opozicione Laburističke partije za imigraciju, Stiven Kinok, rekao je da je predlog zakona "duboko kontraproduktivan pokušaj da se pokaže da vlada radi nešto, bilo šta" u vezi sa sistemom koji je preopterećen hiljadama tražilaca azila koji čekaju mesecima ili godinama.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
light rain
14°C
02.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve