Čeka se obdukcija
Slučaj dečaka iz Leskovca: Zbog čega je teško dokazati grešku lekara
Sedmogodišnji dečak iz Leskovca preminuo je tokom noći na putu ka Nišu. Leskovački lekari uputili su ga u niški Univerzitetski klinički centar, kako se navodi u objedinjenom saopštenju UKC Niš i Opšte bolnice Leskovac.
Ono što se ne navodi, a što su mediji objavili, jeste da je dečak prethodno primljen u dispanzer, odakle je vraćen kući. A kada su ga roditelji ponovo doveli lekaru, hitno je upućen u Leskovac.
"U utorak 4. marta u 21.18 sati, iz Dečjeg dispanzera Leskovac u OB Leskovac dovezeno je sedmogodišnje muško dete u teškom zdravstvenom stanju. Obavljen je pregled i urađena je kompletna dijagnostika. Zdravstveno stanje deteta se u toku večeri pogoršalo nakon čega je dete intubirano i u pratnji medicinske ekipe pola sata pre ponoći sanitetom je upućeno u Univerzitetski klinički centar u Nišu“, navodi se u saopštenju.
Kako dodaju, nešto posle ponoći, na prijemu u Kliniku za pedijatriju UKC Niš, dečak je stigao bez ikakvih životnih parametara. Medicinska ekipa u Nišu pokušala je reanimaciju koja nije dala rezultate. Naložena je sudsko medicinska obdukcija.
O pravim uzorcima smrti mališana, naravno, moći će da se govori tek posle obdukcije. No, činjenica da dete nije još pri prvom prijemu upućeno u Niš, ukazuje na mogućnost lekarske greške.
Porodica mališana, nažalost, neće imati mnogo koristi od toga, čak i ako se dokaže da je greška lekara dovela do dečakove smrti. Zašto?
Lekarske greške se veoma teško dokazuju, a procedure za dokazivanje traju vrlo dugo i uglavnom su bez epiloga.
Obdukcioni nalaz samo je jedan u nizu dokaza koji će se koristiti prilikom utvrđivanja eventualne odgovornosti lekara koji je vršio tu medicinsku intervenciju.
"Kada je reč o lekarskim greškama, sud je taj koji donosi konačnu odluku i zbog toga je vrlo važno da se sačekaju svi dokazi koji se prikupljaju u različitim vrstama kontrola koje se sprovede. Sudija na osnovu dokaza može da proceni da li je u konkretnom slučaju došlo do toga da nisu poštovana aktuelna medicinska pravila nauke i prakse, da li je lekar postupao sa dužnom pažnjom i da li je konkretno postupanje lekara dovelo do štete koja je nastupila“, objasnila je svojevremeno profesorka Pravnog fakulteta univerziteta Union Jelena Simić.
Bilo je to januara prošle godine nakon slučaja akušerskog nasilja u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici, gde je obdukcioni nalaz pokazao da je jedna beba preminula zbog nasilnog porođaja.
Pulmološkinja i master medicinskog prava Tatjana Radosavljević navela je da je dokazivanje lekarske greške težak posao pošto sudije ne poseduju medicinska znanja koja bi mogla da im pomognu u svemu tome.
"Obdukcija decidno pokazuje šta se sve našlo na telu osobe koja je preminula. Rezultati unutrašnjeg nadzora retko kad govore o tome da postoje nekakve greške u proceduri. Rezultat spoljašnjeg nadzora radi se tako što se odredi komisija iz drugih gradova koji odu na lice mesta i naprave taj rezultat i onda se daje izveštaj o tome i taj izveštaj je jedan od dokaza“, istakla je ona.
Problem je, međutim, i što ti procesi veoma dugo traju.
U Srbiji je u poslednjih deset godina podneto više od 230 krivičnih prijava protiv lekara zbog nesavesnog lečenja. To su podaci kojima raspolaže Udruženje pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo Srbije.
Ima, međutim, procesa koji su se vodili i duže od 15 godina. Slučaj male Anje Grahovac, na primer, nije dobio svoje sudsko razrešenje jer je presuda kojom je anesteziolog osuđen na tri godine zatvora ‒ ukinuta. Od Anjine smrti prošlo je 18 godina.
Dvadesetpetogodišnja Jelica Panić iz Paraćina umrla je posle laserske intervencije na grliću materice u jednoj privatnoj bolnici, ali niko nije odgovarao. Proces je trajao deset godina, ali je lekar koji je bio optužen preminuo.