Zavod za statistiku
Koliko, zapravo, ima punoletnih u Srbiji
Direktor Republičkog statističkog zavoda (RZS) Miladin Kovačević negirao je da je razlika između broja popisanih stanovnika u Srbiji i broja birača svega oko 190.000 i naveo da je broj punoletnih građana oko 5,1 miliona.
U saopštenju, Kovačević je naveo da je prema prvim rezultatima popisa u Srbiji nešto manje od 6,7 miliona ljudi, a da je u biračkim spiskovima 6,5 miliona ljudi, ali da to stvara pogrešan utisak jer birački spisak obuhvata sve koji imaju biračko pravo, odnosno stariji su od 18 godina, bez obzira na to da li su prisutni u državi.
"Ne postoji kvalitetan podatak o tome koliko državljana Srbije živi van zemlje, jer ne postoji običaj ili striktna obaveza prijavljivanja promene adrese pre iseljavanja iz zemlje. Pritom, poznat je fenomen da državljani Srbije i posle desetina godina provedenih u inostranstvu u svojim dokumentima imaju adrese upisane u Srbiji na kojima ne stanuju. Tako se prave velike razlike između de juro i de fakto činjenica o biračima", naveo je on.
Kovačević je dodao da se špekuliše o više od milion ljudi koji žive u inostranstvu, a nisu obuhvaćeni popisom jer nisu prisutni, ali se i dalje nalaze u biračkom spisku jer imaju neotudjivo biračko pravo, bez obzira gde žive.
"Uzimajući u obzir grešku neobuhvata u popisu 2011. godine i grešku neobuhvata, svakako bitno manju, u najnovijem popisu, nalazimo da je broj punoletnih gradjana u zemlji sredinom 2022. godine oko 5,1 milion. Ta aproksimativna brojka odgovara i uporedivim ocenama kretanja izlaznosti na izborima kada se vrše predizborna merenja metodološki verodostojnim anketama", dodao je on.