Vesti
02.04.2025. 13:50
Beta

Projekat "Jadar"

Opozicione parlamentarne stranke pisale Evropskoj komisiji

litijum
Izvor: Shutterstock

Opozicione parlamentarne stranke u Srbiji uputile su pismo Evropskoj komisiji (EK) sa zahtevom da odustane od projekta "Jadar" i odbaci predlog kompanije Rio Tinto da taj projekat dobije status "strateškog projekta" u EU.

"Skrećemo pažnju na to da je u prethodnih godinu dana grupa srpskih najeminentnijih stručnjaka iz različitijih oblasti temeljno bavila analizom dostupne dokumentacije koju je kompanija Rio Sava Exploration predstavila kao projekat 'Jadar', i došli su do zaključka da kompanija nema nijedan dokument koji je potreban kako bi ispunila zahteve za rudarenje, utvrđenih zakonima Srbije", navedeno je u pismu.

Dodaje se da kompanija nije izradila idejni projekat za planirani rudnik, nema studiju izvodljivosti, kao ni studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.

Ističe se da je i istražne radnje koje je kompanija sprovodila u prethodnom periodu, to činila kršeći zakone Srbije.

"Vlada Srbije je, pod pritiskom javnosti, a u toku izborne kampanje, 2022. godine, ukinula Uredbu o prostornom planu za projekat 'Jadar'. Nakon izbora, ponovo je pokrenuta priča o tom projektu da bi 2024. godine Ustavni sud odluku Vlade o ukidanju prostornog plana proglasio neustavnom", navedeno je u pismu.

Važno je reći, kako su naveli, da je Ustavni sud naglasio da se ukinuta Uredba o prostornom planu ne vraća u pravni život, da ona nije više pravno važeći dokument, ali je suprotno tom stavu suda, Vlada Srbije novom uredbom, 2024. godine ponovo usvojila pravno nepostojeću uredbu.

"Dakle, osim internih dokumenata, kompanija Rio Sava (Rio Tinto) ne poseduje ni jedan zvaničan i pravno valjan dokument za ono što naziva projekom 'Jadar', i za šta traži od Evropske komisije da dobije status 'strateškog' projekta", ističe se u pismu.

Dodaje se da je "onim što kompanija Rio Sava predstavlja kao projekat eksploatacije i prerade minerala jadarita 'Jadar', planirana obimna proizvodnja jedinjenja litijuma i bora".

"Eksploatacija i prerada rude predviđena je na aluvijalnoj ravni, podložnoj plavljenju male reke Jadar, naseljenom, agrarnom području koje obiluje bogatom vegetacijom. Na tom mestu je planirano da se izgradi veliki i zahtevni rudarsko-industrijski kompleks kakav se nigde ne planira, kako u Evropi, tako i u drugim delovima sveta. Nerazvijeni tehnološki procesi bi bili prvi put primenjeni u industrijskim uslovima", navela je opozicija.

Ono što, kako piše u pismu, predstavlja ozbiljan problem je da masovnu proizvodnju jedinjenja litijuma i bora ne prate odgovarajući standardi, jer trenutno ne postoje ni evropski ni svetski standardi koji pokrivaju sve granične vrednosti prisustva litijuma i bora u vodi, vazduhu, zemljištu, radnoj sedini, hrani, otpadnim vodama, jalovinama.

Standard za litijum u pijaćoj vodi ima, kako je navedeno, tek nekoliko zemalja u svetu, ali nijedna zemlja EU.

Standardi rudničkih ili industrijskih emisija za bor i litijum takodje, dodaje se, ne postoje, "što je vrlo zabrinjavajuće jer su litijum i bor toksični elementi, a naročito bor koji se nigde u Evropi ne rudari niti se planira".

"Srbija se u domenu vladavine prava suočava sa ozbiljnim problemima što potvrđuju kako godišnji izveštaji Evropske komisije, tako i Transparency International koji je svrstava u visoko koruptivne zemlje, dok Freedom House ocenjuje Srbiju kao hibridni režim u kome formalni kriterijumi demokratije postoje na papiru, a u praksi je na snazi autoritarni režim vladanja", navedeno je u pismu.

Ističe se da dokaz za to predstavlja i nezakoniti rad kompanije Rio Sava koji godinama sprovodi, vezano za planove da rudari litljum i bor u Srbiji.

Opozicija je navela da su "razmere planiranih aktivnosti Rio Save ogromne i njihovo sprovođenje bez ikakvih statndarda bi predstavljalo potpunu devastaciju ekosistema, ne samo na području Jadra (612 kvadratnih kilometara) već i na širem području Srbije".

Da je reč o devastaciji, kako su naveli, naročito upućuju podaci da bi samo Srbija od ukupnih potreba EU trebalo da obezbedi tri odsto litijuma, ostatak projekata u Evropi (minerala i slanih voda) četiri odsto, a najveći deo za zadovoljenje potreba za litijumom EU bi i dalje realizovala preko Kine (34 odsto) i Australije (11 odsto).

"Skrećemo pažnju da zahtev koji je kompanija Rio Sava podnela EK i kojim je tražila da se aktivnostima koje sprovodi u dolini Jadra dodeli status 'strateškog projekta', ne ispunjava zahteve za dobijanje takvog statusa i s poštovanjem pozivamo EK i Odbor za kritične mineralne sirovine, da ga odbije, a u skladu sa temeljnim vrednostima EU, slobodom, demokratijom, vladavinom prava, ravnopravnošću, kao i principima Akta o kritičnim mineralnim sirovinama (CRMA), posebno imajući u vidu promovisanje održivog razvoja i zaštitu životne sredine", navele su opozicione stranke.

Pismo su potpisali narodni poslanici poslaničkih grupa: Narodni pokret Srbije - Novo lice Srbije, Stranka slobode i pravde, Zeleno-levi front - Ne davimo Beograd, Srbija centar SRCE, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana (PSG), Stranka demokratske akcije sandžaka (SDA) i Partija za demokratsko delovanje (PDD).

 

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
heavy intensity rain
12°C
03.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve