U fokusu
Incident u Skupštini - uz ovakav parlament svi gubimo
"Ko je vas poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.“ Ovaj citat iz "testamenta“ Pantelije Topalovića, baš kao i drugi: "Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja“, najbolje bi mogli da opišu osećanja građana povodom onoga što se desilo u Skupštini Srbije u utorak 4. marta.
Umesto da raspravljaju o predloženim zakonima, među kojima su i vrlo bitni zakoni iz oblasti obrazovanja, kao i da konstatuju ostavku premijera Miloša Vučevića, pa samim tim i pad vlade, poslanici su se odlučili za navijačko-huliganski performans sa dimnim bombama, zapaljenim bakljama, aktiviranim protivpožarnim aparatima, polivanjem vodom, gađanjem flašama...
Neko bi rekao da to nije ništa novo, da su se te stvari dešavale i ranije u srpskom parlamentu. Istina, ali to što se to isto dešavalo ne znači da mora i da se ponavlja. Izgleda, međutim, kao da duh Vojislava Šešelja nikako da izađe iz zgrade na Trgu Nikole Pašića jer on je taj koji je prvi čupao mikrofone i sa govornice vodom polivao tada predsednika Veća građana u Saveznoj skupštini Radomana Božovića.
Ostalo je samo da još nekoga policija iznese iz skupštinske sale, kao što su to radili 90-ih godina sa liderom radikala u republičkom parlamentu.
Na taj način u drugi plan pada sve ono što je u opisu rada skupštine, a fokus se usmerava na odgovornost onih koji su krivi za incidente. Poslanike su, nakon završetka prvog dana, zamenili policajci iz Uprave kriminalističke policije, koji su došli da obave uviđaj jer su dve poslanice povređene tokom nereda, a treća je doživela šok.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla je da je poslanica Jasmina Obradović, na koju je bačena šok-bomba, doživela moždani udar, a povređena je i poslanica Jasmina Karanac, kao i Sonja Ilić, koja je u osmom mesecu trudnoće.
Jasmina Karanac pogođena je u glavu flašom vode koja je, sudeći po snimcima koji su deljeni po društvenim mrežama, doletela iz redova poslanika vladajuće većine.
Dimne bombe su, međutim, aktivirane u delu sale u kojem sede opozicioni poslanici.
"Naša akcija morala je da bude onakva kakva je bila, ne isključujem da će se takve akcije ponoviti. Zeleno-levi front uneo je kartonske patrone koje detektor metala ne može da detektuje. Mi smo pružili priliku da se incidenti izbegnu tako što smo tražili da se sa dnevnog reda izbace tačke koje nemaju veze“, rekao je u sredu poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović, koji je inače aktivirao i protivpožarni aparat.
Poslanica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić rekla je, takođe u sredu, da je ta poslanička grupa u utorak tražila da se sve tačke skinu sa dnevnog reda i da ostane samo jedna koja se tiče ispunjavanja četvrtog zahteva studenata – izmene Zakona o visokom obrazovanju.
Tepićeva je dodala da je oko te tačke postignut konsenzus i da oko nje mogu da se slože i vlast i opozicija i građani i studenti.
"Odgovor na to bio je ne samo nasilan pokušaj da se proguraju desetine tačaka i ogromna zaduženja Srbije, pa su dodatno dopunili dnevni red ogromnim brojem tačaka, a govore da pružaju ruku“, navela je Marinika Tepić.
Predsednica parlamenta, međutim, optužila je opoziciju da je svesno izazvala incidente, kako ne bi usvojili izmene Zakona o visokom obrazovanju, što bi značilo ispunjenje četvrtog studentskog zahteva.
Pored toga, studenti koji već 100 dana protestuju traže da se objavi kompletna dokumentacija o rekonstrukciji nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu u čijem je padu poginulo 15 osoba i da odgovorni za napade na studente koji su protestovali budu kažnjeni.
Predsednik Srbije rekao je da će tražiti krivičnopravnu odgovornost za ono što se desilo u utorak u Skupštini.
"Čekamo da vidimo šta će tužilaštvo da uradi, u pitanju je siledžijsko, huligansko postupanje“, rekao je Vučić za TV Pink.
Sledećeg dana, a nakon što su u utorak uveče i kontradiverzione ekipe prekontrolisale parlament, nakon dojave o postavljenoj bombi, skupštinski dan počeo je – pretresom. Ali ne "pretresom dnevnog reda“, već pretresom poslanika i poslaničkih prostorija, kako bi se sprečilo da neko ponovo unese pirotehniku.
Poslanici vladajućih stranaka uputili su se ka sali, dok su malobrojni opozicioni poslanici koji su došli u parlament, uglavnom ostali van nje.
Njihovo obrazloženje za neučestvovanje bilo je, pored ostalog, i to da je dojavom o bombi u Domu Narodne skupštine navodno iskorišćena prilika da policija uđe u njihove kancelarije bez ranijeg obaveštenja. Rekli su i da ne žele da parlament izgleda kao u utorak, ali da ne isključuje da će se takve akcije ponoviti.
Sve to je pokazatelj stanja u kojem se srpski parlamentarizam danas nalazi. Umesto da bude mesto dijaloga, Skupština je mesto na kojem se vode nimalo demokratske rasprave i gde se primenjuju nimalo demokratske metode. U takvoj situaciji teško da možemo govoriti o tome da je neko dobitnik, a neko gubitnik. Pre bi se moglo reći da uz ovakav parlament svi gubimo.
Na dnevnom redu se, inače, našao Predlog izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju kojim je predviđeno da školarine studentima budu umanjene za 50 odsto, dok Predlog zakona o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao mera podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti predviđa učešće od samo jedan odsto i subvencionisanje kamate u prvih šest godina otplate kredita.
Predloženo je da parlament razmatra i predloge za izmenu i dopunu Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Na dnevnom redu je i set finansijskih zakona, među kojima je i Predlog zakona o zaštiti finansijskih korisnika finansijskih usluga kojim se ograničavaju kamatne stope na gotovo sve vrste kredita.
Pred poslanicima je i više sporazuma, kao i ugovora o potvrđivanju kreditnih aranžmana za finansiranje pojedinih infrastrukturnih projekata, a na dnevnom redu je i dokument o dobijanju prvog dela pomoći iz Reformske agende Srbije sa EU od 112 miliona evra.
Predloženo je da se raspravlja i o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima.
Na sednici treba da bude konstatovana i ostavka premijera Miloša Vučevića, a kako je rekla predsednica Skupštine Ana Brnabić, to će biti učinjeno pošto se završi rasprava o svim tačkama dnevnog reda.