Svečana ceremonija
Povodom Dana državnosti odlikovanja za 87 zaslužnih pojedinaca (FOTO)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uručio je, u Palati Srbija, 87 odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom Sretenja – Dana državnosti Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posthumno je odlikovao zlatnom Medaljom za hrabrost "Miloš Obilić" policajca Nikolu Krsmanovića, koga je prošlog leta ubio kriminalac Faton Hajrizi.
Priznanje je primila njegova majka, Ljiljana Krsmanović.
Najprestižniju medalju "Miloš Obilić" za hrabrost dobili su i policajac Vjekoslav Ilić, Krsmanovićev kolega kog je takođe na dužnosti ranio Faton Hajrizij, kao i policajac Aleksandar Radovanović, koji je spasao više ljudi iz požara u staračkom domu "Ivanović" u Barajevu.
Posthumno su odlikovani i reditelj Milorad Milinković i biznismen i filantrop Miodrag Kostić, koji je kao zadužbinu ostavio Palatu nauke u centru Beograda.
U ime pokojnog Milinkovića odlikovanje je primila njegova ćerka Divna, a u ime pokojnog Kostića odlikovanje je primio njegov sin, Aleksandar Kostić.
Prvo odličje na današnjoj ceremoniji, Orden srpske zastave prvog stepena, uručeno je šefu azerbejdžandske diplomatije Džejhunu Bajramovu.
"Ovo je još jedan dokaz (saradnje), koja potvrđuje da su Srbija i Azerbejdžan strateški partneri i iskreni prijatelji. (Predsednik Azerbejdžana Ilham) Alijev i predsednik Vučić igraju ključnu ulogu u razvoju odnosa dve zemlje", rekao Bajramov.
On je dodao da se nada da će do kraja godine dve zemlje organizovati skup na najvišem nivou, kao i da Azeri trenutno rade na studiji izvodljivosti za "još jedan veliki projekat u Srbiji".
Za razvoj odnosa istim priznanjem odlikovan je šef Slobodarske partije Austrije u Evropskom parlamentu Harald Vilimski, a Ordenom srpske zastave drugog stepena guverner Jonskih ostrva Janis Trepeklis.
Sretenjskim ordenom prvog stepena, predsednik Srbije odlikovao je akademika Miodraga Mateljevića, srpskog matematičara, redovnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti i redovnog profesora Matematičkog fakulteta u Beogradu,profesor emeritus Univerziteta u Novom Sadu, pisac, književni kritičar i dugogodišnji glavni i odgovorni urednik "Letopisa Matice srpske" Slavko Gordić.
U ime Subotičke biskupije, za doprinos razvoju duhovnog života katoličkih vernika u Republici Srbiji, međuverskog i međuetničkog sklada, orden je primio biskup subotički monsinjor Ferenc Fazekaš.
Od domaćih institucija, nagrađeni su Državna revizorska institucija kao najbolje ocenjeni organ u Republici Srbiji, Narodna banka Srbije za doprinos fiskalnoj stabilnosti zemlje, OŠ "Sveti Sava" Pirot povodon 200 godina postojanja, Pošta Srbije, Rudarski institut Beograd...
Sima Avramov, profesor emeritus Pravnog fakulteta i jedan od ovogodišnjih laureata, rekao je da je imao čast da više godina vodi komisiju koja dodeljuje ova odlikovanja, a da sve dobitnike povezuje "jedna zajednička crta: svi rade svoj posao ili čine herojska dela sa ljubavlju i odgovornošću prema drugima i sebi".
"Hvala što ste baš nas ovog puta odabrali. Nažalost, ne dobijaju svi odlikovanja koji to zaslužuju. Ovakvih entuzijasta ima mnogo, na stotine hiljada... Mi zato danas slavimo one na čijim plećima, znanjima i dostignućima (smo podignuti)", naveo je Avramović.
Naveo je i da su tri vrednosti koje dobitnici priznanja imaju "ljubav prema bližnjima, drugima i domovini, vera u čoveka, prirodu i Boga, nada da dobro uvek pobeđuje".
