Komesar za proširenje
"Nadam se članstvu Srbije u EU do 2029. godine"
Evropski komesar za proširenje Oliver Varheji je u Beogradu izrazio nadu da će nova vlada Srbije ubrzati put zemlje ka Evropskoj uniji, navodeći da se od nje očekuje sprovođenje demokratskih i reformi u oblasti vladavine prava i veća spoljnopolitička usklađenost sa Briselom.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, Varheji je rekao i da se nada da će Srbija postati članica EU pre isteka mandata naredne Evropske komisije 2029. godine.
"Nadam se da ćemo sa novom vladom imati još stabilniji tempo reformi. Jasno je da su potrebne demokratske reforme i reforme u oblasti vladavine prava, to će biti od izuzetne važnosti za nastavak procesa proširenja. Razgovarali smo i o dodatnom usklađivanju sa EU u spoljnoj politici, potrebno je da se Srbija više usklađuje sa spoljnom politikom Unije", kazao je Varheji.
Povodom rezolucije o kojoj će se izjašnjavati Generalna skupština UN, Varheji je rekao da se "apsolutno ne slaže" sa stavom o kolektivnoj krivici srpskog naroda za genocid u Srebrenici.
"Stigmatizacija srpskog naroda i kolektivna krivica nije održiv izbor, to ne doprinosi prevazilaženju svih strahota ratova na Balkanu. Kolektivno kažnjavanje nikad nije bilo deo naših vrednosti i nikad neće moći da bude. Kada govorimo o genocidu u Srebrenici, moramo da pamtimo šta se desilo, ali ne treba da širimo kolektivnu krivicu na jedan narod", naveo je Varheji.
Evropski komesar je rekao da će naredna Evropska komisija "morati da bude komisija proširenja" i da će "morati sav rad da usmeri na nove članice Unije jer je jasno šta je članstvo donelo" zemljama Centralne i Istočne Evrope koje su ušle u taj blok 2004. godine.
"Sada pravimo zamajac kako bi naredna Komisija mogla da ostvari rezultate u pogledu proširenja. Vrata EU su otvorena za nove članice, EU želi proširenje", dodao je Varheji.
On je rekao da je sa Vučićem razgovarao i o sprovođenju Plana rasta za Zapadni Balkan, koji je Evropska unija usvojila pre dve nedelje, i izrazio nadu da će novac, koji ta inicijativa predviđa kao podsticaj za sprovođenje reformi, prvo biti isplaćen Srbiji.
"Razgovarali smo o mogućnostima za što brže sprovođenje Plana rasta, kako bismo odmah mogli da pređemo na ubrzanje procesa pridruživanja, na ubrzanje reformi i na pristup (Zapadnog Balkana) jedinstvenom tržištu EU i pre samog ulaska u Uniju", kazao je Varheji.
Naveo je da je "ključno da Plan rasta bude realizovan u celom regionu, jer neće imati rezultate ako region ne funkcioniše kao celina".
"Neophodno je zajedničko regionalno tržište, jer nije moguće da zemlje pojedinačno pristupe jedinstvenom tržištu EU, već mora ceo region da se pridruži. Zato će ta postepena integracija biti ključna", rekao je Varheji.
Plan rasta za Zapadni Balkan predviđa finansijsku podršku od šest milijardi evra, od kojih su dve milijarde bespovratna sredstva, a četiri milijarde povoljni krediti koje daje EU. Uslov za dobijanje sredstava je sprovođenje reformi, pre svega u oblasti poštovanja demokratskih mehanizama, vladavine prava i osnovnih prava.
Varheji je kazao i da "želi da iskoristi zamah u pogledu proširenja" da podstakne Vučića da nastavi da radi na evropskom putu, dodajući da "postoje brojne mogućnosti da Srbija ubrza svoj rad".
On je takođe rekao da čestita predsednici skupštine Srbije Ani Brnabić "na postignutom dogovoru o primeni preporuka" Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).
"Ovaj konstruktivan i inkluzivan dijalog širom političkog spektra bio je apsolutno neopohodan. Čestitam Ani Brnabić, nadam se da ćemo sa tim doći do toga da sve političke stranke učestvuju na predstojećim lokalnim izborima", kazao je Varheji.