Vesti
27.08.2024. 18:00
Marko R. Petrović

Zelena pretnja

Koliko je OPASNOST OD TERORIZMA, pre svega islamskog, prisutna i realna?

1
Izvor: Shutterstock/Tomas Ragina

Za samo dva meseca srpske bezbednosne službe likvidirale su dvojicu članova vehabijskog pokreta u Srbiji.

U okršaju sa policijom u selu Hotkovo kod Novog Pazara ubijen je Senad Ramović Becan. Ubijen je prilikom hapšenja, pri čemu je je pucao na pripadnike Specijalne antiterorističke jedinice.

Ramović je inače bio u bekstvu od juna ove godine, nakon terorističkog  napada ispred ambasade Izraela u Beogradu, kada je drugi vehabija, Miloš Salahudin Žujović, iz Mladenovca, samostrelom ranio žandarma koji je obezbeđivao diplomatsko predstavništvo Izraela.

Ramović je, kako će se ispostaviti, imao ključnu ulogu u radikalizaciji upravo kovertita Žujovića, kao i Lazara B. iz Sombora, koji je uhapšen zbog pripremanja terorističkih napada.

Tokom bekstva, Ramović se jedno vreme krio i na Kosovu i Metohiji, a policija je do tačne lokacije na kojoj se nalazi   u rodnom selu u kući njegovog zeta – kriminalca iz Novog Pazara koji služi zatvorsku kaznu u Nišu, došla preko onih koji su mu pomagali u skrivanju.

No, ako se malo odmaknemo van granica, Srbije, zabeležićemo da su nedavno u Beču otkazana tri koncerta svetske megazvezde Tejlor Svift, upravo zbog pretnje terorističkim napadima. Austrijska policija uhapsila je Berana A. iz Ternica, grada 75 kilometara južno od Beča. Devetnaestogodišnji Beran A. je poreklom iz Severne Makedonije, baš kao i još dvojica uhapšenih. I svi oni su se nedavno zakleli na odanost Islamskoj državi na internetu.

Podsećanja radi, novembra 2020. godine, u semo nekoliko dana teroristi su izveli više napada u Parizu i Beču. Slučajno ili ne, tek odgovorni za napade u glavnom gradu Austrije imali su državljanstvo Severne Makedonije.

Treba li da budemo zabrinuti? Koliko je opasnost od terorizma, pre svega islamskog, prisutna i realna?

Stručnjaci upozoravaju da je ključ u obaveštajnom i preventivnom delovanju bezbednosnih službi koje moraju neprestano da rade na praćenju radikalnih elemenata.

Primera radi, nedavno likvidirani Ramović bio je vrlo opasan terorista koji je bio i član grupe koja je uhapšena 2007. godine. On je proveo 13,5 godina u iza rešetaka, ali to nije uticalo na promenu njegovih radikalnih stavova.

Grupa sa kojom je uhapšen planirala je atentat na tadašnjeg muftiju Muamera Zukorlića. Neke od potencijalnih meta bile su im i zgrade u centru Beograda - i Beograđanka i Narodno pozorište. Želeli su, takođe, da napadnu i neke ambasade, kao i džamije zato što su "neprijatelji vehabija i umereni muslimani".

Prema nekim saznanjima, čak 20 ekstremističkih džihad ćelija trenutno operiše na teritoriji Balkana.

Cilj su im teroristički napadi širom Evrope. Na to su upozorile i italijanske obaveštajne službe. Ovih grupacija, kako su pisali italijanski mediji, najviše ima na teritoriji Kosova i Metohije, Albanije i Bosne i Hercegovine, ali postoje i u Crnoj Gori, užoj Srbiji i Severnoj Makedoniji. One predstavljaju, kako se tvrdi, inkubator pretnji bezbednosti čitave Evrope.

Prema pisanju italijanskog lista "Il tempo", ove ćelije postoje već oko dve godine, ali je u poslednje vreme, a naročito od početka rata u Izraelu, primećena njihova nešto veća aktivnost. Te ćelije čini oko 500 povratnika iz ISIS-a, sa ratišta u Siriji i Iraku, ali se stalno regrutuju novi, čak i među migrantima koji prolaze balkanskom rutom ka Zapadnoj Evropi.

Tih 20 džihadističkih ćelija aktivnih na Balkanu su, uglavnom, grupe salafističkog i vehabističkog porekla i centrale su im na Kosovu i Metohiji, u Albaniji i Bosni i Hercegovini.

S druge strane, prema italijanskim obaveštajnim službama koje su podigle uzbunu, "glavne karakteristike ovog fenomena određuju transnacionalne i međuetničke mreže, često sa evropskim vezama“. Stoga je rizik da ovi ljudi mogu da prodru u Evropu veliki.

Isto tako ne treba smetnuti sa uma i da je Beč, modernim rečnikom govoreći "hab" za radikalne islamiste sa ovih prostora. Preko Austrije ide i finansiranje vehabijskih zajednica u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori... Podrška dolazi i od Saudijske Arabije i Katara.

Mnogi radikalni islamisti dolaze i sa područja Severne Makedonije. Podsetimo i da su u više akcija koje su preduzimali na teritoriji Kosova i Metohije, pripadnici kosovske policije, ali i Euleksa, pronalazili i hapsili ne samo kosovske Albance, već i Albance poreklom iz Severne Makedonije.

Jedan od visoko rangiranih komandanata Islamske države bio je upravo Albanac sa teritorije Severne Makedonije, gde su se, inače, nalazili i neki od najznačajnijih regrutnih centara ISIS-a, naročito u graničnom pojasu prema Kosovu i Metohiji.

Inače, islamski verski faktor i religijski kontekst je među kosovskim Albancima znatan zamah dobio u proteklih 25 godina, odnosno onog trenutka kada je došlo do povlačenja celokupnog srpskog bezbednosnog sistema sa Kosova i Metohije. Taj prostor ostao je brisan prostor za uticaj različitih grupa.

Došlo je do upliva enormnog kapitala iz zemalja Bliskog istoka, posebno Katara i Saudijske Arabije, koje su novac mahom usmeravale na izgradnju džamija. Više od 600 izgrađeno ih je u poslednje dve decenije.

A taj novac pratilo je i prosto postavljenje nekih imama, hodža, propovednika, koji zapravo propovedaju određenu vrstu islama, a koji su svoje škole završavali upravo u zemljama Bliskog istoka odakle je novac i dolazio. Na kraju krajeva, spekulisalo se i da je poglavara islamske zajednice na Kosovu i Metohiji muftija Naim Trnava ranijih godina bio direktno uključen u proces regrutovanja.

Vehabizam je, inače,  verski pokret odnosno fundamentalistički pravac islama koji je utemeljen u 18. veku.

Njegov duhovni izvornik je Muhamed Abdul Vahab, muslimanski teolog sa područja današnje Saudijske Arabije koji je zagovarao "čišćenje" islamskog učenja od svih "nečistoća" ili inovacija.

Vehabizam nastoji da zadrži muslimane na izvornoj interpretaciji islama bez daljnjih naučnih, teorijskih i sličnih posredovanja u interpretaciji. Stoga vehabizam nema svoju literaturu, nema svoje mišljenje i duhovni tok. On zagovara krajnje redukovanje čoveka kao pojedinca i muslimana kao zajednice.

Danas je najrasprostranjeniji u nemodernizovanim delovima Azije, ali u manjoj meri i u Evropi.

Pojedini poklonici vehabizma sa svojim vehabijskim ideološkim uverenjima su, kako se smatra, podržali terorističke napade u SAD-u i Evropi, uključujući i Balkan.

Vehabije su specifične i po lošem odnosu prema ženama, koje moraju da budu skroz pokrivene i ne smeju da napuste domaćinstvo bez supružnika ili muškog člana porodice.

Kenet Morison, profesor savremene istorije Jugoistočne Evrope na Univerzitetu De Montfort u Velikoj Britaniji, nedavno je za BBC pričao o vehabizmu u Sandžaku.

Vehabije su se, kako je naveo, pojavile u Sandžaku početkom 2000-ih.

Odmah uočljivi, iako ih je bilo malo, posmatrani su sa radoznalošću i mahom su bili uključeni u naizgled bezopasne građanske akcije, poput čišćenja javnih prostora.

Postojao je, međutim, i misionarski žar u njihovom radu i redovno su delili flajere o učenjima Muhameda ibn Abd al Vahaba.

Uglavnom su regrutovali mlađe muslimane, Bošnjake, i mnogi koji su im se pridružili imali su „problematičnu" prošlost u nekom pogledu.

Vehabisti su privukli pažnju javnosti i srpskih službi bezbednosti 2006, kada su organizovali protest u Novom Pazaru zbog objavljivanja crteža proroka Muhameda u danskim novinama "Juland posten", tokom kojeg su spaljene zastave Danske i Izraela.

Pokušavali su da uspostave kontrolu nad džamijama iako se mali broj pojedinaca takođe okupljao i molio u malim stanovima, paradžematima.

Njihovi pokušaju da uspostave kontrolu nad džamijama izazvali su zabrinutost.

Srpska policija je 2007. godine u selu Žabren u blizini Sjenice otkrila "teroristički trening kamp", kako su za ga nazvali.

Mesec dana kasnije, pokušavajući da uhapsi osumnjičene, policija je pucala i usmrtila Ismaila Prentića, navodnog vođu vehabista u Novom Pazaru, i uhapsila Safeta Becovića i Senada Ramovića.

Optuženi su da su napravili „prostor za obuku terorista i planirali atentate na sandžačke verske vođe i političare za koje su smatrali da su postali korumpirani.

Tokom suđenja, koje je počelo u januaru 2008. u Beogradu, postalo je jasno da su njihovi ciljevi bili relativno uski, a njihovi planovi ograničeni na Sandžak.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
light intensity shower rain
11°C
10.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve