VJT
Istraga protiv 22 osobe: Osumnjičeni da su oštetili Robne rezerve
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije beogradskog Višeg javnog tužilaštva (VJT) pokrenulo je istragu protiv ukupno 22 osoba, osumnjičenih da su u periodu od 2016. godine do kraja novembra 2023. godine na štetu Republičke direkcije za robne rezerve i poverilaca privrednih društava pribavili višemilionsku protivpravnu korist Vladimiru V.
Mediji su objavili da se radi o Vladimiru Vrbaškom, vojvođanskom tajkunu koji je bio spominjan u čitavom nizu afera od 1995. godine do danas, ali je na misteriozan način iz svih njih izašao bez ijedne osuđujuće presude.
Prema prvim izveštajima Vrbaški je uhapšen na samom početku pomenute akcije, da bi nešto kasnije bilo objavljeno da je u begu.
Pošto Vladimir V. i još dvoje osumnjičenih nisu dostupni pravosudnim organima, tužilaštvo će predložiti sudiji za pretnodni postupak Višeg suda u Beogradu da im se odredi pritvor i naloži raspisivanje poternice, saopštilo je VJT.
Nakon saslušanja osumnjičenih, koji su uhapšeni u petak 14. februara 2025. godine, tužilaštvo je predložilo određivanje pritvora za osam osumnjčenih, kako oni ne bi uticali na svedoke ili ponovili krivično delo.
U kućnom pritvoru za sada je jedno osumnjičeno lice, navodi se u saopštenju VJT.
Za sada su saslušani direktori u firmi "Best Seed Producer" iz Feketića Dragan P. i Miroslav M, kao i zaposleni u istom privrednom društvu: Dragan I, Nataša M, Dragana O, Branislav Š, Norbert N.
Pored njih, saslušani su i faktički vlasnik AD "Makovica" i "Agora doo" iz Mladenovaca Milan V, faktički vlasnik "Mips Pro Plus doo Beograd" Goran G, faktički vlasnik "Šeboj Fanđo doo Kruševac" Miroljub N, formalni vlasnik istog preduzeća Vladica J. i direktor preduzeća "FBN Qube doo Novi Sad", Đorđe D.
Protiv ostalih osumnjičenih krivične prijave su podnete u redovnom postupku.
Osumnjičenima se na teret stavlja da su izvršili se bavili privrednim prevarama i zloupotrebom položaja odgovornog lica.
Tužilaštvo sumnja da su oni u periodu od 2016. do 2022. godine privrednom društvu "Best Seed Producer" ("BSP") protivpravno pribavili korist od oko 223,7 miliona dinara (preko 1,9 miliona evra).
Konkretnije, da su Republičku direkciju za robne rezerve (RDRR) oštetili za 166 miliona dinara, a stečajne poverioce AD "Makovica" Mladenovac, za više od 57,7 miliona dinara.
VJT osnovano sumnja da je D.P. uz pomoć ostalih osumnjičenih doveo u zabludu odgovorna lica RDRR tako što je u periodu u navedenom periodu sa RDRR zaključivao godišnje Ugovore o razmeni semenske pšenice za merkantilnu pšenicu.
"On je, kako se sumnja, u ugovorima u tom periodu lažno prikazivao da im je preneo u vlasništvo ukupno 23,66 miliona kilograma semenske pšenice dostavljanjem fiktivne dokumentacije i to deklaracija o kvalitetu semena poljoprivrednog bilja i izveštaja o ispitivanju semena poljoprivrednog bilja, a sve to kako bi 'BSP' ispunilo pomenute ugovorne obaveze i preuzelo merkantilnu pšenicu u razmeri 1:1,8 od RDRR, u ukupnoj količini od 42,6 miliona kilograma merkantilne pšenice", navodi se u saopštenju.
Nakon toga je pomenutu semensku pšenicu koju je RDRR preuzela iz razmene, u ime i za račun RDRR primao i skladištio u preduzeću "BSP" u periodu od avgusta 2016. godine do jula 2021. godine.
D.P. je u tom cilju usmeno nalagao D.I, rukovodiocu laboratorije ovlašćene kontrolne kuće "Srbolab", da sačini fiktivne deklaracije o semenskoj pšenici i Izveštaje o navodnom ispitivanju semena poljoprivrednog bilja.
Takođe, postoje osnovi sumnja da je u od novembra 2022. godine "BSP" zaključilo ugovore o poslovno-tehničkoj saradnji sa preduzećem "Media-Netowrks" iz Novog Sada za izradu softvera za upravljanje hladnjačama i magacinskim poslovanjem, čija vrednost iznosi više od milion evra.
"Utvrđeno je da je u januaru 2023. godini faktički vlasnik 'BSP' kao fizičko lice, u svojstvu jemca, potpisao sa 'Media-Networks' ugovor o jemstvu kojim se obavezao da će ispuniti obaveze (svoje) firme (tako da se) dug za navedena preduzeća isplati u kriptovaluti pod nazovom 'Eume', čija je vrednost na dan sačinjavanja ugovora navodno iznosila 1,8 americkih dolara po jedinici... prebacivanjem ukupno oko milion jedinica navede kripto valute", dodaje se u saopštenju.
Tužilaštvo je uvidom u otvorene baze podataka utvrdilo da ta kripto valuta nema bilo kakvu berzansku niti realnu upotrebnu vrednost, te da je Vladimir V. kao na osnovu tako fiktivnog izmirenja duga preuzeo potraživanje ove firme.
"Nakon toga je kao obezbeđenje svog potraživanja od 'BSP' na delu imovine tog preduzeća stavio hipoteke, procenjene na vrednost od 63 miliona dinara, nakon čega ih je 25. jula 2023. godine ugovorom o ustupanju potraživanja preneo na suprugu A.V. Ovo potraživanje je potom u izvršnom postupku preneto u vlasništvo firme 'Cold Storage' (iz Subotice), na koji način je preduzeće 'BSP' doo Feketić oštećeno za 63 miliona dinara, za koji iznos je pribavljena protivpravna imovinska korist V.V", zaključuje se u saopštenju.