Saznaćemo brzo
Izbori u Demokratskoj stranci: Nova energija ili dalja fragmentacija?
Demokratska stranka u nedelju 14. decembra bira novo rukovodstvo – predsednika, potpredsednike, predsednika Političkog saveta...
Zbog čega je ovo bitno? Pa, reklo bi se ‒ samo zbog stare slave na kojoj već godinama egzistira ova nekada velika i uticajna stranka, koja je svoje zlatno doba živela pre gotovo dve decenije.
Poslednjih deset godina, međutim, rejting stranke je u konstantnom padu. Ona odavno nema liderski kapacitet koji bi joj omogućio da preuzme stožernu ulogu u nekakvom opozicionom savezu.
Pa, ipak, i ove izbore neophodno je notirati, makar, ako stvari ne krenu u nekom drugom smeru, kao još jednu crticu u priči o nestajanju stranke čije je obnavljanje, decembra 1989. godine označilo vraćanje višestranačja na srpsku političku scenu.
Mada je zvanično dan obnavljanja rada DS-a 3. februar, pravi datum je zapravo 11. decembar jer su tog dana 1989. godine u prostorijama Udruženja književnika Srbije osnivači stranke formulisali "Pismo o namerama“.
Elem, 34 godine kasnije, partija je pred još jednim unutarstranačkim izborima (jedna od retkih stranaka koja je uvek imala više predsedničkih kandidata i u kojoj se nije uvek sa sigurnošću moglo prognozirati ko će da pobedi), ali moguće je i pred još jednom podelom. Jer na tu posebnost srpske politike, da se stranka podeli kad jedan protivkandidat izgubi, ni DS nije ostao imun.
Ukoliko i ovoga puta bude tako, biće to, zlobnici bi rekli, suprotno zakonima fizike, jer gotovo da nije ostalo ništa da se deli.
No, posvetimo se činjenicama. Na predstojećim izborima nastupiće tri kandidata za predsednika, koji će predstaviti i svoje timove. Kandidati su aktuelni predsednik Zoran Lutovac, aktuelni potpredsednik Miodrag Gavrilović i trenutni poslanik Srđan Milivojević.
Lutovac je za svoj tim kandidovao profesora dr Dragoljuba Popovića, bivšeg ambasadora u Švajcarskoj i sudiju Suda za ljudska prava u Strazburu. Tu je i Bogdan Nikolić, lekar, predsednik Gradskog odbora Sombor, zatim advokatica Olivera Kantar koja je i predsednica Gradskog odbora Kikinda. Lutovac je za potpredsednika kandidovao i Srbobrana Brankovića, lekara i predsednika Gradskog odbora Niš, kao i Dženanu Čalaković iz Tutina, potpredsednicu Demokratske omladine, apsolventkinju Fakulteta političkih nauka u Beogradu. Za predsednika Političkog saveta predložen je profesor Dragor Hiber.
Zanimljivo je da, na primer, Milivojević tvrdi kako je njegovu kandidaturu podržao upravo i Dragor Hiber.
Milivojević, nekadašnji član "Otpora", međutim, za potpredsednike kandiduje Draganu Rakić, Nebojšu Novakovića, Filipa Tatalovića, Draganu Rašić i Tijanu Blagojević.
Da li to što je na njegovoj listi i predsednik vojvođanskog odbora DS-a Nebojša Novaković, znači da je Milivojević, zapravo, predstavnik struje koja je, navodno, želela da prolongira stranačke izbore za narednu godinu, pa čak i da spreči kandidature Lutovca i Gavrilovića, a da se prethodno izvrši unutarstranačka reforma?
Naime, prema nekim informacijama, upravo su Novaković i generalni sekretar Dušan Kostadinović pokušali da spreče održavanje sednice Glavnog odbora, pa samim tim i izbore, tako što su pozivali članstvo da se na njoj ne pojavi.
U tome, međutim, nisu uspeli.
Treći kandidat, Miodrag Gavrilović, ima dobar "politički pedigre", s obzirom na to da je njegov otac bio dugogodišnji potpredsednik DS-a i saradnik Zorana Đinđića – Slobodan Gavrilović. Kad je reč o kandidatima za potpredsednike, u njegovom timu su profesor dr Branimir Jovančićević, doktor Nenad Mitrović, bivša predsednica Skupštine opštine Merošina Sanja Miladinović, pravnica i odbornica u Skupštini opštine Kula Bojana Radović i predsednik Opštinskog odbora DS-a Novi Beograd Vladimir Popović.
Kandidat za predsednika Političkog saveta je Srboljub Antić, bivši savetnik izvršnog direktora MMF-a i predsednik Resornog odbora za finansije i monetarnu politiku DS-a.