"Za te tri vrednosti se treba boriti u svakom dijalogu i svakom poduhvatu, svaki od laureata je tome na svoj način doprineo. Verujem da će se te vrednosti sačuvati i u vreme koje dolazi", rekao je Avramović, koji je sugrađane pozvao na toleranciju i međusobno razumevanje, "naročito u različitosti u mišljenju".
Na današnjoj ceremoniji uručeno je ukupno 87 priznanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom Sretenja, Dana državnosti Srbije. Priznanja se dodeljuju u tri kategorije: ordeni, medalje i spomenice.
Ceremoniji su prisustvovali patrijarh srpski Portfirije, predsednice Skupštine Ana Brnabić, premijer u ostavci Miloš Vučević, potpredsednik Vlade Severne Makedonije Ivan Stoilković, predstavnici dijaspore iz regiona, verskih zajednica i diplomatskog kora.
Predsednik Vučić je u obraćanju okupljenima, na početku ceremonije, rekao da su milost, nada, pravda, bili razlog donošenja Sretenjskog ustava iz 1835.
"Reči dužnost, čast, danas su pokretač svega što radimo u Srbiji. One su temelj svakog našeg napora", rekao je Vučić.
Istovremeno, dodao je, u tim jednostavnim kratkim rečima nalaze se i svi razlozi zbog kojih se danas uručuju najviša državna priznanja, onim ljudima koji su ih svojim delom potvrdili, koji su ih ovaplotili, koji su uživali njihovo značenje i ovom društvu dali mnogo više nego što su od njega dobili, a i tražili.
Predsednik države izjavio je da je Srbija napadnuta od različitih spoljnih sila, samo zbog toga što je u prethodnih deset godina bila uspešnija nego ranije i umela da čuva nacionalni ponos svog naroda ma gde živeo.
Dodao je da je potrebna sabornost i okupljanje i da se, kako je rekao, svima stavi do znanja da svoju otadžbinu nikome sa strane i ni za šta na svetu nećemo dati.
"To ne znači da ćemo da vodimo oštru, ili politiku bilo kakvih teških sankcija prema onima koji unutar naše zemlje podržavaju te spoljne napore za rušenje Srbije. Naprotiv, njima ćemo uvek i u svakom trenutku da pružamo ruku želeći da ih čujemo, saslušamo, vidimo i razumemo koji su njihovi zahtevi, potrebe, da izađemo u susret ukoliko je to moguće, ali sa jednakom odlučnošću da kažemo da Srbija nema cenu, da je postojala i danas je jača i biće još snažnija i nikome nećemo dozvoliti da je na bilo koji način ugrozi", rekao je Vučić, na svečanosti na kojoj je uručio odlikovanja povodom Dana državnosti - Sretenja.
Kako je naveo, iz velikog sveta nam je stiglo mnogo dobrog, od velikih investicija i radnih mesta, ali i ono što svako ko hoće da vidi prepoznaje sa lakoćom, samo oni koji se prave da ne vidi to ne žele da primete.
"Tako, videćete da o nasilju ponajviše zahvaljujući tim trendovima i modi koja nam je došla iz velikog sveta uz mnogo novca, preko različitih socijalnih mreža, najveći nasilnici govore o borbi protiv nasilja, videćete da vam o potrebi za očuvanjem institucija govoreni oni koji nemilosrdno gaze pre svega institucije", rekao je Vučić.
Takođe, nastavio je, "o razgovorima i demokratiji govore oni koji nikad ne žele razgovore i pregovore, a od demokratije sve priznaju sem izbora i referenduma i narodne volje", kao i da "iza svega toga stoji ogromna sila i ogroman novac".
Naveo je da je Srbija od izbijanja rata u Ukrajini pod najtežim mogućim pritiscima kao jedina zemlja u Evropi koja nije uvodila sankcije i imala nešto drugačiji odnos prema tom sukobu, ali da je Srbija uspela da izdrži sve pritiske i danas se, istakao je, vidi koliko je njena politika ispravna, odgovorna i koliko joj je dobrobiti donela.
"O Srbiji i njenoj politici i budućnosti moraju da odlučuju njeni građani. To je zavet Sretenja, Karađorđev i Sretenjskog ustava, mora biti zavet svih nas", rekao je Vučić.