NUNS upozorava
Socijalni i ekonomski položaj novinara i medijskih radnika u Srbiji - nepovoljan
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je danas, povodom Međunarodnog dana rada, zabrinutost zbog izuzetno nepovoljnog položaja novinara i medijskih radnika u Srbiji, koja se, kako su naveli, ogleda u nesigurnim uslovima rada i ograničenim radnim pravima.
"Potrebne su sistemske mere za poboljšanje ekonomskog položaja novinara, osiguravanje radnih prava i zaštitu od pritisaka, posebno na lokalnom nivou, kako bi se očuvala ova ključna profesija. Zato NUNS poziva institucije, koje imaju ključnu ulogu u poboljšanju položaja novinara, da hitno preduzmu mere koje će stvoriti sigurno i bezbedno okruženje za novinare i novinarke", navodi se u saopštenju.
Prema njihovim rečima, položaj novinara se nije promenio u odnosu na prethodne godine, posao je i dalje neizvestan, naknade su niske, a pritisci dolaze sa svih strana, u svim oblicima, neretko i kao pretnje ili fizički napadi.
"Godišnji izveštaj NUNS-a, Indikatori za nivo slobode medija, godinama pokazuju da je socijalni i ekonomski položaj novinara i medijskih radnika nepovoljan. Uslovi rada su loši, a jedan od ključnih problema predstavlja rad u nesigurnom okruženju, bez garantovanih radnih prava i adekvatne pravne zaštite", piše u saopštenju.
NUNS je dodao da novinari često nemaju stalni radni odnos i da dosta novinara radi honorarno - bez prava na bolovanje, plaćeni odmor ili socijalno osiguranje, dok su ponekad ucenjeni i ugovorima o privremenim i povremenim poslovima, a frilenseri "ostaju nevidljivi u zakonodavnom okviru".
"Novinari i medijski radnici se suočavaju sa izuzetno nepovoljnim uslovima rada, dok je položaj lokalnih novinara posebno težak. Najčešći izvori nezadovoljstva su niske zarade, izostanak naknade za prekovremeni rad, nepoštovanje radnog vremena, ali i stalna neizvesnost u pogledu opstanka medijskih kuća", navodi se u saopštenju.
Sindikati su, prema njihovim rečima, gotovo nepostojeći u privatnim medijima, dok pojedini poslodavci, aktivno obeshrabruju sindikalno udruživanje, a tek manji broj medija ima kolektivne ugovore koji štite radna prava, a sistemska zaštita gotovo da ne postoji.
"NUNS je prošle godine zabeležio 166 napada i pritisaka na novinare, od kojih je 17 bilo fizičkih napada. Zabrinjavajuće je što je do 1. maja ove godine već zabeleženo 116 napada i pritisaka (13 fizičkih napada). Ovakvi podaci ukazuju na ozbiljnu krizu profesije, koja direktno ugrožava slobodu medija i kvalitet informisanja građana", naveo je NUNS.