Petarde, prskalice...
OPREZNO sa pirotehnikom, a evo šta treba uraditi u slučaju opekotina
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd saopštio je da su više od polovine povreda izazvanih pirotehničkim sredstvima opekotine, pre svega najizloženijih delova tela - lica, prstiju i šaka.
Naveli su da muškarci tri puta češće stradaju u odnosu na žene, usled neadekvatnog rukovanja pirotehnikom, dok žene uglavnom bivaju povređene na javnim mestima i događajima pirotehničkim sredstvima koje je aktivirao neko u njihovoj blizini.
Zbog nepravilne upotrebe petardi najčešće se povređuju dečaci starosti 10 do 14 godina, dok su mladi od 20 do 24 godine najčešći posetioci urgentnih službi usled nepažljivog i nepravilnog rukovanja različitim vrstama vatrometa.
Svaka druga povreda nastala je usled neadekvatnog rukovanja pirotehničkim sredstvima (nepažljivo rukovanje, nepridržavanje pisanih uputstava za upotrebu, neadekvatan transport i čuvanje), dok je neispravnost pirotehničkih sredstava uzrok svake treće nastale povrede.
Česte su i povrede očiju- opekotine rožnjače, ali i mehanička oštećenja usled upadanja stranog tela, delova petardi, prskalica, prašine u oko, koja mogu dovesti do delimičnog ili potpunog gubitka vida, navodi se u saopštenju.
Usled jake i nagle buke koju proizvode pirotehnička sredstva može doći i do oštećenja sluha. Eksplozivno dejstvo pirotehničkih sredstava može dovesti i do delimične ili potpune amputacije jednog ili više prstiju.
Istraživanja su pokazala skoro 40 odsto svih povreda pirotehničkim sredstvima nastaje kod posmatrača, od kojih su mnoge uzrokovane varnicama i pepelom koji dospevaju u njihove oči.
Pirotehnička sredstva mogu mogu izazvati požar, zagađuju vodu, vazduh i zemljište, smanjuju vidljivost, ugrožavaju zdravlje najosetljivijih, ugrožavaju život drugih živih bića, a buka od pirotehnike izaziva panične reakcije kod divljih životinja.
Roditelji prskalice često smatraju bezopasnom zabavom za decu, ali treba imati u vidu da se njima mora pažljivo rukovati jer mogu izazvati ozbiljne povrede, pre svega kada je u pitanju nežna dečija koža.
U zavisnosti od sastava i veličine, neke vrste prskalica mogu razviti izuzetno visoke temperature, i do 1.000 stepeni Celzijusa, odnosno biti deset puta vrelije od ključale vode ili ulja u tiganju.
Ukoliko dođe do povrede, zavisno od vrste i težine mogu se preduzeti određeni koraci.
U slučaju nastanka opekotina neophodno je pridržavati se sledećeg, opečeno mesto što pre ohladi, manju opekotinu staviti pod mlaz hladne vode ili preko nje staviti hladne mokre obloge, nikako led. Opečenu površinu hladiti sve dok ne prestane bol, a opekotinu prekriti sterilnom gazom kako bi sprečili nastanak infekcije.
Sa opečene kože nikada se na silu ne skida odeća koja se zalepila, već se iseče materijal oko rane.