Vesti
17.11.2024. 07:15
Promo

Treba znati

Sneg i poledica na putevima: PRAVILA U VOŽNJI kojih se treba pridržavati

1
Izvor: Shutterstock

Zimski uslovi na putevima zahtevaju dodatnu opreznost i pripremu svih učesnika u saobraćaju.

Sneg i poledica značajno otežavaju vožnju i smanjuju bezbednost, stoga je važno da vozači poznaju pravila koja će pomoći u sprečavanju nesreća i povećanju sigurnosti na putu. U ovom tekstu detaljno ćemo istražiti osnovna pravila i preporuke koje je neophodno poštovati tokom vožnje u zimskim uslovima.

Koristite odgovarajuću zimsku opremu

Vožnja u zimskim uslovima može biti posebno izazovna. Zakon o bezbednosti u saobraćaju jasno definiše da su vozači od 1. novembra do 1. aprila u obavezi da koriste zimske gume kada na kolovozu ima snega, leda ili poledice. Prema važećim propisima, zimske gume moraju imati šaru dubine najmanje 4 mm, što je bitno za adekvatan prijem na klizavim površinama.

Morate imati lance za sneg na određenim deonicama, posebno u planinskim područjima, gde znakovi jasno označavaju njihovu obaveznu upotrebu. Montaža lanaca može dodatno stabilizovati vozilo na zaleđenim putevima, ali je važno pridržavati se uputstva proizvođača i postaviti ih samo na pogonske točkove. Vozite polako kada su lanci montirani, jer su namenjeni vožnji pri manjim brzinama, najčešće do 50 km/h.

Rezervni točak je obavezna oprema, posebno na dužim putovanjima. Vozač bi takođe trebalo da poseduje odgovarajuće alate za zamenu točka, kako bi u slučaju nepredviđenog događaja mogao brzo i bezbedno da reši problem.

Priprema vozila pre izlaska na put

Kada temperature padnu ispod nule, vožnja postaje izazovnija, a priprema vozila – neophodna. Za bezbednu i preglednu vožnju, važno je obratiti pažnju na kvalitet brisača, adekvatnu tečnost za pranje vetrobranskog stakla, kao i na dodatnu opremu poput četki i strugača za sneg i led.

U uslovima snega, mraza i poledice, dobri brisači su jedan od osnovnih uslova za bezbednu vožnju. Stariji ili oštećeni brisači neće efikasno ukloniti vlagu, sneg i led sa stakla, što značajno smanjuje preglednost. Pre početka zimske sezone, preporučljivo je proveriti stanje metlica i po potrebi ih zameniti.

Kvalitetna zimska tečnost za pranje vetrobranskog stakla formulisana je tako da ostaje tečna i na temperaturama do -20°C ili nižim, što osigurava efikasno čišćenje i u najhladnijim danima. Savet je da pre puta proverite nivo tečnosti u rezervoaru i, ako idete na duži put, ponesete rezervno pakovanje.

Metlica za čišćenje snega i strugač za led su osnovni alat u zimskoj opremi svakog vozača. Metlica omogućava brzo uklanjanje snega sa stakala, svetala, krova i haube, dok strugač lako uklanja led sa vetrobranskog i drugih stakala. Pre polaska obavezno uklonite sav sneg sa vozila. Sneg na krovu može tokom vožnje pasti na vetrobran i zakloniti vidljivost, dok može ometati i vozače iza vas.

Zamagljena stakla su čest problem u zimskom periodu. Najbolji način za brzo i efikasno odmagljivanje vetrobrana jeste kombinacija toplog vazduha i klima uređaja. Klima uređaj isušuje vazduh, čime se efikasno uklanja vlaga sa stakla, dok topli vazduh iz ventilacionog sistema dodatno greje stakla i sprečava njihovo ponovno zamagljivanje.

sneg, sneg na putu, klizav put
Izvor: Shutterstock

Kretanje, zaustavljanje i prilagođavanje menjača za vožnju po snegu

Vožnja po snegu zahteva posebnu tehniku pri polasku iz mesta i promeni stepena prenosa. Pri polasku, dodajte gas lagano, da bi se točkovi postepeno pokrenuli bez proklizavanja. Ako se vozilo zaglavi, lagano menjajte između prve brzine i rikverca kako biste „zanjihali“ automobil i izvezli ga iz snega. 

