Sporna kulturna baština
Hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova uputilo protestnu notu Srbiji
Hrvatsko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova uputilo je protestnu notu Srbiji zbog novog posezanja za hrvatskom kulturnom baštinom, saopšteno je u Zagrebu.
Reč je o reakciji na deklaraciju "Granice srpske književnosti" koja je doneta na 4. interkatedarskoj srbističkoj konferenciji 24. i 25. juna u Tršiću.
Hrvatska smatra da je Deklaracija neprihvatljiva jer se u njoj "ponovno neargumentovano prisvajaju delovi hrvatske nacionalne kulturne baštine".
Kako je u saopštenju navedeno, za Hrvatsku je to nastavak delovanja i prakse institucija Srbije koji su viđeni tokom nedavnog usvajanja Zakona o kulturnom nasleđu, kada je hrvatsko ministarstvo uputilo službenu notu Srbiji.
U saopštenju se ističe da Hrvatska "ne spori suvereno pravo država da na unutrašnjem planu pravno urede područje zaštite i očuvanja njihovih kulturnih dobara, koja između ostaloga svedoče o njihovim kulturnim i civilizacijskim dosezima".
"Republika Hrvatska, međutim, smatra da je posezanje i prisvajanje kulturne baštine drugih država i naroda krajnje neprihvatljivo te suprotno duhu evropskih vrednosti i saradnje kao jednih od temeljnih odrednica Evropske unije čijem članstvu aspirira i Republika Srbija", zaključeno je u saopštenju.
Srbiju je zbog deklaracije nedavno kritikovala i hrvatska ministarka kulture Nina Obuljen Koržinek koja je pozvala tu zemlju da prestane da poseže za tuđim i falsifikuje istoriju.
Hrvatska akademija nauke i umetnosti i Matica hrvatska takođe su kritikovale Srbiju ocenjujući da se u deklaraciji "Granice srpske književnosti" naslućuje imperijalistička podloga za širenje stvarnih granica srpske države jednog dana u budućnosti.
Hrvatske kulturne institucije su istakle da se i u novoj deklaraciji opet poseže za dubrovačkom književnošću, s tim da "to sada čine na tankoćutniji način uvodeći termin dvostruka pripadnost".