IVANUŠA: Nije novo da bogati žele da dođu do što više vakcina
Bogate zemlje trude se da nabave što više vakcina protiv virusa korona za svoje građane, a jedina nada za siromašne zemlje je nabavka vakcine preko programa COVAX, koji je inicirala Svetska zdravstvena organizacija (SZO).
Direktor kancelarije SZO u Srbiji Marijan Ivanuša očekuje da će preko COVAX inicijative tokom naredne godine biti podeljeno oko dve milijarde doza vakcina.
Ivanuša za Tanjug kaže da nije novo da u globalnom problemu, kao što je pandemija, bogate države žele da obezbede najbolje za svoje državljane i da se to moglo videti i proletos, kada je na globalnom tržištu bio manjak zaštitne opreme, hirurških maski, respiratora.
Povezane vesti - INTERVJU MARIJAN IVANUŠA: Cilj je bezbedna, a ne bilo kakva vakcina
"Moćne države danas imaju veću mogućnost da nabavljaju vakcinu u velikim količinama, bez obzira na cenu. To nije nešto novo i iznenađujuće. Bilo je toga i u ranijim epidemijama. Zbog toga je SZO pokrenula inicijativu COVAX kako bi obezbedili pravednu raspodelu vakcine i za države koje nisu velike i bogate", naveo je Ivanuša.
Shutterstock
Kada će preko COVAX inicijative prve doze vakcina biti na raspolaganju državama nije mogao da precizira, jer osim u Velikoj Britaniji (Fajzer - Biontek) i u Rusiji "Sputnjik V", nijedna vakcina nije registrovana.
"COVAX inicijativa će uraditi sve što je moguće da prve količine vakcine budu distribuirane u države što je pre moguće. Nadam se da će vakcina stići i u Srbiju do kraja godine, ili početkom sledeće. Znamo da Srbija ima i bilateralne dogovore sa pojedinim proizvođačima vakcina, čime bi se obezbedilo relativno rano pristizanje vakcine", naveo je on.
Povezane vesti - NAUČNICI: Našli smo lek koji sprečava širenje korone za 24 sata
Podseća da je u COVAX sistemu više od 180 država i da su se inicijativi osim siromašnih država priključile i bogate zemlje.
Distribucija preko te inicijative će ići korak po korak, navodi on, i dodaje da se ne može očekivati da u januaru, februaru ili martu budu raspoređene dve milijarde doza.
FOTO TANJUG/ ANDRIJA VUKELIC/bs
"Mi se nadamo da bi u prvom kvartalu sledeće godine određeni procenat vakcina mogao biti na raspolaganju. Naročito nam je bitno da vakcinišemo zdravstvene radnike i zaposlene u ustanovama socijalne zaštite, kao i starije građane. Nadam se u prvom kvartale da će biti dovoljno vakcina za tri odsto populacije", rekao je on.
Pojašnjava da sa dolaskom prvih doza vakcine, epidemija neće nestati i da će za vakcinaciju većeg dela populacije biti potrebno više meseci.
"Problem Covid-19 neće biti rešen u decembru, januaru, februaru, martu, sledeće godine. Uz masovnu vakcinaciju bićemo zadovoljni ako bude bolje na jesen naredne godine", naveo je Ivanuša.
Epidemiološke mere koje su trenutno na snazi i dalje se moraju poštovati - nošenje maski, održavanje distance, higijena ruku.