Kada vozite po uzbrdici, držite gas ravnomerno i izbegavajte nepotrebna zaustavljanja, jer se može dogoditi da, jednom kada stanete, ne budete u mogućnosti da nastavite vožnju.

Prilikom vožnje nizbrdo, ubacivanje u niži stepen prenosa pomaže u održavanju konstantne brzine bez prevelike upotrebe kočnica. Ovaj pristup smanjuje rizik od proklizavanja točkova, dok se brzina kontrolisano smanjuje kroz otpor motora. 

Jedno od osnovnih pravila pri vožnji po snegu i ledu jeste da se izbegne naglo pritiskanje pedale kočnice. Jak pritisak uzrokuje gubitak trenja između pneumatika i klizave površine, što može dovesti do blokiranja točkova i nastavka kretanja vozila po inerciji, gubeći kontrolu nad smerom. Preporučuje se da se papučica kočnice lagano i kratko pritiska, pa pušta, umesto da se koristi konstantno snažno pritiskanje.

Prilagodite brzinu i držite bezbedno odstojanje

Iako zakon dozvoljava određene brzine, zimi je potrebno smanjiti brzinu ispod dozvoljene, čak i kada se čini da je kolovoz očišćen. Na snegu i poledici, vozilo može izgubiti kontrolu mnogo lakše, pa je potrebno povećati distancu između vozila.

Na suvom putu, bezbedno odstojanje iznosi oko dve sekunde, ali se pri klizavom kolovozu savetuje povećanje tog odstojanja na najmanje šest sekundi. Ovo dodatno vreme omogućava vozaču da reaguje na neočekivane situacije, poput naglog kočenja vozila ispred. Takođe, pri nižim temperaturama, naizgled suvi delovi puta mogu biti zaleđeni, što posebno važi za mostove i nadvožnjake.

Kako ABS sistem poboljšava sigurnost?

ABS (Anti-lock Braking System) je revolucionarna tehnologija koja značajno poboljšava sigurnost kočenja. Ovaj sistem pomaže u održavanju kontrole nad vozilom sprečavajući blokiranje točkova tokom intenzivnog kočenja.

ABS funkcioniše tako što hidraulički modulator sa upravljačkom elektronikom i senzorima prati prianjanje točkova. Senzori na svakom točku mere brzinu rotacije, a kada se detektuje preterano kočenje koje može dovesti do blokiranja, elektronika šalje signal hidrauličkom sistemu. 

Hidraulički sistem tada otpušta pritisak na kočnice, omogućavajući točku da se ponovo okrene. Kada točak ponovo dobije prianjanje, sistem povećava pritisak na kočnice. Ovaj ciklus se ponavlja više puta u sekundi, čime se obezbeđuje maksimalna efikasnost kočenja bez gubitka kontrole nad vozilom.

Prednost ABS-a je u tome što vozaču omogućava da snažno koči, a da pri tome ne izgubi kontrolu nad vozilom. ABS aktivira dozirano oslobađanje pritiska na kočnice u kratkim sekvencama, čime izbegava blokadu točkova i omogućava zadržavanje prianjanja s kolovozom. 

Vožnja po snegu i poledici zahteva dodatnu pripremu, strpljenje i pridržavanje specifičnih pravila kako bi se obezbedila maksimalna sigurnost. Poštovanjem ovih smernica, vozači mogu znatno smanjiti rizik od nesreća i osigurati sigurnije iskustvo na putu tokom zimskih meseci.

 

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
scattered clouds
17°C
19.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve